Sausi pusryčiai. Spintelėje turint dėžutę sausų dribsnių, o šaldytuve – pieno ar jogurto, pusryčius galima pasiruošti per minutę. Kitas klausimas, kokia bus jų vertė. Spalvomis ir įvairiais herojais traukiančiose dribsnių dėžutėse dažnai yra itin daug pridėtinio cukraus, ypač jei tai produktas su įvairiomis glazūrom, mirgantis spalvomis. Tad labai atidžiai studijuokite etiketes.
Alternatyvos cukraus kupiniems pusryčių dribsniams – becukriai dribsniai, kurių taip pat galima rasti, arba naminė granola, į kurią ką dėsite, tą ir turėsite.
Konservuoti vaisiai. Prieš daugiau kaip 20–30 metų Lietuvoje buvo galima dažniau nusipirkti konservuotų, o ne šviežių egzotiškų vaisių. Tačiau dabar situacija visiškai kita – visus metus turime šviežių vaisių, neretai atkeliaujančių iš tų šalių, kuriose yra pats jų sezonas. O konservuoti vaisiai dažnai plaukioja cukraus kupiname sirupe, kuriame netenka ir bet kokių vertingų maisto medžiagų, ir patys tampa saldumynu.
Alternatyva sirupe konservuotiems vaisiams – švieži, o jei norisi, kad būtų saldesni, galima juos trumpai karamelizuoti ar pagardinti trupučiu tokių saldiklių, kaip medus, klevų sirupas.
Džiovinti vaisiai ir uogos. Šie produktai gali būti, o ir būna kupini vitaminų, vertingų maistinių medžiagų, jei yra tinkamai paruošti, nepapildyti jokiais priedais. Bėda ta, kad kai kurie jų natūraliai sudžiovinti nėra itin saldūs, o tai „sprendžiama“ juos gerokai pasaldinus. Tad ieškokite informacijos ant pakuočių ir rinkitės tokius, kuriuose pridėtinio cukraus nėra.
Riešutų sviestas. Galbūt nustebsite, apie kokį cukrų kalbama. Tačiau jei atidžiau paanalizuosite etiketes, rasite tokio riešutų sviesto, kuriame yra pridėtinio cukraus. Laimė, Lietuvoje turime puikių nedidelių gamintojų, kurių produktuose naudojami tik riešutai ir daugiau nieko. Tokius gaminius verčiau ir rinkitės. Arba riešutų sviesto pasigaminkite patys.
Jogurtai su priedais. Jogurtas pusryčiams ar užkandžiui – dar vienas paprastas, greitas variantas. Tačiau jei renkatės ne natūralų jogurtą, bet paskanintą priedais, atkreipkite dėmesį, kiek cukraus jame yra. Neretai nustebsite. Tad geriau pirkti natūralų jogurtą, o jei norisi saldumo, įsimeskite kokį šaukštelį natūralios naminės uogienės.
Javainių batonėliai. Rankinėje ar stalčiuje turimas javainių batonėlis gali trumpam išgelbėti užklupus badui, bet ir vėl verta analizuoti sudėtį. Cukraus dažnas gamintojas nepagaili, ypač gaila, kad nemažai jo yra produktuose, orientuotuose į vaikus. Ieškokite javainių batonėlių, pasaldintų džiovintais vaisiais, uogomis, datulėmis, bus žymiai sveikiau.
Pirktinis salotų padažas. Salotų padažą nesunku susiplakti patiems, bet kartais kyla pagunda dar labiau viską pagreitinti ir griebti jau paruoštą buteliuką parduotuvėje. Ne visi produktai blogi, tačiau yra tokių, kuriuose cukrus dėl skonio paryškinimo vaidina svarbų vaidmenį. Tad gal geriau sugaišti tas kelias minutes ir gamintis padažą patiems – dėl paprastesnės ir sveikesnės sudėties.
Paruoštas pomidorų padažas ar kečupas. Galite nustebti, kodėl į tokius „rimtus“ padažus dedama cukraus? Jei jo nedaug, tai nėra didelė nuodėmė – cukrus ir subalansuoja skonį, atsveria rūgštumą, ir yra natūralus skonio stipriklis. Net verdant naminį pomidorų padažą žiupsnis cukraus gali labai praversti. Tačiau pirktiniuose padažuose pasitaiko, jog cukraus stebėtinai daug. Tad ir vėl – palyginkite kelių gamintojų produktus ir rinkitės to, kurio etiketėje ingredientų kuo mažiau. Tokiu principu pataria vadovautis 15min kalbinta maisto kokybės specialistė Asta Kairiūkštė.
Kisieliaus paruoštukai. Labai patogu iš pakuotės išimti nemažą kubelį, mesti jį į verdančio vandens puodą ir po poros minučių mėgautis garuojančiu kisieliumi. Tačiau tokio operatyvumo kaina – cukraus kiekis, kurio jūs nesirinkote, bet parinko gamintojas. Taip, ir naminiam kisieliui reikia saldumo, tad ir cukraus, tačiau patys galite rinktis jo kiekį, o gėrimą skaninti įvairiausių uogų, vaisių tyrėmis, šaldytomis gėrybėmis.