Rausvi, o vėliau išblykštantys ruoželiai ant odos apie save įspėja prieš tai jaučiamu odos tempimu. Įprastai pažeidžia pilvo, šlaunų, klubų, krūtų, viršutinių rankų dalių, apatinės nugaros dalies, sėdmenų zonas. Gali atsirasti jau paauglystėje arba vėliau.
Nors dėl nėštumo ir hormonų pokyčių dažniau pasireiškia moterims, vyrai taip pat gali pastebėti odos įtrūkimus. Įtaką gali padaryti ir endokrininės ligos.
„Strijos yra randų forma, atsirandanti po to, kai oda greitai įsitempia ir įtrūksta. Įtrūkimuose susidaro jungiamasis audinys, dėl šios priežasties strijos iki galo niekada neišnyksta. Nors gydymo būdų yra daug, pirmiausiai reikia žinoti, kodėl strijos atsirado. Paauglystėje gali būti dėl staigaus augimo, vėliau dėl endokrininių problemų. Kaltas gali būti ir antinksčių veiklos sutrikimas, augimo hormono perteklius ar stoka. Žinoma, didelę įtaką odos kokybei bei strijų atsiradimui daro ir staigus svorio priaugimas arba jo netekimas, nėštumas“, – sako gydytoja dermatovenerologė J.Karčiauskienė.
Tyrimai rodo, kad nėštumo metu strijos atsiranda 9 iš 10 moterų. Itin svarbus genetinis faktorius. Pavyzdžiui, jei mamai laukiantis buvo strijų, tikėtina, laukimosi periodu jos atsiras ir dukrai. Taip gali būti dėl to, kad odai natūraliai trūksta elastino.
Nors atsiradus strijoms dažnai norisi išbandyti kremus ir kitas priemones, pasak gydytojos dermatovenerologės J.Karčiauskienės, nėra atliktų moksliškai rimtų klinikinių tyrimų, kurie įrodytų, kad kremai padeda naikinti strijas ar jų išvengti.
Tyrimai rodo, kad nėštumo metu strijos atsiranda 9 iš 10 moterų. Itin svarbus genetinis faktorius.
Didžiausią įtaką daro genetika ir hormonai, ar oda genetiškai yra elastinga. Žinoma, priklauso ir nuo individualios situacijos. Pavyzdžiui, jei per trumpą laiką priaugama daug svorio – oda tempimo neatlaikys.
Išvengti sunku, o gydyti prireiks kantrybės
„Jei strijų jau atsirado, iš pradžių jos būna raudonos, vėliau išblykšta. Rausvos strijos gydymui pasiduoda lengviau, todėl yra didesnė tikimybė jas sumažinti, padaryti vizualiai mažiau pastebimas. Vėliau, strijoms išblyškus, prireikia daugiau procedūrų. Pavyzdžiui, lazeriu galima nušlifuoti odos paviršių, šiek tiek sutraukti strijas. Oda po procedūros regeneruoja, atsistato. Dar vienas būdas yra rūgščių injekcijos, kurios padeda susiaurinti strijas“, – atkreipia dėmesį gydytoja dermatovenerologė.
Kokie veiksmai gali padėti išvengti strijų?
Kontroliuokite svorį – vienas iš naudingiausių dalykų, kuriuos galite padaryti, kad išvengtumėte strijų, yra išlaikyti sveiką svorį.
Gerkite pakankamai vandens – sudrėkinta oda yra elastingesnė, o sausa – lengviau pažeidžiama. Todėl labai svarbu ne tik odą sudrėkinti iš vidaus, bet ir kontroliuoti kofeino bei kitų skysčius varančių gėrimų vartojimą.
Pasirūpinkite visaverte mityba – jei norite puoselėti odą, kasdieniame meniu neturėtų trūkti produktų, kuriuose yra vitaminų C, D, E, cinko ir baltymų. Vienas iš būdų įsitikinti, kad gaunate įvairių maistinių medžiagų, – rinktis neperdirbtus įvairių spalvų maisto produktus. Pavyzdžiui, pusryčiai iš kiaušinių, jogurtas su uogomis, riešutais – ne tik spalvinga, bet kartu ir praturtinta maistinėmis medžiagomis dienos pradžia.
Gydykite strijas, kai tik jos atsiranda. Delsimas mažina gydymo efektyvumą bei galimybes, todėl jei tik pastebite, kad atsirado strijų, – pasitarkite su specialistu, kaip veiksmingai jas sumažinti.