Tikras jaunystės eliksyras? Mokslininkai mano suradę priešnuodį epigenetiniam senėjimui

Žmogus, kaip ir viskas mūsų pasaulyje, yra pavaldus laikui. Tačiau senėjimą skatiname ir patys netaisyklingai maitindamiesi, nesportuodami, tinkamai nesiilsėdami. Tai vadinama epigenetiniu senėjimu – biologinio amžiaus augimu, susijusiu su aplinkos faktoriais. Dabar mokslininkai mano, kad turi tam priešnuodį.
Veido masažas
Veido masažas / Vida Press nuotr.

Žmogus senėja natūraliai. Su metais vyksta tam tikri organizmo pokyčiai, dalis kurių yra labai nemalonūs. Tačiau tas senėjimas nėra nulemtas tik mūsų genų. Mūsų biologinio amžiaus augimą lemia ir aplinkos faktoriai. Greičiau senėja tie, kurie nepakankamai juda, valgo nesveiką maistą, geria nepakankamai vandens, turi žalingų įpročių, gyvena aukšto užterštumo regionuose. Šie faktoriai žmogų sendina įvairiais būdais, vienas iš jų – prastėjanti imuninės sistemos būklę. Tai lemia pažeidžiamumą įvairioms ligoms.

Užkrūčio liauka yra vienas iš esminių epigenetinio senėjimo židinių. Ši liauka verčia baltuosius kraujo kūnelius T ląstelėmis, kurios yra tarsi imuninės sistemos kariai, saugantys kūną nuo įvairių infekcijų. Su amžiumi užkrūčio liaukoje ima kauptis riebalai, todėl prastėja jos darbas, natūraliai silpsta ir imuninės sistemos atsakas į dirgiklius. Tačiau mokslininkai mano, kad turi būdų tai išspręsti.

Dar 1986 metais buvo atlikti eksperimentai su pelėmis, kurių metu jų imuninės sistemos darbas buvo pastebimai pagerintas augimo hormono injekcijomis. Vienas mokslininkas žmogaus augimo hormonus išbandė ir savo kailiu bei pastebėjo, kad jo užkrūčio liauka atjaunėjo, o imuninė sistema pastebimai sustiprėjo. Taigi, dabar JAV ir Kanados mokslininkų komanda nusprendė pažvelgti į šį fenomeną iš arčiau.

Mokslininkai pakvietė 9 baltaodžius vyrus dalyvauti tyrime. Jiems buvo skiriama žmogaus augimo hormono ir vaistų, skirtų diabeto kontrolei. Yra žinoma, kad žmogaus augimo hormono papildai gali prisidėti prie cukrinio diabeto išsivystymo, todėl vaistai buvo skirti kaip prevencinė priemonė. Po metų mokslininkai pastebėjo, kad 7 iš 9 dalyvių užkrūčio liaukos atjaunėjo – sumažėjo riebalų sankaupos, jų vietą užėmė sveikas liaukos audinys. Tačiau dar įspūdingesnį atradimą mokslininkai padarė nusprendę patikrinti DNR metilinimo žymenis, kurie naudojami biologiniam amžiui skaičiuoti.

Paaiškėjo, kad dalyviai per metus vidutiniškai atjaunėjo po 2,5 metus. Atjaunėjimą patyrė ir tie, kurių užkrūčio liaukų riebalų turinys nesumažėjo. Tai – didžiulis šuolis, kuris pasireiškia, kaip geresnė fizinė ir protinė sveikata. Tiesa, mokslininkai nori pabrėžti, kad šie rezultatai pasiekti pakankamai mažame tyrime – norint juos patvirtinti bei paaiškinti patį mechanizmą reikės platesnio masto tyrimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų