Prekybos tinklo IKI maisto ekspertė Vilma Juodkazienė pranešime žiniasklaidai pateikia klasikinius ir originalius įdarytų daržovių receptus bei apžvelgia jų kilmės istoriją.
Įdarytos paprikos – XIX a. receptų knygose
Manoma, kad paprikų sėklos iš Pietų ar Centrinės Amerikos į Europą atkeliavo maždaug Viduramžiais. Nors sunku pasakyti, kada ir kur tiksliai buvo pradėtos gaminti įdarytos paprikos, maisto ekspertės teigimu, geriausiai visiems žinomas šio patiekalo receptas minimas 1896 m. išleistoje Bostono receptų knygoje.
„Jeigu norite pasigaminti įdarytų paprikų pagal laiko patikrintą, klasikinį receptą, šis – neabejotinai skirtas jums“, – sako V.Juodkazienė.
Įdarytos paprikos pagal Bostono receptų knygą
Ingredientai:
- 6 žaliosios paprikos;
- 100 g išvirtų ryžių;
- 60 g iškepto faršo;
- 40 g troškintų pomidorų;
- 1 valg. šaukšt. ištirpdyto sviesto;
- šlakelis svogūno sulčių;
- druskos ir pipirų pagal skonį.
Gaminimas:
1. Nupjaukite viršutinę paprikos dalį ties koteliu. Pašalinę sėklas, paprikas apvirkite maždaug apie dešimt minučių. Ištraukę iš verdančio vandens palikite atvėsti.
2. Sumaišykite faršą, ryžius, troškintus pomidorus, sviestą, šlakelį svogūnų sulčių bei norimą kiekį druskos ir pipirų. Sudėkite įdarą į paprikos vidų.
3. Įdarytas daržoves sudėkite į keptuvę, iki pusės įpilkite vandens ir troškinkite vidutinėje kaitroje, maždaug apie 45 min.
Įdaryti pomidorai – Rytų virtuvės akcentas
Pomidorai taip pat dažnai naudojami ruošiant įdarytas daržoves. V.Juodkazienės teigimu, šis patiekalas labai populiarus Vidurio Rytuose.
„Turkija – viena iš šalių, kuriose įdaryti pomidorai yra tradicinės virtuvės patiekalas. Taip pat jie populiarūs Irane ir Azerbaidžane. Čia, kaip ir Turkijoje, įdarui dažniausiai naudojama jautiena,“ – pasakoja specialistė.
Šių šalių receptai, anot maisto ekspertės, išsiskiria prieskonių gausa, dėl kurių patiekalai skleidžia labai išraiškingą aromatą. „Cinamonas, petražolė, netgi mėta – tai tik dalis priedų, kurie sukuria išskirtinį patiekalų skonį“, – pastebi V.Juodkazienė.
Turkiškai įdaryti pomidorai
Ingredientai:
- 6 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 1 didelis smulkiai sukapotas svogūnas;
- 1,25 puodelis trumpagrūdžių ryžių;
- druskos pagal skonį;
- maltų juodųjų pipirų pagal skonį;
- 2 arbat. šaukšt. cukraus;
- 3 valg. šaukšt. kedro riešutų;
- 3 valg. šaukšt. džiovintų serbentų arba razinų;
- 1 didelis smulkiai sukapotas pomidoras be odelės;
- 1 arbat. šaukšt. cinamono;
- 0,5 arbat. šaukšt kvapiųjų pipirų;
- 2 valg. šaukšt. smulkiai kapotų šviežių mėtų lapų;
- 2 valg. šaukšt. smulkiai kapotų krapų;
- 2 valg. šaukšt. petražolių;
- šiek tiek citrinos sulčių;
- 24 nedideli pomidorai.
Gaminimas:
1. Keptuvėje įkaitinkite 3 šaukštus aliejaus ir kepkite smulkintus svogūnus kol jie suminkštės. Sudėkite ryžius ir pamaišykite. Įpilkite 500 ml vandens, suberkite druską, pipirus bei cukrų. Gerai išmaišykite ir troškinkite apie 20 minučių, kol ryžiai išvirs.
2. Įmaišykite kedro riešutus, džiovintus serbentus arba razinas, pomidorą, cinamoną, kvapiuosius pipirus, mėtas, krapus, petražoles, citrinos sultis ir likusį alyvuogių aliejų.
3. Įkaitinkite orkaitę iki 190 laipsnių.
4. Nupjaukite pomidorų viršų, išimkite sėklytes ir minkštimą. Taip paruoštus pomidorus prikimškite įdaru.
5. Įdarytus pomidorus sudėkite į plačią kepimo skardą ir pašaukite į įkaitintą orkaitę iki tol, kol pomidorai suminkštės (apie 15 minučių). Jeigu kepimo metu pastebite, kad pomidorai sukrenta, nedelsiant ištraukite juos iš orkaitės.
6. Atvėsusius pomidorus patiekite su česnakiniu jogurtu.
Įdaryti baklažanai populiarūs ir Italijoje
Nors baklažanai labai populiarūs Turkijoje, ne ką mažiau šią daržovę mėgsta ir italai. Maisto ekspertė pastebi, kad įdaryti baklažanai – dažnas patiekalas daugelyje vietinių restoranų.
„Daugelis tautų ruošia įdarytus baklažanus, lietuviai taip pat. Visgi, Vidurio Rytų šalys ir Italija itin puikiai ištobulino šių receptų variacijas. Romoje baklažanai dažniausiai įdaromi mocarela sūriu, o Italijos pietuose – malta mėsa“, – pasakoja V.Juodkazienė.
Itališkai įdaryti baklažanai
Ingredientai:
- 2 vidutinio dydžio baklažanai;
- 2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 1 didelis svogūnas;
- 4 česnako galvutės;
- 12 perpjauti pusiau vyšniniai pomidorai;
- 50 g žaliųjų alyvuogių be kauliuko;
- sauja šviežių baziliko lapelių;
- 125 g mocarelos;
- sauja džiovinto batono trupinių.
Gaminimas:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių.
2. Susmulkinkite svogūną, česnaką, alyvuoges, baziliko lapelius, o mocarelą suplėšykite vieno kąsnio gabalėliais.
3. Išilgai perpjaukite baklažanus ir juos išskobkite. Tuomet, patepkite jų vidų alyvuogių aliejumi bei lengvai pagardinkite druska. Taip paruoštus baklažanus sudėkite į kepimo skardą, uždenkite kepimo folija ir kepkite apie 20 minučių.
4. Kol kepa baklažanai, susmulkinkite jų minkštimą ir atidėkite į šalį.
5. Keptuvėje įkaitinkite aliejų, suberkite svogūnus ir kepkite juos tol, kol suminkštės. Tuomet sudėkite baklažano minkštimą ir kepkite toliau. Vėliau dėkite česnaką ir vyšninius pomidorus bei kepkite dar apie keletą minučių. Įmaišykite alyvuoges, baziliką, mocarelą ir šiek tiek druskos.
6. Kai baklažanai jau bus suminkštėję, ištraukite juos iš orkaitės ir sumažinkite kaitrą iki 180 laipsnių.
7. Į išskobtus baklažanus sudėkite įdarą, o viršų apibarstykite batono trupiniais.
8. Kepkite 20 minučių, kol sūris išsilydys, o batono trupiniai apskrus. Patiekite su šviežiomis salotomis.