Kaip išsirinkti organizmui tinkamiausias daržoves? Sertifikuota mitybos specialistė, studijos „Sulieknėk sveikai“ įkūrėja Vaida Kurpienė pataria vadovautis paprastu principu – atsižvelgti į sezoniškumą ir stengtis, kad savaitės pirkinių krepšelis primintų vaivorykštę.
Svarbiausia – įvairovė
„Jeigu jūsų mitybos racione galima aptikti tik pomidorų ir agurkų, nemanykite, kad šių daržovių jums pakaks subalansuotai mitybai, – įspėja V.Kurpienė. – Savaitės pirkinių krepšelyje, idealiu atveju, turėtų vyrauti įvairios spalvos: ne tik žalia ir raudona, bet ir geltona, oranžinė, violetinė – visa vaivorykštės paletė. Ne mažiau svarbu atsižvelgti ir į sezoniškumą. Vasarą galima valgyti labiau vandeningas, lapines daržoves, o žiemą lėkštėje turėtų vyrauti šakninės ar kopūstinės daržovės.“
V.Kurpienė atkreipia dėmesį, kad daržovės turėtų būti įvairios – nepakanka į pirkinių krepšelį įsimesti keturių skirtingų spalvų paprikų ir manyti, kad valgote įvairų maistą. Tiesa, raudonoji paprika mineralinėmis medžiagomis ir skoniu iš tiesų šiek tiek skiriasi nuo žaliosios, geltonosios ar oranžinės, tačiau įvairovė turėtų atsispindėti ir skirtingose rūšyse. Mitybos specialistė neišskiria nė vienos rūšies – žmogaus organizmui reikia tiek šakninių, lapinių, tiek ir ankštinių, gumbavaisių ar svogūninių daržovių.
Ar kokių nors daržovių reikėtų vengti dėl jų tukinančio poveikio? V. Kurpienė sako, kad tokios daržovės yra mitas, kurį reikėtų pamiršti. Pasak mitybos specialistės, papildomų kilogramų atsiradimui įtaką daro pervirtos daržovės arba paprasčiausias persivalgymas, taip pat – netinkamas terminis apdorojimas ar pernelyg gausiai su daržovėmis naudojami riebalai. „Jeigu įveiksime didžiulę porciją riebaluose virtų ar keptų bulvių, greičiausiai dėl apsunkusio skrandžio ir su kiekviena lėkšte augančio svorio nekaltinsime pačių bulvių?“, – šypsosi V.Kurpienė.
Ilgiau išlaikyti šviežumą ir vitaminus – misija įmanoma
Pasak V.Kurpienės, daržoves geriausia valgyti šviežias – taip jose išlieka visi ten esantys vitaminai bei mums būtinos maistinės skaidulos, kurių mūsų racione ypatingai trūksta. Kuo labiau apdorojame termiškai, tuo daugiau vitaminų žūsta. Taigi, į šaldytuvą sutalpinti įvairiausių spalvų ir rūšių daržoves bei išsaugoti jų šviežumą iki kito apsipirkimo – nemenkas iššūkis, ypač tiems, kurie į parduotuvę mieliau vyksta kartą per savaitę ar dar rečiau.
Buities technikos lyderis, nuolat į technologinius sprendimus investuojantis gamintojas „Bosch“ turi sprendimą. Į didžiulį, net 346 l bendros naudingos talpos šaldytuvą sutalpinsite ir visą daržą vasaros gėrybių. Daržovėms geriausiai tiks „VitaFresh“ konteineris – zona, kurioje temperatūra siekia 0 °C ir palaikomas optimalus drėgmės kiekis. Dėl šios technologijos daržovės išliks šviežios iki trijų kartų ilgiau nei įprastose kitų šaldytuvų lentynose. Turbūt esate pastebėję, kad, nepraėjus nė savaitei, salotos praranda traškumą, jų lapai apvysta, tad valgyti visai nesinori. „VitaFresh“ stalčiuje cirkuliuojantis oras daržovių tekstūrą išlaikys ilgiau – net ir po poros savaičių jos bus traškios ir skanios, tarsi ką tik atkeliavusios iš daržo.
„Bosch“ užsakymu atlikti tyrimai įrodė, kad „VitaFresh“ technologija padeda išsaugoti ne tik šviežumą, bet ir vitaminus. Eksperimento metu paaiškėjo, kad po 7 dienų „Bosch“ šaldytuve buvę vaisiai ir daržovės išsaugojo apie 15 proc. daugiau vitamino C – turbūt, jautriausio aplinkos poveikiui vitamino.
Pasigaminkime patys
Vasara – gaivių ir sultingų salotų metas. Siūlome pasigaminti šviežių salotų su ridikėliais ir agurkais pagal studijos „Sulieknėk sveikai“ receptą.
Reikės:
- 100 g ridikėlių,
- 100 g „Iceberg“ salotų,
- 200 g agurkų,
- 10 g grietinės (30 proc. riebumo),
- 20 g kefyro (2,5 proc. riebumo),
- 2 g druskos,
- 1 g pipirų.
Gaminimas:
Agurkus ir ridikėlius supjaustykite kubeliais, o salotas suplėšykite rankomis. Smulkintas daržoves sumaišykite dubenyje. Iš grietinės, kefyro bei prieskonių pagaminkite padažą ir sumaišykite su daržovėmis. Paprasta, skanu, sveika!