Štai 10 įdomių faktų apie šį vaisių, kuriuos pateikia tinklapis mentalfloss.com.
Arbūzas yra ir vaisius, ir daržovė
Kadangi arbūzai yra saldūs, dažniausiai jie yra laikomi vaisiais. Be to, jie ir auga kaip vaisiai, jų žiedai apdulkinami bičių, o ir iš botaninės pusės jie vadinami vaisiais, kadangi turi sėklas.
Tačiau daugelis daržininkų juos laiko daržovėmis, kadangi augina kartu su tokiomis daržovėmis kaip pupelės, kukurūzai ir pan. Dar galima išgirsti, kad arbūzas – tai uoga, bet jis priklauso moliūginių šeimai, kuriai priskiriami ir agurkai, aguročiai, moliūgai.
Jūs galite valgyti visą vaisių
Nors esame įpratę valgyti sultingą arbūzo minkštimą, rašoma, kad jų odelė taip pat valgoma. Tarkime, Kinijoje arbūzo odelę marinuoja, troškina ir net apkepina. Kitose rytų šalyse dar ir vartojamos arbūzų sėklos – jos išdžiovinamos ir apkepinamos bei skanaujamos kaip užkandis.
Kiek arbūze vandens?
Ne veltui jis taip tinka atsigaivinti karštomis vasaros dienomis – vaisiuje yra net 92 proc. vandens. Be to, jame aptiksime ir kalio, kalcio, magnio, natrio, kurie padeda organizme išlaikyti skysčių balansą.
Egzistuoja 1200 skirtingų arbūzų rūšių
Išskiriamos pagrindinės keturios arbūzų kategorijos – su sėklomis, besėkliai, nedidelio dydžio, geltoni/oranžiniai. Tačiau visame pasaulyje pirmauja ryškiai raudono minkštimo, sultingi ir saldūs vaisiai. Išskirtinai atrodo geltonas, kreminės gelsvos spalvos arbūzų minkštimas, taip pat galima atrasti ir geltonos odelės arbūzų, kurių vidus ryškiai raudonas ir pan. Tiesiog imk ir ragauk!
Besėkliai arbūzai nėra genetiškai modifikuoti
Turbūt dažnas svajojo, kaip šaunu būtų skanauti arbūzą be sėklų, ar ne? Besėkliai arbūzai gimė hibridizacijos būdu ir tapo išties populiarūs. Ir jeigu prieš 20 metų jie atrodė kaip tikras stebuklas, tai šiais laikais JAV parduodama net 80 proc. arbūzų be sėklų.
Arbūzai užauga išties labai dideli
Tokie, kad juos sunku būtų pakelti. Štai Pasaulio Guinnesso rekordas priklauso Chrisui Kentui iš Tenesio (Tennessee) valstijos, kuris 2013-aisiais metais išaugino 159 kg sveriantį arbūzą.
Arbūzai padeda įveikti vėžį
Arbūzai yra puikūs likopeno, kurio yra ir pomidoruose, šaltiniai. Likopenas – tai antioksidantas, kuris sumažina kai kurių rūšių vėžio riziką, pavyzdžiui, plaučių, skrandžio, prostatos.
TAIP PAT SKAITYKITE: Greitas būdas paruošti arbūzinį gėrimą
Arbūzai gali būti įvairių formų
Esame įpratę matyti apvalius, tačiau Japonijoje jau beveik 40 metų auginami ir kvadratinės formos arbūzai, kurių kaina siekia 100 JAV dolerių. Taip pat kai kurie ūkininkai ryžtasi ir dar meilesnėmis arbūzų variacijoms – augina širdies formos vaisiai, kurie atrodo tikrai įspūdingai. Neseniai pradėti auginti ir piramidės, net žmogaus veido arbūzai.
Kalorijų skaičius
Arbūze galime aptikti ne tiek daug kilokalorijų – 100 g yra vos 30 kcal ir 6,2 cukraus, 7,55 g angliavandenių. Būtent dėl didelio cukraus kiekio patartina nesuvalgyti vienu kartu kelių kilogramų arbūzo.
Arbūzo nauda
Jame gausu vitaminų B6, A, C, likopeno, antioksidantų, amino rūgščių, medžiagų, kurios teigiamai veikia širdies sveikatą, normalizuoja kraujospūdį. Valgydami arbūzą užkirsite kelią astmai, aterosklerozei, kataraktai, išvalysite organizmą, sustiprinsite imunitetą, džiaugsitės puikia žarnyno veikla.
Išmėginkite šiuos receptus!
1. Nuplaukite, nulupkite ir kubeliais supjaustykite arbūzą.
2. Ant silpnos ugnies kaitinamame vandenyje ištirpdykite cukrų.
3. Į smulkintuvą suberkite arbūzo gabalėlius ir šiek tiek pasmulkinkite. Masę apliekite gautu sirupu ir citrinos sultimis.
4. Viską supilkite į dubenį ir 2 val. palikite šaldymo kameroje. Nepamirškite kas 30 min. pamaišyti, susmulkinti stingstantį ledą.
5. Stiklines, kuriose patieksite granitą, atšaldykite. Skanaus!
1. Supjaustykite raudonąjį svogūną griežinėliais ir sumaišykite su žaliųjų citrinų sultimis.
2. Dideliame dubenyje sluoksniuokite arbūzo kubelius, fetą, perpus perpjautas alyvuoges, kapotas mėtas, raudonųjų svogūnų griežinėlius su žaliųjų citrinų sultimis.
3. Paruoštas salotas apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir atsargiai išmaišykite. Galite papuošti baziliko lapeliais.
1. Želatiną ištirpinkite pusėje stiklinės vandens, palikite pusvalandžiui ir nepamirškite nuolat ją pamaišyti.
2. Citriną nuplikykite verdančiu vandeniu, perpjaukite pusiau ir išspauskite sultis.
3. Arbūzą, išėmę sėklas, supjaustykite gabaliukais, supilkite citrinų sultis, cukrų ir viską sutrinkite šakute arba maišytuvu.
4. Gautą tyrę šiek tiek pakaitinkite ant ugnies, sudėkite išbrinkusią želatiną ir kelias minutes pašildykite, bet neužvirinkite, kad želatina neištirptų.
5. Viską supilkite į norimo dydžio formeles, atvėsinkite ir padėkite kelioms valandoms į šaldytuvą.
6. Želė lengviau išimsite, jei formeles trumpai pamirkysite karštame vandenyje.
7. Jei norite skaidrios želė, gautą tyrę perkoškite per sietelį.
8. Patiekite su plakta grietinėle ir mėtų lapeliais.
1. Arbūzą supjaustykite kubeliais ir išimkite visas sėklytes. Fetą smulkiai sutrupinkite šakute.
2. Arbūzo gabalėlius dėkite į lėkštę, ant viršaus berkite fetos, smulkintų mėtos lapelių.
3. Paruoškite užpilą: visus padažo komponentus sumaišykite ir apie 10–12 min. kaitinkite ant silpnos ugnies, kol dalis skysčio nugaruos ir padažas sutirštės.
4. Atvėsintu padažu apšlakstykite salotas. Pieš valgydama bent 10 min. palaikykite šaldytuve.
Kulinaro patarimas. Kai kurie virtuvės meistrai tikina, kad šioms salotoms pikantiškumo suteiks ir truputis raudonojo svogūno. Jei mėgstate eksperimentuoti, galite išbandyti. Tiesa, gaminant tokias salotas, arbūzas pjaustomas riekelėmis ir jos trumpai pakepinamos ant grotelių. O užpilui aliejus maišomas su actu santykiu 3:1.
1. Po truputį berdami miltinį cukrų kiaušinių baltymus išplakite iki vientisos blizgios masės. Baigdami plakti įlašinkite citrinų sulčių ir supilkite krakmolą, gerai išmaišykite.
2. Į kepimo popieriumi išklotą skardą šaukštu dėkite baltymus, formuodami pyragėlius – galima daryti apvalius, keturkampius. Juos kepkite 130 laipsnių orkaitėje apie 3 valandas. Atvėsinkite ir tik tada nuimkite nuo popieriaus.
3. Grietinėlę išplakite su paprastu ir vaniliniu cukrumi iki standžių putų. Arbūzą supjaustykite norimo dydžio gabaliukais. Ant baltymų pyragėlių uždėkite plaktos grietinėles ir kelis gabalėlius arbūzo.
4. Pyragėlius iš karto tiekite į stalą.
Vegetariški patiekalai |
Receptas iš knygos „Vegetariški patiekalai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
1. Pusę arbūzo supjaustykite kubeliais ir pusvalandžiui įkiškite į šaldiklį. Likusios pusės minkštimą sudėkite į plaktuvą kartu su medumi ir kelias sekundes permaišykite.
2. Sutrintą arbūzą užpilkite gerai atšaldytu mineraliniu vandeniu. Į taures sudėkite arbūzo kubelius ir užpilkite paruoštu gėrimu.
Knyga „Gaivieji gėrimai“ |
Receptas iš knygos „Gaivieji gėrimai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
- Arbūzo minkštąją dalį supjaustykite kubeliais. Sudėkite į smulkintuvą ir susmulkinkite iki vientisos masės.
- Suberkite cukrų, supilkite citrinos sultis, sudėkite smulkiai kapotus mėtų lapelius ir įberkite žiupsnelį druskos. Gerai išmaišykite.
- Dėkite dubenį su arbūzų sriuba į šaldytuvą ir palaikykite bent porą valandų. Prieš patiekdami, išimkite iš šaldytuvo ir supilstykite į dubenėlius. Papuoškite šviežių mėtų lapeliais ir mėlynėmis.
Receptas Astos Černės
Plačiau skaitykite: „Vasaros skoniai: gaivi arbūzų sriuba“
- Raudonąjį svogūną nulupkite, supjaustykite griežinėliais, apšlakstykite citrinų sultimis, užberkite nutarkuotų žievelių ir žiupsnelį cukraus, gerai išmaišykite ir palikite apie 10 min. pastovėti, kad pasimarinuotų.
- Arbūzą nulupkite, supjaustykite kubeliais, išimkite visas sėklytes ir trumpai pakepkite ant grotelių.
- Fetą supjaustykite kubeliais. Mėtos lapelius nuskabykite, nuplaukite ir nusausinkite.
- Arbūzo gabalėlius dėkite į lėkštę, ant viršaus berkite fetos, smulkintų mėtos lapelių, gerai nuvarvintas alyvuoges. Galiausiai išdėliokite mėtų lapelius.
- Paruoškite užpilą: visus padažo komponentus sumaišykite, pagal skonį pagardinkite pipirais, gerai atvėsinkite padažą šaldytuve ir prieš tiekdamos apliekite juo salotas.
- Iš arbūzų pašalinkite sėklas ir supjaustykite kubeliais. Mėlynes perrinkite ir nuplaukite. Bananą nulupkite, supjaustykite. Viską sudėkite į indą ir sutrinkite iki vientisos masės.
- Jeigu kokteilis išėjo per daug tirštas, tuomet praskieskite vandeniu. Pagardinkite moliūgų sėklomis, riešutais. Jeigu trūksta saldumo, paskaninkite medumi.
- Susmulkinkite ridikėlius mėtas, agurkus ir sumaišykite su likusiais ingredientais.
- Apibarstykite gražgarstėmis ir patiekite atšaldytas.
Įrankiai:
- Elektrinė kokteilinė/smulkintuvas ar trintuvas,
- Gabalėlis merlės arba sietelis.
Gaminimas:
- Arbūzo minkštimą išskobti, išrinkti sėklas ir elektriniu trintuvu sutrinti iki vientisos masės.
- Sutrintą arbūzą sudėti į medžiagos koštuvą arba sietelį. Išspausti visas sultis.
- Iš laimo vaisių išspausti sultis į atskirą dubenėlį. Sudėti į jas medų ir gerai išmaišyti, kol medus visiškai ištirps.
- Sumaišyti abejas sultis tarpusavyje ir supilti į paruoštą indą (pvz., ąsotį). Gautą gėrimą galima skiesti šaltu vandeniu, įmesti ledo kubelių. Jei mėgstate burbuliukus – įpilkite šiek gero mineralinio vandens (2 dalys limonado: 1 dalis mineralinio).
Receptas iš tinklaraščio SKANIOS DIENOS
- Arbūzą perspauskite per sietelį – pašalinkite sėklas.
- Pašalinkite uogų kotelius ir lapelius. Uogas nuplaukite.
- Sudėkite į prikaistuvį ir sutrinkite rankiniu trintuvu.
- Supilkite citrinų sultis, suberkite cukrų uogienėms.
- Virkite 3–6 minutes (arba kol uogienė sutirštės).
- Nuimkite prikaistuvį nuo ugnies ir atsargiai nugriebkite putas. Išpilstykite į šiltus sterilius stiklainius. Laikykite vėsioje vietoje.
Receptas DANSUKKER
- Nulupkite arbūzo žievę, likusią dalį supjaustykite vidutiniais kubeliais ir pašalinkite sėklas.
- Svogūną, agurką ir jalapeną supjaustykite mažais kubeliais ir sumaišykite su arbūzu.
- Į vaisių ir daržovių mišinį sudėkite susmulkintas kalendras, mėtas, supilkite išspaustas laimo sultis ir druską. Viską gerai išmaišykite ir patiekite iš karto arba laikykite sandariai šaldytuve.
- Patiekite su tortilijų traškučiais.