Specialistų teigimu, saulės nudegimai išryškėja ne iš karto, tačiau bėgant metams darosi vis labiau pastebimi, formuojasi raukšlės, išsiplečia kraujagyslės, atsiranda pigmentinės dėmės. O kur dar nudegusi raudona tarsi vėžio oda, tempimas, skausmas ir kiti nemalonūs pojūčiai. Norint to išvengti būtina naudoti apsaugines priemones, degintis saikingai.
Apsauginis kremas – pagal odos tipą
Buvimo saulėje laikas apskaičiuojamas pagal formulę: SPF X 10 minučių.
„Prieš deginantis svarbu įvertinti odos jautrumą saulei ir pasirinkti tinkamą apsauginę priemonę, galvos apdangalus, tinkamus drabužius. Priemonės, skirtos apsisaugoti nuo saulės, žymimos SPF. Tai apsaugos nuo saulės faktorius, išreikštas skaičiais, nurodančiais buvimo saulėje laiką, apskaičiuojamą pagal formulę: SPF X 10 minučių. Pavyzdžiui, naudojant kremą su SPF 20 saugiai degintis galima apie 200 minučių“, – aiškina estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos „Grožio pasaulis“ kosmetologė Ugnė Želvytė.
Pasak jos, apsauginį kremą nuo saulės reikėtų rinktis pagal odos tipą, jų yra keturi.
I tipas. Šviesūs plaukai, šviesi ir strazdanota oda, mėlynos akys. Šio tipo žmonių oda greitai nudega ir beveik niekada neįdega. Naudojamo apsauginio kremo SPF turėtų būti ne mažesnis nei 25.
II tipas. Pilkšvi plaukai, šviesi oda. Šio tipo žmonių oda parausta pabuvus saulėje, pasižymi bronziniu įdegiu. Naudojamo apsauginio kremo SPF turėtų būti ne mažesnis nei 25.
III tipas. Rusvi plaukai, oda dažniausiai tamsesnio atspalvio. Pabuvus saulėje oda šiek tiek parausta, įdega rudai. Nudegama retai. Naudojamo apsauginio kremo SPF turėtų būti 15–25.
IV tipas. Plaukai, akys ir oda tamsūs. Įdegama rudai. Naudojamo apsauginio kremo SPF turėtų būti 10–20.
Degintis – tik ryte ir popiet
U.Želvytės patarimu, vasaros pradžioje derėtų naudoti priemones, kurių SPF yra 25–40. Vėliau galima rinktis ir silpnesnes, atsižvelgiant į odos tipą.
Apsauginį kremą nuplauna vanduo, jo efektyvumą mažina prakaitavimas, todėl rekomenduojama teptis bent kas valandą, jei esate paplūdimyje ar užsiimate fizine veikla.
Kūdikių ir vaikų iki 3 metų odą patariama pridengti natūralaus pluošto drabužiais, tepti kremu, kurio SPF yra ne mažesnis nei 30. Ligoniams, negalintiems ilgai būti saulėje, reikėtų naudoti apsauginį kremą, kurio SPF yra 50. Pietų šalyse saulės aktyvumas didesnis, todėl, specialistės teigimu, rekomenduojama rinktis kremą, kurio SPF 30–50.
Pasak kosmetologės, palankiausias laikas degintis yra iki 10 val. ir po 16 val. Vidurdienio saulės patariama vengti. Kaitintis rekomenduojama ne ilgiau kaip vieną valandą.
„Apsauginiu kremu reikėtų pasitepti 15–30 minučių iki deginimosi. Šį kremą nuplauna vanduo, jo efektyvumą mažina prakaitavimas, todėl rekomenduojama teptis bent kas valandą, jeigu esate paplūdimyje ar užsiimate aktyvia fizine veikla. Jei planuojate maudytis, naudokite vandeniui atsparias apsaugines priemones“, – pataria specialistė.
Greitoji pagalba nudegus
Kartais būna ir taip: lyg ir laikomės instrukcijų, tačiau nutariame, kad galime šiek tiek apsieiti ir be kremo, pamirštame juo pasitepti išlipę iš vandens, išsitepame blogai ir pan., ir galiausiai rezultatas – nudegusi oda.
Tokiu atveju, U.Želvytės teigimu, geriausia rinktis aukštos kokybės drėkinamuosius kremus ir losjonus po saulės, kurie savo sudėtyje turi alavijų, alantoino, pantenolio, mentolio, vitamino E ir kitų nuo uždegimo saugančių medžiagų, stabdančių bakterijų dauginimąsi ir skatinančių odos gijimo procesus.
Esant silpnam nudegimui paraudusią, niežtinčią, pažeistą odą galima atšaldyti šaltu kompresu – tinka mėtų, ramunėlių, šalavijų, žaliosios arbatos nuoviras, arba vėsiu, tik ne šaltu, tekančiu vandeniu.
„Jokiu būdu ant nudegusios odos negalima dėti ledo, tepti jos vazelinu ar sviestu, nes tai lėtina žaizdų gijimą, stiprina odos uždegimo procesus“, – įspėja kosmetologė.
Pasak jos, jeigu oda pradeda luptis, reikėtų naudoti drėkinamąsias, odos barjerą atkuriančias priemones, turinčias vitamino E, pantenolio. Tokias priemones reikėtų tepti bent kartą ar du per dieną.
Atsiradus odos uždegimui, stipriai dehidratacijai būtina gerti daug vandens, kad pagerintumėte gijimo procesus.
Na, ir dar vienas daugelio patikrintas būdas, kaip gesinti „degančią“ odą, – dar mamų ir močiučių naudotas metodas nudegusią odą tepti kefyru. Receptas: nudegusias vietas ištepkite kefyru, natūraliu jogurtu arba grietine ir palaikykite 10–15 minučių. Paskui nuplaukite šaltu tekančiu vandeniu.