Suteikia vitaminų ir mineralų
Nepaslaptis, kad avokadas laikomas sveiku vaisiumi. Juose gausu riebalų, tačiau to bijoti nereikia, kaip teigia gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė, atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad šie riebalai padeda mažinti bendrą blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. Be to, avokadai yra maistinių skaidulų šaltinis, jie turtingi karotenu, suteikia širdžiai ir raumenims reikalingo kalio, vitaminų A, E ir B grupės.
Rūšių įvairovė
Lietuvoje populiariausios yra „Bacon“ ir „Fuerte“ avokadų rūšys. Jie žalios spalvos, lygia ir lengvai nulupama odele, švelnaus skonio, minkšti ir neriebūs. Todėl patariama naudoti salotoms. Dar viena populiarėjanti rūšis – „Hass“ arba „Haas“ avokadai. Neišsigąskite jo tamsios, raukšlėtos odelės, nes viduje jis minkštas ir žalias. Šios rūšies avokadai turi stipresnes skonines savybes, yra riebesni, todėl tinka užtepėlėms ir kepimui.
Valgomi ne tik žali
Nors naudingiausios ir trečdalį daržovių dienos normos turi sudaryti šviežios, avokadus galima valgyti ne tik žalius, bet ir keptus, tinkami ir daržovių apkepėlėms, salotoms ar užtepėlėms ruošti. Trinti avokadai su citrinų sultimis, prieskoniais, natūraliu jogurtu ar grietine, raudonuoju svogūnu yra puikus pagardas prie žuvies ar mėsos patiekalų. Plonai pjaustyti arba trinti su prieskoniais avokadai suteiks puikų skonį ruošiant lavašų suktinukus ar keptus sumuštinius. Nepamirškite ir įdarytų avokadų. Čia galite improvizuoti ir ruošti įdarus su krevetėmis, rūkyta žuvimi ir daržovėmis, ryžiais su pakepintomis daržovėmis, avokadų kubeliais ir feta sūriu bei alyvuogėmis.
Paįvairinkite meniu
Burokėliai su avokadais ir ožkos sūriu
Jums reikės: 1 Salotiniai sultenių pakuotės, 6vnt. burokėlių, 250g. ožkos pieno sūrio, 50g. pistacijų, 2 avokadų, po 50g. pistacijų, moliūgo sėklų ir graikinių riešūtų, balzamiko padažo, citrinos sulčių, mėgstamų prieskonių, pesto padažo, 100g grietinėlės ir šlakelio aliejaus
Gaminimo eiga: Avokadus nulupkite, perpjaukite per pusę, pašalinkite kauliuką, supjaustykite skiltelėmis ir apšlakstykite citrinų sultimis, kad nepatamsėtų. Riešutus ir moliūgų sėklas paskrudinkite sausoje keptuvėje, tada atvėsinkite, suberkite į indą su avokadais ir elektriniu plakikliu išplakite iki vientisos masės. Burokėlius išvirkite, nulupkite, supjaustykite plonais griežinėliais, išdėliokite kepimo skardoje, apšlakstykite aliejaus ir mėgstamais prieskoniais ir apie 20 min. kepkite karštoje orkaitėje, kol jų krašteliai taps traškūs. Grietinėlę išplakite iki standžių putų ir iki kreminės konsistencijos sumaišykite su trupintu ožkų sūriu ir džiovintais bazilikais. Į lėkštes krėskite avokadų padažo, išdėliokite burokėlių griežinėlius, ant jų – po kelis šaukštus grietinėlės ir sūrio kremo, tada dėkite nuplautus ir nusausintus salotinių sultenių lapelius. Lėkštės kraštelyje pritaškykite balzaminio padažo, tada pilkite truputį pesto ir išdėliokite pistacijas.
Kampanija „Penki per dieną“
Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 g vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš kelis metus prasidėjusi ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.