- Baklažanus perpjaukite išilgai pusiau, pabarstykite druska, 10 min. palikite.
- Nuplaukite po tekančiu šaltu vandeniu, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
- Dėkite į nepridegantį kepimo indą pjūviu į viršų. Kepkite iki 190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 15 min.
- Kai atvės, minkštimą išpjaukite ir susmulkinkite.
- Pomidorus nuplikykite verdančiu vandeniu, nulupkite odeles, susmulkinkite.
- Obuolius nulupkite, perpjaukite pusiau, išskobkite sėklalizdžius, supjaustykite nedideliais kubeliais. Nuluptus svogūnus susmulkinkite, papriką irgi supjaustykite kubeliais.
- Keptuvėje įkaitinkite porą šaukštų sviesto ir tiek pat alyvuogių aliejaus. Sudėkite smulkintus svogūnus, trintus česnakus, maišydama kepinkite apie 3 min.
- Sudėkite smulkintas paprikas, baklažanus, kepinkite dar penkias minutes. Sudėkite obuolius, pomidorus, suberkite džiovintus bazilikus, cukraus, druskos ir išmaišykite.
- Uždenkite, sumažinkite ugnį ir troškinkite apie 7 min. Pagal skonį įmaišykite šviežių citrinų sulčių. Atvėsusia mase aptepkite baltos duonos ar batono skrebučius.
- Atkreipkite dėmesį! Tinka tiekti su keptomis ar virtomis bulvėmis, makaronais, ryžiais.
1. Pupeles ir mėsą išmirkykite vandenyje, geriausiai iš vakaro.
2. Penkių litrų puode vandenyje užkaiskite mėsą su pupelėmis ir prieskoniais. Verdant nugriebkite putas.
3. Bulves supjaustykite kubeliais ir dėkite į viralą.
4. Plonai supjaustykite kopūstą ir dėkite į puodą – jei kopūstai „lipa“ per kraštus, nebijokite, jie susmegs.
5. Kol sriuba verda, smulkiai supjaustome svogūną ir česnaką. Morką ir burokėlį susmulkiname stambia trintuve.
6. Smulkiai supjaustome lašinius ir apkepame įkaitintoje keptuvėje iki spirgų (vietoj lašinių galima naudoti ir saulėgrąžų aliejų). Apkepiname svogūnus ir česnaką. Sudedame morkas ir buroką, maišydami kepiname apie 10 minučių.
7. Kai morkos ir burokai „paleidžia“ sultis, pridedame pomidorų tyrės, kelias minutes pakepiname ir viską iš keptuvės dedame į puodą.
8. Po dešimties minučių virimo pridedame druskos, pipirų, žalumynų pagal skonį ir barščius patiekiame karštus su šaukštu grietinės dubenyje.
9. Barščius ukrainiečiai užkanda juoda duona arba mielinėmis bandelėmis su česnakų padažu, kurias vadina „pampuškomis“.
Receptas tikrais nesudėtingas ir lieka daug vietos improvizacijai – pavyzdžiui, vietoje rūkytos vištienos naudoti mėsos kukulius. Arba nedėti grietinės. Kaip kam skaniau!
1. Pupeles nakčiai išmirkykite vandenyje (jei nėra galimybės – naudokite konservuotas). Svogūnus ir krūtinėlę supjaustykite kubeliais ir apkepinkite. Bulves supjaustykite kubeliais.
2. Užvirkite pusantro litro vandens ir sudėkite baltąsias pupeles su bulvėmis. Kai bulvės ir pupelės išvirs, sutrinkite jas su trintuvu. Kitame puode išvirkite raudonąsias pupeles ir nukoškite.
3. Sudėkite į trintą sriubą raudonąsias pupeles, vištieną su svogūnais, grietinę ir juodąsias slyvas. Įdėkite druskos ir juodųjų pipirų. Pakaitinkite sriubą iki virimo, nukaiskite. Patiekdami į lėkštę įdėkite šalavijo lapą.
Šis torto receptas atkeliavo iš Ukrainos. Tokio patiekalo nevalgysi kiekvieną dieną, bet, turbūt, niekas nepuls ginčytis, kad prie šventinio stalo ir daugiau nusižengimų sveikos mitybos principams pasitaiko.
1. Kepenėles gerai nuplaukite, įmuškite kiaušinius, sudėkite grietinę, miltus, įdėkite druskos ir su trintuvu (blenderiu) viską sutrinkite.
2. Įkaitinkite 20 cm pločio keptuvę, ištepkite aliejumi ir iš gautos masės kepkite plonus papločius. Jei kepant juos sunku apversti (plyšta), naudokite dvi keptuves. Permesti papločius iš vienos keptuvės į kitą apverčiant nesudėtinga. Kepkite kiekvieną papločio pusę iki rudumo, apie minutę, ant vidutinės kaitros, kad nepritrauktų.
3. Baigę kepti papločius, susmulkinkite svogūnus, stambia trintuve (burokine) sutarkuokite žalias morkas ir kartu su svogūnais apie 10 minučių pamaišydami pakepinkite ant aliejaus keptuvėje. Pridėkite druskos ir trintų juodųjų pipirų.
4. Česnako skilteles išspauskite į majonezą ir išmaišykite.
5. Metas formuoti tortą. Paplotį pertepkite majonezu, tada dėkite kepintus svogūnus ir morkas ir išlyginę ant viršaus klokite kitą paplotėlį. Taip sluoksniuodami sudėkite visus paplotėlius, o viršutinį sluoksnį pertepę majonezu apibarstykite smulkiai atskirai tarkuotu virto kiaušinio tryniu, o šonus – smulkiai tarkuotu baltymu. Papuoškite tortą pertražolėmis.
1. Varškę išsukite su cukrumi ir grietine. Sudėkite valgomąją sodą, suberkite cukrų ir supilkite kiaušinio baltymą. Sudėkite margariną. Viską išmaišykite, palengva sijodami ir miltus. Miltus berkite tol, kol tešla išlieka pakankamai minkšta.
2. Tuomet palikite tešlą pastovėti pusvalandžiui, o per tą laiką nulupkite ir išvalykite obuolius. Supjaustykite juos smulkiais gabalėliais. Obuolius sudėkite į dubenį ir apšlakstykite citrinos sultimis.
3. Miltais pabarstykite stalviršį, paimkite tešlą ir padalinkite ją į dvi dalis.
4. Kvadratinę kepimo skardą patepkite aliejumi, ją išklokite pirma tešlos dalimi ir ant viršaus sudėkite obuolius. Tuomet viršaus užklokite antrą tešlos sluoksnį, o jo viršų patepkite kiaušinio baltymu.
5. Pyragą kepkite 180 laipsnių temperatūroje apie valandą. Kuomet pyragas apskrus, ištraukite iš orkaitės ir leiskite atvėsti.
6. Viršų pabarstykite cukraus pudra. Skanaukite prie puodelio juodos arbatos.
1. Lašinukus (arba šoninę) supjaustykite kubeliais ir paspirginkite.
2. Džiovintus baravykus užpilkite vandeniu, valandą pamirkykite, o tada išimkite iš vandens pasmulkinkite. Grybus ir vandenį, kuriame mirko, supilkite į keptuvę ir virkite, kol nugaruos visas skystis. Tada įdėkite šaukštelį taukų ir dar šiek tiek maišydami pakepkite. Pagardinkite druska, pipirais.
3. Į puodą supilkite grietinę, vandenį, druską. Išmaišykite, užvirkite. Maišydami suberkite kukurūzų kruopas. Originaliame recepte rekomenduojama maišyti mediniu šaukštu ir pagal laikrodžio rodyklę. Virkite ant minimalios kaitros maišydami, kol košė pradės nelipti prie puodo sienelių ir dugno. Tai užtruks apie 10–15 minučių. Uždenkite dangčiu ir pabrandinkite dar 10 minučių.
4. Patiekite koše su spirgučiais, keptais grybais, trupinta brinza. Pagardinkite svogūnų laiškais.
1. Pašildykite pieną – nestipriai, kad mielės nežūtų. Pieną supilkite į maišyklės arba paprasta dubenį. Į pieną supilkite cukrų, mieles. Gerai išmaišykite ir palikite 10 minučių, kad mielės aktyvuotųsi.
2. Kai mielės suaktyvės, į pieno mišinį įpilkite aliejų, suberkite miltus ir druską. Ji naudosite maišyklę, minkykite tešlą 6–8 minutes, jei rankomis 10–12 minučių. Tešla turi būti elastinga, vientisa ir glotni.
3. Įdėkite tešlą į aliejumi pateptą dubenį, uždenkite rankšluostėliu arba maistine plėvele ir palikite šiltai, kol pakils dvigubai.
4. Kai tešla pakils, pagniaužykite, kad išeitų oras. Padalinkite į 8 lygias dalis. Suimkite kiekvieno tešlos gabalėlio kraštus ir sulenkite į vidų, apverskite ir delnu voliodami stalo paviršiumi suformuokite kamuoliukus.
5. Sudėkite tešlos kamuoliukus į sviestu išteptą formą su krašteliais taip, kad tarp jų būtų tarpai. Uždenkite rankšluostėliu arba maistine plėvele ir palikite šiltai, kol pakils dvigubai.
6. Pakilusias pampuškas aptepkite kiaušinio plakiniu.
7. Kepkite iki 180 laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje 20–30 minučių arba kol viršus taps auksinės rudos spalvos.
8. Kol pampuškos keps, pasigaminkite česnakinį aliejų. Tiesiog sumaišykite aliejų su smulkintu česnaku ir žolelėmis.
9. Iškepusias pampuškas iš karto aptepkite česnakiniu aliejumi ir leiskite atvėsti bent 15 minučių.