Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Populiarūs mitai apie aknę, kurie gali trukdyti džiaugtis gražia oda

Jei jus seniai kankina išberta oda, tikriausiai išbandėte įvairius būdus, kaip atsikratyti spuogų ir prisiklausėte daugybės versijų, kas sukelia aknę. Tik ar visos jos teisingos, o gal kai kurie įsitikinimai trukdo turėti gražesnę odą?
Aknė
Aknė / Vida Press nuotr.

Mitas Nr. 1: aknė – tik paauglių problema

Tiesa: taip sako tie, kurių nekamuoja aknė. Likusieji žino, kad aknė gali kankinti ir penkiolikmetį, ir dvidešimtmetį, ir keturiasdešimtmetį. Tai, ar bers odą ir kada tai nutiks, nemažai priklauso nuo genetikos, taip pat – nuo hormonų, streso ir kitų aplinkybių. Skirtingais duomenimis, vėlyvoji aknė vargina nuo 40 iki 55 procentų 20–45 metų žmonių. Praktiškai kas antrą! Dėl hormonų svyravimų odą dažniau beria moterims nei vyrams.

Taigi pirmiausia reikia įsisamoninti faktą, kad berti gali ne tik paauglius.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Mitas Nr. 2: reikia dažniau prausti veidą

Tiesa: aknė nėra nešvaros požymis. Ji atsiranda ne dėl to, kad žmogus neprižiūri veido odos ar nesiprausia, todėl ir dažnesnis prausimas aknės nepanaikins. Svarbu veidą prižiūrėti, valyti užsikimšusias poras ir pašalinti ant veido susikaupusius nešvarumus, kad nekiltų naujas uždegimas. Darykite tai tiek, kiek reikia, kiek paskyrė gydytojas ar kosmetologas, bet ne per dažnai – nuolatinis odos šveitimas gali ją sudirginti ir išsausinti. Tuomet oda pradės gaminti dar daugiau riebalų, kurie gali užkimšti poras.

Mitas Nr. 3: saulė naikina spuogus

Tiesa: šis mitas labai populiarus, dėl to kai kurie, dar nepatyrę, kad tai neveiksminga, pavasarį ar vasarą į saulę lenda nepasitepę apsauginiu kremu ir laukia, kol saulė išdegins spuogus. Deja, jei ką spinduliai ir nudegins, tai jūsų odą. Per ilgas buvimas saulėje (be SPF apsaugos) yra atsakingas ir už pigmentinių dėmių bei raukšlelių atsiradimą.

Saulė nebent laikinai pagerina odos būklę tų, kuriuos kankina egzema, o teigiamas saulės poveikis aknės gydymui nėra įrodytas. O net jei ir būtų, ar rizikuotumėte dėl to susirgti melanoma?

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Mitas Nr. 4: riebus maistas skatina aknę

Tiesa: yra produktų, kurie tikrai skatina odos uždegimą, bet tuo negalima apkaltinti viso riebaus maisto, nebent tai nesveikas maistas. Neseniai rašėme, kad aknės simptomus gali paaštrinti pieno produktai ir aukštą glikeminį indeksą turintis maistas (duona, batonas, makaronai, sausainiai ir pan.), nes jis didina cukraus kiekį kraujyje, o pastarasis skatina odos uždegimą. Tai įrodyta moksliškai ir galioja tiems, kuriuos ir taip vargina spuogai. 

Mitas Nr. 5: galima spausti inkštirus, jei darysite tai atsargiai

Spausdami spuogus ar inkštirus galime išplėsti uždegiminę zoną, kuri gydama kartais palieka mažų randelių.

Tiesa: tai labai blogas sumanymas. Šis mitas nėra taip paplitęs, kaip kiti, nes žmonės sąmoningi ir supranta, kad spausti spuogus ar inkštirus negerai, bet dar pasitaiko besiguodžiančių, kad jei darai tai labai atsargiai, nieko bloga nenutiks. Jei jūs nesate kosmetologas, kuris žino, ką ir kaip daro, – nutiks. Spausdami spuogus ar inkštirus galime išplėsti uždegiminę zoną, kuri gydama kartais palieka mažų randelių. Yra atvejų, kai išspausti inkštirus ar spuogelius gerai, tačiau reikia mokėti atpažinti, kada jie nepaveikti uždegimo ir yra pasiruošę „iššokti“.

„Fotolia“ nuotr.
„Fotolia“ nuotr.

Mitas Nr. 6: pudra ir makiažo pagrindas skatina aknę

Tiesa: ne visada, priklauso nuo produkto. Kai kurios dekoratyvinės kosmetikos priemonės iš tiesų užkemša poras ir skatina spuogus daugintis, tačiau yra sukurta begalė kokybiškų produktų problemiškai odai maskuoti. Pavyzdžiui, kompaktinė ar biri pudra sugeria riebalų perteklių, kuris galėtų užkimšti poras, tačiau kartu ir sausina veidą, dėl to tinka riebesnei odai maskuoti. Jei jūsų oda linkusi sausėti, rinkitės neužkemšančią porų skystą pudrą (ant priemonės etiketės turėtų būti parašyta „non-comedogenic“). 

Mitas Nr. 7: agresyvesnės priemonės naudingesnės

Tiesa: dažniausiai priemonių nuo aknės sudėtyje būna benzoilo peroksido (benzoyl peroxide) ir/arba salicilo rūgšties (salicylic acid). Šios medžiagos padeda atkimšti poras ir naikina bakterijas, skatinančias uždegimą. Tik tai nereiškia, kad kuo koncentruotesnės priemonės, tuo greičiau išnaikinsite išbėrimus. Moksliniai tyrimai rodo, kad nėra skirtumo tarp silpnesnių ir agresyvesnių priemonių naudojimo, nebent tai, kad per didelė benzoilo peroksido koncentracija gali sudirginti odą. Aknės gydymui pakanka 2,5 proc. benzoilo peroksido.

Vida Press nuotr.
Vida Press nuotr.

Turėkite kantrybės gydydami aknę, naudokite tam skirtas priemones, laikykitės gydymo režimo ir visuomet nuvalykite makiažą prieš einant miegoti. 2–4 mėnesiai pastangų turėtų duoti teigiamų rezultatų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais