Kaip daugelis, ko gero, nesunkiai atspėtų, didžiausia spagečių gamintoja pasaulyje yra Italija – kasmet čia pagaminama 3,24 mln. tonų spagečių. Iš paskos žengia gana rimtai atsilikusios JAV (2 mln. tonų) ir Turkija (1,3 mln. tonų).
Antrasis faktas plaukia iš pirmojo – kiekvienas italas kasmet suvalgo vidutiniškai 26 kg spagečių. Toliau rikiuojasi Venesuela (12 kg), Tunisas (11,7 kg), Graikija (10,4 kg) ir Šveicarija (9,7 kg).
Daugiau kaip 37 proc. visų pasaulyje pagaminamų spagečių yra suvartojama Europoje, antroje vietoje Pietų ir Centrinė Amerika (21 proc.), trečioje – JAV (virš 15 proc.).
Spagečių valgymo greičio rekordas pasiektas 2017 metais JAV. Lėkštę spagečių amerikietis Michelle Lesco surijo vos per 26,69 sekundės.
Ilgiausias pasaulyje spagetis buvo pagamintas Japonijoje, Tokijuje, jo ilgis siekė 3776 m. Šis ilgšis buvo išvirtas ir suvalgytas.
Manoma, kad anksčiausia, kada spagečai buvo paminėti, buvo 1154 metais – geografijai, kelionėms ir papročiams skirtoje knygoje buvo minima, jog kaimelyje apie 30 km nuo Palermo miesto gaminami ilgi ploni makaronai, kuriais prekiaujama Viduržemio jūros regione.
Šiuo metu kone populiariausias spagečių receptas – su pomidorais, siejamas su XVII a., iki tol spagečiai gardinti alyvuogių aliejumi, pipirais ir sūriu.
1957 m. balandžio pirmąją BBC parodė „dokumentinį“ filmą, kuriame buvo pasakojama apie tai, kad Šveicarijoje pavyko spagečius... užauginti. Tūkstančiai šio filmo žiūrovų skambino į televiziją teiraudamiesi daugiau informacijos apie „spagečių augalą“, nepaisant to, kad tai tebuvo balandžio 1-osios pokštas.
Klasikinis spagečių ilgis yra 25 cm (nors tai nėra griežta taisyklė, ir skirtingų gamintojų spagečių ilgis gali varijuoti), o štai jų storis gali labai skirtis – nuo visiškai plonyčių iki storesnių. Spagečiai gali būti ir neapvalūs, tačiau kampuoti, tada jie bus įvardyti alla chitarra.
Faktų užteks, o dabar laikas receptams:
- Supjaustykite 0,5 cm gabaliukais pažandę.
- Keptuvėje pakaitinkite tyrą alyvuogių aliejų, pakepinkite pažandę, bet stenkitės neperkepti ir neperdžiovinti.
- Plačioje salotinėje išplakite kiaušinius, sutarkuokite didesnę dalį „pecorino romano“ sūrio, sumalkite juodųjų pipirų ir tvarkingai viską išmaišykite.
- „Al dente“ (viena minute mažiau nei nurodyta pakuotėje) pasūdytus ir išvirtus spagečius nukoškite, bet pasilikite dubenėlyje šiek tiek virimo vandens.
- Spagečius šiek tiek pakaitinkite keptuvėje su pažandės gabaliukais.
- Supilkite į salotinę su išplaktais kiaušiniais ir greitai maišykite, kol padažas lygiai pasiskirstys ant visų spagečių ir susidarys kiaušinio bei sūrio kremas (bet ne kiaušinienė!) Jeigu jis bus pernelyg tirštas – panaudokite spagečių virimo vandenį.
- Patiekdami lėkštėje dar pagardinkite „pecorino romano“ sūriu ir juodaisiais pipirais iš malūnėlio.
- Užvirinkite pilną puodą vandens. Prieš įmesdami spagečius pasūdykite stambia druska.
- Padažą gaminkite plačioje keptuvėje. Įpilkite į ją kelis šaukštus tyro alyvuogių aliejaus, jame pašildykite neluptas česnako skilteles. Kai pagels – pašalinkite. Plonomis juostelėmis supjaustykite Parmos kumpį ir įmeskite į šiltą alyvuogių aliejų. Pakaitinkite, kol patamsės.
- Kitame puode trumpai, maždaug ketvirtį valandos, sūdytame vandenyje pavirkite brokolius.
- Virtus brokolius suberkite į keptuvę su kumpiu ir gerai išmaišykite. Pagardinkite keliais papildomais šaukštais alyvuogių aliejaus. Sudėję į lėkštę pabarstykite kietuoju „pecorino romano“ sūriu ir juoduoju pipiru iš malūnėlio (kvapnieji pipirai nelabai tinka).
1. Virkite pastą dideliame kiekyje vandens. Pasūdykite, bet saikingai, nes „pecorino“ sūris – sūrokas.
2. Nukošdami pastą porą samčių virimo vandens įsipilkite į atskirą indą. Nupiltus makaronus palikite karštame puode.
3. Viena ranka į puodą berkite tarkuotą sūrį. Kita ranka po truputį pilkite pastos virimo vandenį, kol susiformuos sūrio kremas. Maišykite. Pagardinkite maltais pipirais (gausiai).
1. Išvalykite ančiuvius, išimkite nugarkaulį, išdėliokite lėkštėje pilvais į viršų.
2. Sukapokite česnaką, petražoles ir mėtą, išdėliokite ant ančiuvių, išspauskite citriną ir pagardinkite aštriuoju „peperoncino“.
3. Išvirkite pastą, nupilkite šiek tiek virimo vandens į puodelį.
4. Supilkite ančiuvius ant karštų spagečių, maišykite, papildydami pastos virimo vandeniu.
5. Patiekdami lėkštėje apibarstykite tarkuotu kietuoju „pecorino“ sūriu, darsyk pagardinkite aštriuoju „peperoncino“.
Šį receptą su šviežiais ančiuviais galime nesunkiai pritaikyti prie mūsų prekybos centrų asortimento galimybių. Tiesiog reikia susmulkinti keletą ančiuvių aliejuje (prieš tai nuvarvinti aliejų). Galima gardinti su šviežiais pomidorais arba pomidorų tyre. Žinoma, grietinė su ančiuviais nedraugauja.
- Gerai įkaitinti keptuvę su šlakeliu alyvuogių aliejaus. Sudėti smulkiai supjaustytą lašišą, šiek tiek apkepti. Susmulkinti svogūnus, sudėti į keptuvę ir apkepti kol ims tapti skaidrėti.
- Gerai sukapoti svogūno galvutes. Keptuvėje lašišą ir svogūnus pastūmėti į vieną pusę, o kitoje pusėje 1/2 min. apkepti smulkintą česnaką. Galiausiai viską sumaišyti ir sudėti pusžiedžiais supjaustytą cukiniją (su visa odele, prieš tai gerai nuplovus). Troškinti, kol cukinija suminkštės. Tuomet sudėti prieskonius, grietinę ir supilti grietinėlę. Viską išmaišyti, užvirus nukelti nuo ugnies.
- Išvirti 1 pakelį spagečių (galima naudoti ir kitus, jums patinkančius makaronus), nukošti ir supilti paruoštą padažą. Viską gerai išmaišyti.
- Patiekti apibarsčius tarkuotu sūriu, šiek tiek apšlaksčius citrinos sultimis ir uždėjus pipirnės lapelių.
- Virtą morką supjaustykite gabalėliais, susmulkinkite svogūną.
- Keptuvėje įkaitinkite aliejų, suberkite morką ir svogūną, sukrėskite paukštienos faršą. Vis pamaišydami ištroškinkite. Pagardinkite pipirais, kariu, pagal skonį pasūdykite.
- Džiovintus pomidorus, alyvuoges, parmezaną ir česnaką dėkite į elektrinį smulkintuvą ir susmulkinkite iki vientisos masės.
- Išvirkite spagečius. Nukoškite, perliekite šaltu vandeniu, sudėkite į lėkštę.
- Ant spagečių užkrėskite su morkomis keptą vištieną, o ant jos – džiovintų pomidorų padažą. Ant viršaus galite pabarstyti dar šiek tiek tarkuoto parmezano.
- Svogūną ir česnaką gerai susmulkinkite.
- Pusė smulkinto česnako ir svogūno suberkite į mėsą, įmuškite kiaušinį, suberkite tarkuoto sūrio, pagardinkite druska, pipirais, įberkite džiūvėsių ir viską gerai išmaišykite.
- Iš mėsos formuokite nedidelius kukuliukus.
- Makaronus virkite, kaip nurodyta ant pakuotės.
- Kukuliukus dėkite į keptuvę su šlakeliu gerai įkaitusio aliejaus ir kepkite, kol gražiai apskrus, o tada išimkite iš keptuvės.
- Į tą pačią keptuvę, kurioje kepė kukuliukai suberkite likusį smulkintą svogūną ir česnaką, šiek tiek pakepinkite, tada supilkite elektriniu trintuvu sutrintą pomidorų masę, pagardinkite druska, pipirais, žolelėmis, jei atrodo tiršta, įpilkite šlakelį vandens ir viską pakaitinkite ant nedidelės ugnies ~5 min.
- Tuomet kukuliukus sudėkite atgal į keptuvę ir viską troškinkite ~15–20 min.
- Patiekite ant spagečių uždėjus keletą kukuliukų ir užpylus gauto padažo.
- Aitriąją papriką išvalykite, sukapokite.
- Česnakus nulupkite, susmulkinkite. Krevetes nuplaukite, nusausinkite. Įkaitinkite 2 šaukštus aliejaus.
- Į keptuvę sukrėskite česnakus, kapotą aitriąją papriką ir suberkite kalendrų grūdelius.
- Viską kelias min. pakaitinkite. Suverskite krevetes. Į krevečių ir česnakų troškinį supilkite vyną, pakaitinkite, kol dalis nugaruos, pagal skonį pasūdykite ir pagardinkite pipirais.
- Cukiniją supjaustykite griežinėliais ir apkepkite ant vidutinės kaitros.
- Supilkite grietinėlę, pagal skonį įberkite druskos ir pipirų.
- Spagečius išvirkite pagal nurodymus ant pakuotės, išdėliokite į lėkštes ir ant viršaus uždėkite krevečių bei cukinijų griežinėlių.
- Viską gausiai apibarstykite kapotomis petražolėmis.
1. Spagečius išvirkite, kaip nurodyta ant pakuotės. Svogūną supjaustykite pusžiedžiais, pomidorą – kubeliais, alyvuoges – per pusę. Susmulkinkite ančiuvius ir aitriąją papriką.
2. Į dubenį sudėkite alyvuoges, pomidorus, ančiuvius, kaparėlius, papriką, supilkite aliejų ir vyno actą. Viską išmaišykite.
3. Išvirtus makaronus, kol karšti, dėkite į dubenį su produktais ir viską gerai išmaišykite. Paragaukite, jei reikia, pagardinkite druska ir pipirais. Pabarstykite bazilikų lapeliais.
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
1. Makaronus išvirkite pasūdytame vandenyje pagal nurodymus ant pakuotės. Nukoškite ir nuvarvinkite.
2. Šoninę paskrudinkite keptuvėje. Išėmus sudėkite ant popierinio rankšluosčio, kad susigertų riebalai.
3. Makaronus sudėkite į lėkštes, pabarstykite kapotomis petražolėmis, ant viršaus uždėkite po dvi juosteles skrudintos šoninės. Patiekite su šviežiais pomidorais.
Knyga „Geri receptai“ |
Receptas iš knygos „Geri receptai“, kulinarė Asta Žvikevičienė