„Ruduo yra pats geriausias metas mėgautis šviežiais šakniavaisiais, kurie dar visai neseniai vešėjo laukuose. Ridikai, salierai, ropės ir kitos daržovės intensyviai auga vasaros mėnesiais, kaupdamos įvairias maistines medžiagas“, – teigia „Maximos“ komercijos vadovė Vilma Drulienė, pastebinti, kad pastaraisiais metais vis populiaresnės tampa retesnės šakninės daržovės, pavyzdžiui, juodieji ir baltieji ridikai, ropės, pastarnokai, o štai salierų gumbų paklausa išlieka stabili.
„Salierų šaknys ypatingos tuo, jog jose yra sveikatai naudingų eterinių aliejų, kurie organizmą apsaugo nuo bakterijų ir grybelių. Tad valgant salierą natūraliai dezinfekuojama burnos, ryklės, skrandžio ir žarnyno gleivinė. Kūnas taip pat aprūpinamas kalcio, kalio, fosforo, natrio mikroelementais, amino rūgštimis ir B grupės vitaminais, vitaminu C ir PP. Beje, ši daržovė tonizuoja – padeda susigrąžinti prarastus elektrolitus ir praturtina organizmą mineralų turinčiais skysčiais, todėl patiekalus iš salierų rekomenduojama valgyti po sporto užsiėmimų ir treniruočių“, – teigia bendrovės maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas ir siūlo išbandyti 3 receptus su retesnėmis daržovėmis.
Aromatinga salierų sriuba
Ingredientai:
- saliero šaknis;
- 2–3 saliero stiebai;
- ketvirtis šviežio kopūsto galvos;
- 2 paprikos;
- 2 morkos;
- 3 svogūnai;
- kelios skiltelės česnako;
- lauro lapų;
- 2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 1 stiklinė pomidorų pastos;
- žiupsnelis krapų ir petražolių.
Gaminimas:
1. Supjaustykite daržoves: saliero šaknį ir stiebus, kopūstą, paprikas, 2 svogūnus. Morkas sutarkuokite.
2. Susmulkintas daržoves sukraukite į puodą ir suberkite prieskonius. Viską užpilkite maždaug 3 litrais vandens. Virkite 30 minučių.
3. Likusį svogūną susmulkinkite ir apkepinkite keptuvėje, sudėkite pomidorų pastą ir kelias minutes patroškinkite. Visą masę suverskite į sriubą ir dar 5 minutes pavirkite.
Salotos su ropėmis
A.Poleninas atkreipia dėmesį, kad ropės Lietuvoje auginamos kur kas seniau negu bulvės, tačiau dabar vartojamos kur kas rečiau.
Ingredientai:
- 1 ropė;
- 1 morka;
- 1 obuolys;
- 1 valg. šaukšt. grietinės;
- po žiupsnelį pipirų ir druskos;
- mėgstamų žalumynų.
Gaminimas:
Ropę supjaustykite arba sutarkuokite plonais šiaudeliais. Sutarkuokite obuolį ir morką. Viską sumaišykite su grietine, įberkite druskos ir pipirų. Papuoškite žalumynais.
Pastarnokų troškinys
Maisto gamybos eksperto teigimu, pastarnokų troškinys su morkomis ir imbieru – gardus ir lengvai virškinamas patiekalas, kuris greitai numalšins alkį ir padės jaustis žvaliai.
Ingredientai:
- 400 g pastarnoko;
- 400 g morkų;
- 4 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 4 valg. šaukšt. citrinos sulčių;
- 1 arbat. šaukšt. malto imbiero;
- 1 arbat. šaukšt. cinamono;
- 3 valg. šaukšt. medaus;
- 3 skiltelės česnako;
- 100 g lazdyno arba anakardžių riešutų;
- po žiupsnelį druskos ir čiobrelių.
Gaminimas:
1. Supjaustytų morkų ir pastarnokų gabalėlius 5 minutėms įdėkite į verdantį vandenį. Tada vandenį nupilkite ir pasiruoškite daržoves kepti iki 200 °C laipsnių įkaitintoje orkaitėje.
2. Sumaišykite aliejų su citrinos sultimis, medumi, smulkintu česnaku ir prieskoniais. Padažą užpilkite ant daržovių gabalėlių ir sumaišykite. Viską sudėkite į skardą ir pašaukite į orkaitę.
4. Kepkite maždaug 30–40 minučių.
5. Riešutus susmulkinkite, sausai pakepinkite keptuvėje ir užberkite ant iškepusių šakninių daržovių.