Išsikepkite stirtą vaflių vėlyviems ir truputį tingiems savaitgalio pusryčiams – užtikriname, kad skanesnę dienos pradžią sugalvoti būtų nelengva.
Kiek žinoma, vafliai pradėti kepti XIII amžiuje. Istorija pasakoja, kad kadaise kalvis, įkvėptas medaus korio formos, nukalė tokios pačios formos keptuvę. Netrukus tokiose keptuvėse iškepti stori ir gražūs vafliai užkariavo kepyklėles ir parduotuvėles. Sakoma, kad religinių švenčių metu vaflių pardavėjams buvo leidžiama pardavinėti juos net prie bažnyčios išėjimo.
Belgiški vafliai – viena garsiausių ir populiariausių kepamų vaflių rūšių pasaulyje. Nors šiais laikais dauguma belgiškus vaflius kepa su kepimo milteliais, tačiau tai – amerikiečių indėlis į receptą. Tikrų tradicinių belgiškų vaflių tešla buvo kildinama mielėmis. Be to, iš pradžių jie buvo vadinami ne belgiškais, o Briuselio. Jų išradėjais galima vadinti porą iš Briuselio, Belgijos, – Maurice’ą Vermeschą ir jo žmoną. Jie pirmieji į paprastą tešlą įdėjo mielių, o pačius vaflius kepė taukais išteptose ketaus keptuvėse. Gardūs kepiniai taip patiko šeimos draugams ir giminėms, kad buvo nuspręsta pristatyti skanumyną 1960-aisiais Briuselyje vykusioje pasaulinėje parodoje. Vafliai sulaukė tokios didelės sėkmės, kad netrukus šeima atidarė kelis restoranus, o po kelerių metų, 1964-aisiais, pristatė savo kepinį dar vienoje pasaulinėje parodoje, tik šįkart Niujorke. Tąsyk vaflius pirmą sykį nuspręsta pristatyti kaip belgiškus, nes amerikiečiams Briuselio vardas buvo negirdėtas ir pernelyg sudėtingas.
Iš tiesų visiems puikiai žinomus vaflius reikėtų skirstyti į dvi rūšis: Briuselio ir Lježo vaflius. Briuselio vafliai, kurie pasaulyje dažniausiai vadinami belgiškais, yra purūs viduje ir traškūs išorėje, stačiakampio formos, patiekiami su milteliniu cukrumi, vaisiais ir plakta grietinėle. Nors Amerikoje vafliai kepami su kepimo milteliais, tradiciniams vafliams turėtų būti naudojamos mielės. Būtent dėl mielių šie jie įgauna dar daugiau purumo, yra storesni ir tuo pačiu lengvesni. Na, o Lježo, rytų provincijos Belgijoje, vafliai – ovalo formos, plonesni, tankesnės tekstūros ir mažesni už Briuselio vaflius. Paprastai jie būna traškūs, valgomi be priedų, kartais patiekiami ir šalti.
Pasaulyje belgiškus vaflius įprasta patiekti pusryčiams, tačiau Belgijoje jie dažniausiai valgomi kaip užkandis ar desertas. Nors tradiciškai vafliai pagardinami sviestu arba milteliniu cukrumi, vaisiais ir grietinėle, šiandien galite rinktis iš gerokai daugiau pagardų: šokolado, riešutų, sirupų, įvairių saldžiųjų padažų, ledų ir kitų gardėsių, dėl kurių minkštučiai vafliai tampa dar skanesni. Be to, atkreipkite dėmesį, kad pačio recepto sudėtyje nėra cukraus. Jeigu valgytumėte juos vienus, tikriausiai trūktų jo, tačiau su priedais saldumas būna idealus.
Tam, kad namuose iškeptumėte puikius tradicinius belgiškus vaflius, reikia visai nedaug: vaflinės, gero recepto, šiek tiek laiko ir kantrybės (kadangi recepte naudojamos mielės, teks šiek tiek palaukti, kol tešla pakils) bei įvairių priedų, su kuriais patieksite vaflius. Visgi bene svarbiausia šiame sąraše yra vaflinė. Tam, kad jūsų vafliai būtų traškūs išorėje ir minkšti viduje, jie turi iškepti greitai, per kelias minutes. Taigi, jei vaflinė bus kokybiška, įkais greitai ir tolygiai, tuomet viskas pavyks puikiai!
Kaip gaminti
- Nedideliame dubenėlyje sumaišykite sausas mieles ir šiltą vandenį. Atkreipkite dėmesį, kad vanduo būtų tik šiltas, o ne karštas, nes per karštas vanduo mieles padarys neaktyvias ir ruošiama tešla neiškils. Atidėkite dubenėlį su mielėmis ir vandeniu į šalį.
- Dideliame dubenyje sumaišykite miltus ir druską. Supilkite į mišinį ištirpusias mieles ir sumaišykite. Supilkite pieną, tirpintą ir iki kambario temperatūros atvėsintą sviestą, kiaušinių trynius ir vanilinį cukrų (galite naudoti ir vanilės ekstraktą; tokiu atveju įpilkite jo perpus mažiau). Išplakite iki vientisos masės.
- Kitame dubenyje iki standžių putų išplakite kiaušinių baltymus.
- Įmaišykite baltymus į paruoštą tešlą. Palikite pastovėti apie 30–60 min. šiltoje vietoje, kol tešlos tūris padidės kone dvigubai.
- Pasiruoškite vaflių keptuvę: ištepkite gabalėliu sviesto ir įkaitinkite. Priklausomai nuo vaflių keptuvės dydžio, supilkite ir tolygiai paskleiskite apie ½–1 puodelį tešlos. Paskirstyti tešlą labai patogu mentele ar kitu plokščiu įrankiu. Uždarykite vaflinę ir kepkite pagal instrukcijas, kol vafliai bus gražios aukso spalvos.
- Kad iškepti vafliai, kol iškepsite juos visus, neatvėstų, laikykite juos iki maždaug 110 ˚C temperatūros įkaitintoje orkaitėje. Kai tik iškepsite visus vaflius, sudėkite į lėkštę ir nedelsiant patiekite su norimu padažu ar net keliais padažais – kad kiekvienas galėtų susikurti savo svajonių vaflių skonį.
PASIŪLYMAI VAFLIŲ PADAŽAMS:
Suskleisti
Kaip gaminti
- Braškes supjaustykite skiltelėmis, bananus – griežinėliais.
- Grietinėlę elektriniu plaktuvu išplakite iki minkštų putų. Nenustodami plakti, pamažu berkite cukrų. Išplakite iki standžių putų. Perdėkite grietinėlę į konditerinį maišelį su norimos formos antgaliu (pvz., žvaigždutės ).
- Iškeptus vaflius apibarstykite milteliniu cukrumi. Ant vaflio paskleiskite pjaustytas braškes ir bananus. Ant viršaus išspauskite bokštelį grietinėlės. Patiekite nedelsiant.
VAFLIŲ TEŠLOS RECEPTĄ RASITE ČIA.
Suskleisti
Kaip gaminti
- Įkaitinkite orkaitę iki 180 ˚C temperatūros. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi, o ant šio tolygiai paskleiskite lazdynų riešutus. Įkaitusioje orkaitėje kepkite apie 10 min., kol riešutų luobelės atšoks. Išimkite skardą iš orkaitės, atvėsinkite, kol galėsite riešutus laikyti rankose. Tuomet, trindami tarp delnų, pašalinkite riešutų luobeles. Paruoštus riešutus visiškai atvėsinkite. Tada susmulkinkite peiliu ar maisto smulkintuvu iki nedidelių gabalėlių.
- Pasiruoškite šokoladinį padažą. Į prikaistuvį supilkite grietinėlę. Kaitinkite ant vidutinės ugnies, kol užvirs. Nuimkite prikaistuvį nuo ugnies ir suberkite į grietinėlę smulkinto šokolado gabalėlius. Palikite pastovėti porai minučių, o tuomet maišykite, kols gausis vientisa masė. Įberkite šaukštą miltelinio cukraus (ar daugiau, jei norite saldesnio padažo) ir išmaišykite.
- Iškeptus vaflius apšlakstykite dar šiltu šokoladiniu padažu ir apibarstykite kepintais lazdynų riešutais. Patiekite nedelsiant.
VAFLIŲ TEŠLOS RECEPTĄ RASITE ČIA.
Suskleisti
Ingredientai
Ledai (keli kaušeliai mėgstamų): 100.00 g
Kaip gaminti
- Į prikaistuvį ar keptuvę suberkite cukrų ir supilkite vandenį. Nemaišydami kaitinkite ant vidutinio stiprumo ugnies, kol cukrus ištirps. Tuomet padidinkite liepsną ir virkite, toliau nemaišydami masės. Virkite apie 5–7 min., t. y. tol, kol cukraus masė taps tamsios gintaro spalvos.
- Nuimkite nuo ugnies prikaistuvį ir išmaišykite grietinėlę. Būkite atsargūs, nes, pradėjus pilti grietinėlę, masė ims burbuliuoti. Sirupas yra karštas, todėl būkite atsargūs ir nenusideginkite.
- Įmaišykite į masę sviestą, vanilinį cukrų ir druską. Palikite atvėsti, tuomet supilstykite į sandariai uždaromus stiklainėlius.
- Ant šiltų vaflių dėkite po kaušelį mėgstamų ledų ir gausiai apšlakstykite karameliniu padažu. Patiekite nedelsiant.
VAFLIŲ TEŠLOS RECEPTĄ RASITE ČIA.
Suskleisti
Belgiškus vaflius kepė, ragavo ir aprašė Asta Černė