- Ridikėliai priklauso tai pačiai augalų šeimai, kaip ir ropės, kopūstai, brokoliai. Teigiama, jog ši daržovė buvo pirmoji, su kuria europiečiai supažindino Ameriką. O štai Europą ridikėliai, spėjama, pasiekė iš Kinijos, kur įvairios šios daržovės rūšys buvo žinomos prieš tūkstančius metų.
- Nuo pat atkeliavimo iš Kinijos ridikai labai išpopuliarėjo Prancūzijos virtuvėje. Neatsitiktinai ši daržovė kurį laiką net buvo vadinama „prancūzišku ridiku“. Prancūzų virtuvėje iki šiol gausu patiekalų su šviežiais ir termiškai apdorotais ridikėliais.
- Ridikėliai yra viena pirmųjų daržovių, imta auginti kosminėse stotyse. Ji puikiai dera nesvarumo sąlygomis ir gali suteikti astronautams „gyvų“ vitaminų.
- Populiarieji pavasariniai ridikėliai, kuriuos sėjame pavasarį, auga itin sparčiai. Nuo sėjos iki derliaus ėmimo (jei tik sąlygos tinkamos) paprastai praeina vos 25 dienos.
- Ridikėlių rūšių yra gausybė, besiskiriančių ir spalva, ir dydžiu, ir skoniu, ir augimo greičiu. Jais galima mėgautis visus metus, nes prekybos vietose visada rasite bent vienos, o neretai ir kelių rūšių ridikų – nuo rausvų pavasarinių iki juodųjų ar daikono ridikų.
- Ridikėliuose gausu vitamino C. Tarkime 120 g ridikėlių (tai būtų maždaug 1 stiklinė supjaustytų ridikėlių) turi apie 23 proc. moterims rekomenduojamo dienos vitamino C kiekio ir apie 19 proc. rekomenduojamo vyrams. Kitos šioje daržovėje esančios naudingos medžiagos yra vitaminai B1, B2, B6, magnis, kalis ir kalcis.
- Ridikėliuose yra nemažai medžiagos, kuri mažina niežulį. Tad perpjautu ridikėliu galima patrinti vietą, kur įkando vabzdys, nesvarbu, uodas ar net bitė.
100 g ridikėlių yra maždaug 20 kalorijų.
- Tai žemo kaloringumo daržovė: 100 g (tai maždaug 1 stiklinė pjaustytų ridikėlių) yra apie 20 kalorijų. Įdomu, kad ridikėliuose visai nėra riebalų.
- Ridikėliai yra viena mėgstamiausių vegetarų daržovių. Žinoma, pirmiausia ji puikaus skonio ir lengvai paruošiama, tačiau taip pat jai simpatizuojama ir dėl augalinių baltymų, kuriuos kūnas itin lengvai pasisavina.
- Ridikėlius reikėtų laikyti šaldytuve ir būtinai lapus atskyrus su pačios daržovės. Jei to nepadarysite, ridikėliai greičiau praras traškumą, nes lapai ištrauks drėgmę. Ir ridikėlių lapus, ir pačias daržoves geriausia laikyti suvyniojus į drėgnus popierinius rankšluosčius arba jais išklotoje dėžutėje. Tiesa, lapus reikėtų suvalgyti vos per 3 dienas, o štai ridikėliai geri išbus ir savaitę ar net porą.
- Jei ridikėliai atrodo nebe tokie traškūs, juos gerokai atgaivinsite kelias valandas palaikę šaltame vandenyje šaldytuve.
- Ridikėlius reikėtų pjaustyti prieš pat valgant, nes jie itin greit apdžiūva, griežinėliai netenka traškumo.
- Ridikėliai praranda nemažą dalį savo aitrumo, kai yra termiškai apdorojami. Juos galima trumpai pakepti keptuvėje, iškepti orkaitėje, taip pat trumpai apvirti. Dar vienas būdas sumažinti aitrumą – ridikėlius tiesiog nulupti, nes daugiausiai šio skonio suteikiančių medžiagų susikaupę būtent odelėje.
- Ridikėliai dera su daugybe produktų, štai tik keletas iš jų: sviestas, kiaušiniai, obuoliai, sūris, agurkai, žuvis, kalendros, mėsos, svogūnų laiškai.
- Ridikėlių lapeliai taip pat gali būti valgomi, jų skonis švelniai aitrus, kartais apibūdinamas kaip „pipiriškas“ ar primenantis garstryčias. Jų galima dėti į bet kokias salotas. O panorus, kad skonis būtų kiek švelnesnis, galima trumpai, kol suglebs, pakepinti juos svieste.