Bananai – kiek ir kodėl valgyti?

Bananai yra vienas iš populiariausių vaisių pasaulyje, kuriuose yra daug vitaminų ir mineralų. Tai tropinis vaisius, atsiduriantis ir daugelio iš mūsų pirkinių krepšelyje. Tačiau ar žinote, iš kur jie atkeliauja, kokiomis savybėmis pasižymi ir ką galime iš jo pasigaminti?
Bananai
Bananai / Fotolia nuotr.

Bananai į Lietuvą atkeliauja iš Ispanijos ar Italijos. Ten nuskinami žali jie sunoksta transportuojant, todėl ištisus metus galime mėgautis maistingu vaisiumi ir jo saldumu.

Maistingas užkandis

„Bananuose yra tirpių ir netirpių skaidulų – pektinų bei krakmolo, kurie yra ne tik probiotikų, „gerųjų“ bakterijų maistas, reguliuoja cholesterolio lygį, bet ir suteikia sotumo jausmą“, – sako gydytoja dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė. Tai ne tik padeda užtikrinti sotumo jausmą, bet ir kontroliuoja apetitą.

Bananai yra lengvai virškinamas maisto produktas, todėl puikiai tiks pusryčiams ar užkandžiui. Toks užkandis ypač patogus, kai keliaujate ir neturite galimybės nusiplauti rankų bei vaisiaus. Tačiau nepamirškite – bananai yra ir vieni kaloringiausių vaisių (100g yra apie 97 kcal), todėl užkandžiui rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip 1 vidutinio dydžio bananą.

Vitaminai ir jų nauda

„Bananų turi vitamino C, taip pat B grupės vitaminų ir amino rūgšties triptofano, kurie turi teigiamos įtakos nervų sistemai“, – sako dietologė. Kitaip tariant, jie gerina nuotaiką. Pasak gydytojos dietologės, bananuose esantis vitaminas E teigiamai veikia odą, o kalis – širdies sistemos veiklą.

„Bananai yra laikomi puikiu maistu sportininkams dėl jame esančių mineralų (kalcio) bei lengvai ir greitai pasisavinamų angliavandenių – fruktozės“, – bananų naudą vardina L.Romeraitė-Kuklierienė. Juos tinka vartoti tiek prieš, per ar po treniruotės.

Kaip teigia dietologė, prieš treniruotę jie suteikia energijos, o po treniruotės atstato išnaudotas energijos atsargas. Jeigu treniruotės intensyvios ir ilgos, galite suvalgyti bananą ir treniruotės metu.

Receptai

Bananus paprasta valgyti vienus bet kur ir bet kada, taip pat galima įdėti juos į jogurtą, kokteilį ar dribsnius. Bananus galima netgi naudoti vietoj cukraus kepant įvairius patiekalus.

„Shuterstock“ nuotr./Bananai
„Shuterstock“ nuotr./Bananai

Bananų šerbetas

Bananus supjaustykite griežinėliais, užšaldykite šaldiklyje, sutrinkite trintuvu – gausite puikų ledų be laktozės pakaitalą – šerbetą.

Sotus bananų kokteilis

Reikės:

  • 2 bananų,
  • 250 ml kefyro ar jogurto,
  • 1 valg. š. sėlenų,
  • 2 kiaušinio trynių.

Suplakite visus ingredientus kokteilinėje ir mėgaukitės gėrimu ir ryte, ir vakare.

Kampanija „Penki per dieną“

Primename, kad Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kiekvienam žmogui per dieną suvalgyti 400 g vaisių ir daržovių – maždaug penkias saujas. Tai daryti skatina ir pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš kelis metus prasidėjusi ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

BUVA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis