„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

10 klaidų, kurias darote kepdami bulvinius ir žemaičių blynus

Tik iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad iškepti bulvinius ar žemaičių blynus – juokų darbas. Tik dėl cepelinų visi sutaria, jog jie meistriškumo pareikalauja nemažai. Tačiau kodėl ir „paprastieji“ tradiciniai bulvių patiekalai pavyksta ne taip, kaip tikėjotės? Štai kelios klaidos, kurias, tikėtina, darote.
Bulviniai blynai
Bulviniai blynai / Vida Press nuotr.

Bulviniai blynai

1. Nenusunkiate tarkuotų bulvių masės

Bulvinius blynus (kaip ir cepelinus ar kugelį) geriausia kepti iš Lietuvoje populiarių bulvių veislių „Vineta“ ar „Laura“. Šios bulvės krakmolingos, neturi itin daug sulčių. Tačiau net ir pasirinkus šias veisles, sutarkavus masę reikia nusunkti – tam tiks marlė ar tankus sietelis, kuriame masę galima nuvarvinti.

2. Įmušate kiaušinių, o kitus priedus pamirštate

Skaniems bulviniams blynams neužtenka tik bulvių tarkių, kiaušinių ir žiupsnio druskos. Visų pirma, tarkuodami bulves, kartu smulkiai sutarkuokite ir svogūną – kilogramui bulvių pakaks vieno nemažo. Jei norite, kad blynai nebūtų „išpliurę“, įdėkite vieną kitą šaukštą miltų, jie suriš tarkuotų bulvių masę (krakmolas netinka, blynai bus per kieti). O įdėti 1–2 šaukštai grietinės suteiks blynams purumo.

3. Leidžiate paruoštai masei ilgai stovėti

Tarkuotos bulvės nemėgsta laukti – masė skysta, tamsėja, todėl planuokite laiką taip, kad vos ją paruošę bei įdėję reikalingų priedų, galėtumėte iškart stoti prie keptuvės ir kepti. Kai kurie blynų mėgėjai padėtį stengiasi taisyti (t.y. masę šviesinti) įpildami truputį citrinos sulčių, tačiau šis rūgštumas gali justis iškepus blynus.

Vida Press nuotr./Bulviniai blynai
Vida Press nuotr./Bulviniai blynai

4. Neįkaitinate keptuvės

Bulviniai, kaip ir bet kurie kiti, blynai mėgsta karštus riebalus (labiausiai tinka primiršti, o dabar vėl naujai atrasti taukai), todėl dėkite masę į keptuvę, kai ji tikrai įkaitusi. Žinoma, vėliau stebėkite, ar blynai nedega, ar spėja gerai perkepti. O tai veda prie kitos galimos klaidos...

5. Naudojate keptuvę itin plonu dugnu

Lietinius galite kepti plonytėje keptuvėje, nes vienas du ir jie jau iškepę, tačiau bulviniams blynams kepti reikia daugiau riebalų ir ilgesnio laiko. Taigi, jei tik turite galimybę, rinkitės keptuvę storesniu dugnu (idealu – ketaus), ji lėčiau įkais, tačiau karštis tolygiau pasiskirstys ir išsilaikys ilgiau.

Žemaičių blynai

6. Naudojate blynams bulvių košės likučius

Pagunda sunaudoti žemaičių blynams vakarykštės bulvių košės likučius – didelė. Tačiau jei košę ruošėte kokybišką – su nemažai pieno, sviesto, iš jos pagaminti masę žemaičių blynams sudėtinga, ji gali skysti, tada norėsite dėti daug miltų, o tai ir vėl gadins reikalus – blynai bus kieti. Jei naudojate košę, tuomet verčiau formuokite mažesnius blynus be jokio įdaro. O geriausia specialiai žemaičių blynams iš vakaro išsivirti bulvių su lupena, o kitą dieną jas sumalti mėsmale.

7. Naudojate per liesą mėsą įdarui

Riebesnio maisto šiais laikais baidosi nemažai žmonių, tačiau susitaikykite su tuo, kad bulvės puikiai „draugauja“ su riebalais ir ši draugystė turėtų būti ne smerkiama, o palaikoma. Įdarui geriausia naudoti išvirtą ir sumaltą kiaulieną su trupučiu riebaliukų arba riebesnes vištos dalis, pavyzdžiui, šlauneles, o ne krūtinėlę.

Shutterstock.com nuotr./Vištiena
Shutterstock.com nuotr./Vištiena

8. Į įdarą įmaišote nekepintus svogūnus

Žemaičių blynų įdaras tradiciškai skaninamas svogūnais, tačiau prieš tai juos reikia pakepinti – kol bus permatomi, kiek gelsvi ir suminkštėję. Dėdami į mėsos įdarą žalius, nepakepintus svogūnus, skatinsite mėsą rūgti, o ir iškepus blynus svogūnų skonis bus pernelyg aitrus ir gožiantis kitus.

9. Persistengiate minkydami bulvių masę

Virtų bulvių tešla – kaprizinga, įdėjus į ją miltų ir nutarus smagiai paminkyti, galite gauti tokią lipnią pliūrę, iš kurios nesuformuosite jokių blynų. Taigi, žemaičių blynų masei naudokite ne miltus, o krakmolą (apie 100 g kilogramui bulvių) ir minkykite masę minimaliai – tik kol bulvės susijungs su kiaušiniais, krakmolu ir prieskoniais. Formuokite šiuos blynus šlapiomis arba aliejuotomis rankomis.

123RF.com nuotr./Žemaičių blynai
123RF.com nuotr./Žemaičių blynai

10. Dedate blynus į neįkaitusią keptuvę ar orkaitę

Ta pati klaida, kaip ir kepant bulvinius blynus – žemaičių blynai taip pat mėgsta įkaitintus riebalus (labai tinka lydytas sviestas) ar orkaitę (iškepsite kiek sausesnius, bet mažiau riebalų prisigėrusius blynus). Beje, žemaičių blynų neužtenka tik „pašildyti“ – esą, visos sudedamosios dalys jau termiškai apdorotos. Turi gerai iškepti ir tešla (jos sudėtyje – žalias kiaušinis!) ir mėsos įdaras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs