Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Belaukiant cepelinų dienos – 5 netikėtų jų įdarų receptai: tiks ir silkė, ir morkos, ir obuoliai

Vargu ar kas nors skanauja cepelinų kasdien, tačiau pirmąjį vasario sekmadienį jų verta suvalgyti net ir pamiršusiems bulvinius patiekalus. Bent jau tam, kad prisimintų jų skonį. Kodėl būtent šią dieną? Nes ketvirtus metus iš eilės pirmasis vasario sekmadienis skelbiamas Cepelinų diena. Jei cepelinai su mėsa ar varške kelia nuobodulį, virkite su kitais įdarais, o jų gali būti labai netikėtų.
Cepelinai
Cepelinas / Gretos Skaraitienės / BNS nuotr.

Neįprastais cepelinų receptais pranešime žiniasklaidai dalijasi „Maximos“ maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas.

„Nors cepelinų kilmė ir kelia diskusijas, lietuviai didžkukulius laiko kone pagrindiniu nacionalinės virtuvės patiekalu. Pirmąkart Pasaulinė cepelinų diena paminėta 2014-ųjų vasarį, šventę inicijavo Amerikos lietuvis Jonas Vaičiūnas. Jis subūrė viso pasaulio lietuvius vieną dieną metuose paskirti būtent šiam patiekalui – paragino kartu su šeimomis gaminti ir skanauti cepelinų“, – priešistorę pristato maisto ekspertas. Jo teigimu, Lietuvoje cepelinai atsirado maždaug XIX ir XX amžių sandūroje, tikėtina, kad pirmiausia jų paragauta Žemaitijoje, kur jie atkeliavo iš vokiškosios Mažosios Lietuvos. Vėliau cepelinai tapo įprastu patiekalu ir kituose Lietuvos kraštuose.

Strelkabelka nuotr. /Cepelinas lėkštėje
Strelkabelka nuotr. /Cepelinas lėkštėje

Pasak A.Polenino, cepelinai gali būti gaminami iš virtų arba žalių bulvių tešlos, o tradiciniais laikomi jų įdarai iš mėsos, varškės ar grybų. Nors tešlos variacijų nėra daug, štai su įdarais tikrai galima drąsiai eksperimentuoti. Norintiems pasigaminti netradicinių cepelinų, specialistas siūlo net 5 neįprastus receptus.

1. Cepelinai su obuoliais

Obuoliais įdaryti tradicinės tarkuotų bulvių tešlos cepelinai nepaliks abejingų. Tokius pagaminti visai nesudėtinga: rūgščius obuolius reikia sutarkuoti stambia tarka, apibarstyti cinamonu ir cukrumi, įberti šviežių, smulkintų mėtų lapelių, sumaišyti ir įdaryti cepelinus. Išvirusius tokius cepelinus skanu valgyti su grietinėlės padažu.

2. Cepelinai su silke

Dar vienas netikėtas cepelinų receptas – su silke. Ruošiant tokius cepelinus silkę pirmiausia reikia išdarinėti, tada sumalti, įmušti vieną kiaušinį, pridėti smulkinto svogūno, pipirų pagal skonį ir šiek tiek mirkytos bandelės. Cepelinus su tokiu įdaru skaniausia valgyti užpylus sviestu.

Vida Press nuotr./Silkės gabalėliai
Vida Press nuotr./Silkės gabalėliai

3. Cepelinai su morkomis

Paprasta, tačiau nenuvilianti cepelinų variacija – tarkuotų bulvių tešlos cepelinai su morkomis. Tokiam įdarui paruošti reikės 400 g morkų, 100 g cukraus, 1 kiaušinio, 2 šaukštelių sviesto, cinamono ir, jei tik norisi, aguonų. Virtas morkas reikia sutarkuoti ir, sumaišius su likusiais ingredientais, patroškinti. O toliau gaminti it įprastus cepelinus.

4. Cepelinai su aguonomis

Tučtuojau išgraibstyti bus ir cepelinai su aguonomis. Jų įdarui pagaminti reikės 2 stiklinių aguonų, 1 kiaušinio ir 50 g cukraus, varškės. Aguonas nuplikykite ir sumalkite, sumaišykite su kiaušiniu ir cukrumi ir įmaišykite į bulvių tarkį. Įdarą naudokite tradicinį – varškės.

Strelkabelka nuotr. /Cepelinai
Strelkabelka nuotr. /Cepelinai

5. Cepelinai su raugintais kopūstais

Verta išsivirti bei paragauti ir ypač sočių cepelinų su raugintais kopūstais. Gaminant įdarą jums prireiks 1 litro raugintų kopūstų ir 100 g lašinių, 1–2 morkų, 1 svogūno, skiltelės česnako ir šlakelio pomidorų pastos. Ingredientus šiek tiek patroškinkite ir įdaras bus paruoštas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?