Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ar mokame... valgyti?

Tikriausiai ne vienas iškart replikuos: „Kas čia per kvailas klausimas! Visi moka valgyti“. Bet... taip atrodo tik iki tol, kol neatsiduri kokiuose rimtuose kviestiniuose pietuose. Štai tada ir sutrinki, nes čia „žaidžiama“ pagal visai kitas taisykles. Sakysite, pižoniška? Galbūt. Kad ir kaip būtų, netgi šiame greitą maistą propaguojančiame amžiuje maisto valgymo etiketas vis dar egzistuoja. Taigi šį straipsnį verta paskaityti bent jau dėl viso pikto. Juk niekada negali žinoti, kokių situacijų pamėtės gyvenimas.
Pietūs
Pietūs / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Etiketas

Kiaušiniai

Virtuvės meistrai sako, kad šio kone kas antrą dieną pusryčiams tiekiamo produkto valgymų būdų tiek pat, kiek ir paruošimo. Vadinasi, nemažai. Aišku, per šeimos pusryčius, kai prie stalo žiovauja susivėlę paaugliai ir lėlytės galvą sviestinėje murkdo mažoji, galite valgyti jį kaip norite.

Užtat per kviestinius arba verslo pusryčius pramušti kiaušinio lukštą į stalo kampą, juolab pasiūlyti kolegai „susidaužti“ kaip per Velykas mažų mažiausiai bus per drąsu. Išsilavinęs žmogus turėtų žinoti, kad skystą kiaušinį geriausiai švelniai pramušti ir valgyti šaukšteliu, ypač jei jis patogiai patiektas specialioje taurelėje. Kietai virtą kiaušinį patogiau valgyti pjaustytą peiliu arba smulkintą šaukšteliu.

Kieto kiaušinio lukštą patogu iš šono pramušti peiliu, tada nurėžti viršūnėlę, nulupti ir supjaustyti. Neplaktą kiaušinienę lengvai sudorosite šakute ir peiliu, o plaktą – tik šakute, bet ne šaukšteliu kaip parengiamojoje darželio grupėje.

Žuvis

Tik katinai žuvį doroja kaip panorėję, o išsilavinusiam žmogui privalu žinoti, kad žuvų patiekalai valgomi specialiu peiliu ar šakute atskiriant mėsą nuo kaulų. Prieš dedant kąsnį į burną, ašakas reikia išimti, o jei netyčia kokia ir liko, nepulkite burnos rakinėti ranka – patekusią ašaką išstumkite ant šakutės kaip ir kitus kauliukus. Jeigu nėra specialių įrankių, žuvį valgykite tik šakute.

Spagečiai

Jeigu nenorite apsijuokti, nemėginkite doroti jų peiliu ir šakute. Ir nebarkite padavėjo, jei prie spagečių atnešė šaukštą. Spagečiai iš tiesų valgomi šaukštu ir šakute. Šakutė imama į dešinę ranką, o šaukštas – į kairę. Šakute užkabinamas ir kiek pakeliamas spagečių pluoštas, tada įremiama į šaukštą ir sukama, kol aplink ją apsiveja makaronai.

Artišokai

Kad lėkštėje išvydus šią iš Šiaurės Afrikos kilusią savito skonio daržovę neištiktų šokas ir nepradėtumėte jo doroti kaip voverė, žinokite, kad valgoma tik nedidelė egzotiško pumpuro dalis – apatinės graižo lapų dalys ir šerdis. Nelygu kaip patiekti, artišokai dažniausiai valgomi rankomis. Skamba barbariškai? Visai ne, jei darysite tai elegantiškai. Į stalą artišokai patiekiami specialioje arba paprastoje gilesnėje lėkštėje. Pagal pageidavimą prie jo patiekiama vienas arba keli padažai (prancūziškas prieskoninių žolių, taip pat olandiškas padažas). Prilaikydama artišoką kaire ranka, dešiniąja (pradėjusi nuo krašto) nuo šerdies atskirkite vainiklapius, juos merkite į padažą ir tada dantimis ištraukite minkštimą. 

Nevalgoma lapo dalis dedama į specialiai tam skirtą lėkštę. Nuskabiusi visus lapelius ir pašalinusi supantį plaušą, likusią artišoko šerdį valgykite jau ne rankomis, o peiliu ir šakute. Tik prieš tai pirštus nuskalaukite vandens indelyje. Sakote, daug krapštymosi? Užtat artišokas ir tiekiamas tik ypatingomis progomis.

Austrės

Sakote, kokios dar austrės, ponų pramanas. Vis dėlto paskaitykite, maža kas... Pasak virtuvės meistrų, esti daugybė austrių ruošimo būdų (keptos tešloje, ant laužo, rūkytos), tačiau restorane austrės dažniausiai patiekiamos praviros specialiame inde arba ant specialaus padėklo su smulkintu ledu, o šalia pasiūloma ir vandens pirštams nuskalauti.

Kulinarai sako, kad nesvarbu, kokios rūšies austres pasirinksite, visos jos valgomos taip pat – austrės geldelė imama kaire ranka ir jos minkštimas specialia šakute atskiriamas nuo geldelės. Tada pagal skonį užberiama šiek tiek šviežiai maltų pipirų, užlašinama keletas lašų citrinų sulčių (kad austrės nepatamsėtų) ir – į burną! Austres į burną galite dėti ne tik šakute, bet ir išsiurbti iš kiauto. Jeigu tik tai neerzins stalo kaimynų.

Vėžiai

Bene vienintelis delikatesas, kurį valgydama gali kaip reikiant išsiterlioti, todėl vėžiai valgomi pasirišus specialią servetėlę, be jokių įrankių. Iš pradžių rankomis nusukite vėžio žnyples, atskirkite priekines žnyplių dalis nuo užpakalinių, specialiu spaustuku žnyples sulaužykite ir iešmeliu ištraukite iš jų mėsą. Tada atskirkite uodegą nuo vėžio kūno, pirštais nulupkite žvynus, iešmeliu arba šakute ištraukite mėsą. Pavalgiusi pirštus nusiplaukite specialiame indelyje su vandeniu.

Sraigės

Valgydama sraiges naudokite specialias reples, šakutę ir didelį šaukštą. Karštos sraigės namelį kiauryme į viršų suimkite replėmis, kurias laikykite kaire ranka, paskui šakute dviem kabliais (laikykite dešine ranka) sraigę ištraukite iš namelio, įdėkite į šaukštą ir ant jo supilkite skystį iš namelio. Tada paimkite šaukštą į dešinę ranką ir sraigę kartu su skysčiu suvalgykite. Tuščią namelį palikite lėkštėje. Prieskoninį sviestą galite ir išsiurbti arba juo apšlakstyti prancūziško batono arba paprastos baltos duonos riekelę. Taip pat sraigės minkštimą galima padėti į lėkštę, apšlakstyti prieskoniniu šaukštu. Kaip ir valgant kitas jūrų gėrybes, šalia turi būti vandens dubenėlis, kad galėtumėte nusiplauti rankas. Specifinį jūrų gėrybių kvapą panaikina citrinos griežinėlis arba citrinų kvapo drėgna servetėlė.

Krevetės

Žinoma, galite nusipirkti jau išlukštentų krevečių ir nereikės kvaršinti galvos, kaip jas doroti. Tačiau tikri gurmanai krevečių valgymą vadina maloniu procesu ir renkasi jas nelukštentas. Kaire ranka paimkite krevetę už galvutės, ją nestipriai suspauskite ir dešiniąja lenkite uodegą prie galvutės, kad lūžtų nugaros šarvas. Tada šarvą nulupkite, krevečių mėsą išimkite, specialiu peiliu žuviai arba šakute pašalinkite juodus žarnelių siūlus ir valgykite. Pavalgiusi nepamirškite pirštų nusiplauti specialiame indelyje su vandeniu arba nusivalyti drėgna servetėle.

Kaip valgyti vaisius

Vyšnios. Valgant vyšnias reikia šaukštelio ir lėkštutės kauliukams. Jas galima valgyti ranka – vyšnią imkite už kotelio, nuo jo uogą atskirkite dantimis, prie burnos pakelkite šaukštelį ir į jį išspauskite kauliuką.

Arbūzai. Prieš valgydama riekelėmis ar trikampėliais supjaustytą arbūzą, sėklas iškrapštykite užkandine šakute.

Karambolos. Dažniausiai patiekiamos supjaustytos riekelėmis. Smulkintas jas su plona vaisiaus žievele valgykite desertiniu peiliu ir šakute.

Vynuogės. Tiekiama visa kekė, šalia padedamas šaukštelis kauliukams iš burnos išsiimti.

Kiviai. Per pusę su žieve perpjovusi kivius, minkštimą išskobkite šaukšteliu.

Ananasai. Patiekiami pjaustyti riekėmis, valgykite peiliu ir šakute.

Mangai. Vaisių su žievele pjaustykite išilgai skiltelėmis, kurias atskirkite nuo kauliuko. Nuo skiltelių nulupusi odelę, valgykite peiliu ir šakute.

Papajos. Valgykite šakute ir peiliu. Perpjovusi išilgai, peiliu pašalinkite kauliukus ir nulupkite žievelę.

Pasifloros. Perpjaukite arba perplėškite pusiau ir vidų išvalgykite šaukšteliu.

Persikai, abrikosai, nektarinai. Šiuos kaulavaisius valgykite peiliu ir šakute, pirmiau juos perpjovusi pusiau ir išėmusi kauliukus.

Greipfrutai. Dažniausiai patiekiami perpjauti pusiau, tada šaukšteliu išskobkite minkštimą. Jeigu vaisius neperpjautas, nulupkite jį specialiu dantytu šaukštu kartu su baltąją žievelės dalimi, padalykite pusiau, skilteles supjaustykite trikampėliais ir valgykite desertine šakute arba peiliu ir šakute – atsižvelgdama į tai, kokie įrankiai patiekti prie vaisiaus.

Citrinos. Tiekiamos pjaustytos pusiau arba skiltelėmis. Dažniausiai skiriamos maistui gardinti. Sultis ant žuvies patiekalų ar daržovių spauskite viena ranka, kita pridengdama vaisių, kad trykšdamos sultys neaptaškytų nei jūsų, nei stalo kaimynų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos