Plastikos chirurgas atveria akis – vokų korekcija kardinaliai pakeičia veidą

Apatinių ir viršutinių vokų korekcijos – viena dažniausiai plastikos chirurgo Gintaro Karalevičiaus atliekamų operacijų nuo 1994 m. Pašalinus odos perteklių akys atsiveria, veidas pasikeičia kardinaliai. Dėl šios problemos dažniau kreipiasi moterys, nes jų antakių linija yra aukštesnė nei vyrų.
Plastinė akių vokų korekcija
Plastinė akių vokų korekcija / 123RF.com nuotr.

Užkritę vokai – kaip užmaukšlinta kepurė

Bendraudami su žmogumi pirmiausia atkreipiame dėmesį į akis. Jei viršutiniai vokai užkritę, o apatiniai paburkę, raukšlėti, žvilgsnis atrodo pavargęs, liūdnas.

Vokų korekcijos – tai viena dažniausiai chirurgo Gintaro Karalevičiaus atliekamų estetinių operacijų: „Jau 10–15 metų operuoju be skalpelio, radiochirurginiu būdu. Specialus aparatas su antgaliu leidžia labai tiksliai atlikti pjūvį, preciziškai pašalinti odos perteklių ir jei reikia – hipertrofuotą raumens dalį. Toks darbo metodas yra patogesnis ir duoda geresnių rezultatų.“

Jei viršutiniai vokai užkritę, o apatiniai paburkę, raukšlėti, žvilgsnis atrodo pavargęs, liūdnas.

Kai odos perteklius užkritęs ant viršutinių blakstienų, tai ne tik estetinė problema, bet ir trukdo regėjimui. Žmogus jaučiasi taip, tarsi jam ant akių būtų užmaukšlinta kepurė. Jei pašalinamas didelis odos perteklius, po operacijos žmogui tiesiogine to žodžio prasme atsiveria akys, jis geriau pradeda matyti, prasiplečia periferinis matymas.

Asmeninio arch. nuotr./Plastikos chirurgas Gintaras Karalevičius
Asmeninio arch. nuotr./Plastikos chirurgas Gintaras Karalevičius

Veidas pasikeičia kardinaliai

Pacientų amžius yra įvairus – G. Karalevičius operuoja ir dvidešimtmečius, ir vyresnius. Vyriausiam pacientui buvo 75-eri.

Į plastikos chirurgą dažniau kreipiasi moterys, ir suprantama kodėl – jų antakių linija turi būti aukštesnė nei vyrų. Tiesūs, žemi antakiai veido išraiškai suteikia vyriškumo, griežtumo.

Daliai pacientų vokų deformacijos atsiranda dėl genetinių priežasčių, kitiems dėl amžiaus.

Ar vyresniame amžiuje prireiks vokų operacijos, nulemia genetika, gyvenimo būdas ir odos priežiūra. „Jeigu iš prigimties moters antakių linija aukšta, ji nerūko, naudoja specialius kremus, tokios operacijos nereikės ir vyresniame amžiuje. Žinoma, lemia ir genetiniai faktoriai. Pasižiūrėkite į savo mamą, tetas, močiutę ir matysite, kas jūsų laukia ateityje“, – sako gydytojas.

Pasak G. Karalevičiaus, daliai pacientų vokų deformacijos atsiranda dėl genetinių priežasčių, kitiems dėl amžiaus: „Reikia pašalinti odos ir hipertrofuoto raumens perteklių ir gauti ne tik funkcinį, bet ir gerą kosmetinį–estetinį rezultatą. Kai kuriems pacientams operacijos metu šalinamos ir riebalinės išvaržos. Tai suteikia akims lengvumo ir šviežumo pojūtį.“

Atliekant viršutinių vokų korekcijas, galima šiek tiek pakelti ir antakius. „Tai su amžiumi susiję procesai, kai žemyn pasmunka poodiniai audiniai, o kartu su jais ir antakiai. Kartais pacientai sako, kad nori pakelti vokus, tačiau pirštu kilstelėjus antakį paaiškėja, kad vokų odos reikia pašalinti nedaug, nes antakiai turėtų būti keliais centimetrais aukščiau. Po tokios operacijos žmogaus žvilgsnis, akių išraiška, o kartu ir visas veidas pasikeičia kardinaliai“, – teigia chirurgas.

Prieš jubiliejų operacijos neplanuokite

Viršutinių vokų operacija trunka apie valandą laiko. Jos metu taikoma vietinė nejautra. Jei reikia, skiriami trumpalaikiai raminantys vaistai, kurie nuslopina stresą operacijos metu. Pasitaiko, kad tokiais atvejais operuojamas pacientas taip atsipalaiduoja, kad užmiega.

Pirmą dieną po operacijos nepatartina skaityti, žiūrėti televizorių, naudoti kompiuterį – akims reikia poilsio. Taip pat reikėtų atidėti ir bet kokią kitą fizinę veiklą, savaitę laiko nesimaudyti atviruose vandens telkiniuose.

Po operacijos žmogaus žvilgsnis, akių išraiška, o kartu ir visas veidas pasikeičia kardinaliai.

Siūlai šalinami po 7 dienų. Po kelių mėnesių pooperaciniai pjūviai tampa praktiškai nepastebimi.

Po operacijos skiriami specialūs tepalai su silikonu, kurie padeda greičiau sumažinti ir suminkštinti randą, jis tampa mažiau matomas. Šis periodas trunka iki pusės metų. Moterims randas mažiau matosi, nes pjūvį galima paslėpti po makiažu.

Pooperaciniu laikotarpiu užsidėjęs tamsius akinius pacientas gali gyventi įprastą gyvenimą. Patinimai ir mėlynės pranyksta maždaug po dviejų savaičių. Daug kas priklauso nuo individualaus organizmo – ar pacientas nerūko, sveikai maitinasi. Jei žmogus laikosi dietos, badauja, serga cukriniu diabetu, žaizda gyja daug lėčiau.

Po operacijos gali atsirasti kraujosruvos ir patinimai, tai priklauso nuo kiekvieno organizmo. „Jei pacientas nori atlikti operaciją prieš savo jubiliejų ar kitą svarbią šventę, rekomenduoju atidėti, nes nėra jokios garantijos, ar laiku išnyks patinimai ir mėlynės. Gijimo procesas gali užtrukti ir ilgiau, nei planuota“, – tikina chirurgas.

Panaikinami maišeliai po akimis

G. Karalevičius atlieka ir apatinių vokų korekciją, kurios metu pašalinamas odos perteklius, kartu sumažėja raukšlės, oda išsilygina. Pjūvis daromas šiek tiek žemiau apatinių blakstienų linijos. Operacija trunka valandą ar ilgiau. „Dažniausiai pacientai kreipiasi dėl susidariusių maišelių po akimis – toks defektas gali atsirasti ir jaunesniems, ir vyresniems žmonėms. Operacijos metu pašalinamos riebalinės išvaržos, jeigu reikia ir odos perteklius“, – teigia gydytojas.

G. Karalevičius vienos operacijos metu nerekomenduoja atlikti ir viršutinių, ir apatinių vokų korekcijos, nes po operacijos pacientas jaus didesnį diskomfortą. Jeigu žmogus dėl didelio darbo krūvio ar kitų priežasčių negali skirti laiko dviem operacijoms, reikia pasiryžti kelias dienas iškęsti nepatogumus.

Kiek metų žmogus bus patenkintas operacijos rezultatais, priklauso nuo kiekvieno individualaus atvejo. Vieniems pokyčiai bus matomi ilgai, kitiems gali tekti pakartoti korekciją po penkerių metų. Žmogaus išvaizdą lemia daugelis faktorių – gyvenimo būdas, odos puoselėjimas ir kt. Oda sensta, todėl ja visą laiką reikia rūpintis, tepti specialiais kremais. „Šaliname tą odos perteklių, kuris susidaręs tuo metu. Daugiau pašalinti neįmanoma, nes žmogus gali ir neužsimerkti“, – teigia gydytojas.

Odai kenkia rūkymas ir naktinis darbas

Labai svarbu žinoti ir tai, kad jeigu paciento yra aukštas kraujospūdis, šių operacijų atlikti negalima, nes kyla kraujavimo pavojus ir būna blogesni rezultatai – pjūvis ilgiau gyja, gali surandėti pjūvis ar kilti kitos komplikacijos. „Pastebiu, kad dalis žmonių nesitikrina savo kraujospūdžio, nes gerai jaučiasi. Ši tendencija mane neramina – ypač vyresniame amžiuje būtina tikrintis, galima įsigyti pusiau išmanų aparatą, kuriuo patogu naudoti namuose. Jei nustatome šią problemą, pacientas turi kreiptis į šeimos gydytoją, kardiologą, kad būtų paskirtas gydymas sureguliuoti kraujospūdį, o operaciją nukeliame vėlesniam laikui“, – pasakoja gydytojas.

Prieš operaciją žmogus turi būti sveikas, nekarščiuoti, neturi būti jokių bėrimų, ypač herpes viruso.

Jei žmogus pakankamai neišsimiega, veido ir vokų oda būna blogesnės kokybės.

G. Karalevičius savaitę prieš ir po operacijos rekomenduoja pacientui nerūkyti. Jis visada perspėja dėl rūkymo, tačiau nežinia, ar pacientas laikysis šio nurodymo.

„Pažvelgęs į paciento veido odą galiu pasakyti, ar žmogus rūko, net ar rūkė anksčiau. Tiesiog oda praranda savo skaistumą. Kartais 35-ių metų žmogaus oda gali būti pavargusi, o 70-mečio – labai graži. Tai lemia ir gyvenimo būdas, ir genetika. Labiausiai odai kenkia nikotinas, taip pat neigiamą įtaką daro profesiją, ypač naktinis darbas. Jei žmogus pakankamai neišsimiega, veido ir vokų oda būna blogesnės kokybės. Poilsio reikia ne tik smegenims ir raumenims, bet ir odai“, – teigia gydytojas.

Per vieną dieną – vizitas ir operacija

Tautiečiai, kurie gyvena užsienyje, ar kituose miestuose, G. Karalevičiui gali paskambinti telefonu, aptarti problemą ir atsiųsti savo nuotrauką. Gydytojas preliminariai įvertina operacijos būtinybę ir jos apimtis: „Taip taupomas laikas – iš anksto paskyrus datą pacientas atvyksta į konsultaciją ir tą pačią dieną galima operuoti.“

Jei pacientas atvyksta iš užsienio, paprastai gydytojas paprašo, kad porą dieną jis pasiliktų Lietuvoje. Jeigu ilgiau pabūti negali, po savaitės siūlus pašalinti gali ir gydymo įstaigoje užsienyje.

Kai pacientė ar pacientas grįžta į darbą po atostogų, kurių metu pasidarė operaciją, bendradarbiai pagiria – kaip gerai pailsėjai, puikiai atrodai. Arba sako, kad veidas atrodo kitaip, tik nesupranta, kas pasikeitė – kolegos net nesužino, kad buvo atlikta operacija. „Tai geriausias operacijos įvertinimas“, – tvirtina chirurgas.

G. Karalevičius mano, kad nereikia apie operaciją pasakoti aplinkiniams, toks požiūris jam yra priimtinas: „Noriu įspėti jaunesnio amžiaus pacientus, kad šiais laikais reikia atsargiai viešai skelbti asmeninę informaciją. Tai kaip asmens kodas – turi jį saugoti. Jei apie savo operacijas viešai rašo internete, ateityje dėl to gali labai gailėtis. Žmogaus sveikata yra jo asmeninis reikalas.“

Daugiau informacijos rasite internetinėje svetainėje www.plastikoschirurgas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų