Lietuvoje, Vilniuje, į komandą pasikvietusi bendramintes, Dominyka atidarė Korėjos ir japonų virtuvės kavinę tam, kad turėtų mylimos kultūros kampelį netoli namų ir kuris ateityje galbūt taptų sostinėje įsikursiančio Azijos kvartalo pirmtaku.
Jau kitą savaitę kavinė kvies patirti Pietų Korėjos kultūrą per maistą – kasmetinėje Gastronomijos savaitėje ji pristatys lietuviams dar gana egzotiškus, todėl lietuviškam skoniui pritaikytus jos patiekalus.
Norėdama susikalbėti Azijos kvartale – išmoko korėjiečių kalbą
„Nuo vaikystės domėjausi Azijos kultūra, kovos menais. 10 metų lankiau aikido – japonų savigynos kovos menus. Dabar – karatė užsiėmimus. Tiesa, vaikystėje tai buvo labiau susižavėjimas. Giliau domėtis pradėjau studijuodama Anglijoje. Architektūros studijos Didžiojoje Britanijoje buvo išties sunkios. Reikėjo daug disciplinos, kad galėčiau mokytis. Bet iššūkiai man patinka. Tuo metu, tarsi norėdama pabėgti nuo griežtų taisyklių atsitiktinai pasižiūrėjusi filmą korėjiečių kalba, pagalvojau, kad ją galėčiau išmokti, kaip hobį“, – pasakoja vilnietė Dominyka Kybartaitė.
Dar vienas iš motyvų, kodėl ji panoro mokytis korėjiečių kalbos – galimybė susikalbėti. Iš pradžių
Londono Azijos kvartale, kuriame mergina dažnai lankydavosi, vėliau – keliaujant į Pietų Korėją, kurioje angliškai nelabai kas kalba. Į ją tuomet dar architektūrą studijavusi Dominyka išsiruošė viena. „Keliavau, dairiausi, valgiau vietinį maistą. Lankiau šventyklas, kurios mane labai žavėjo. Turėjau rezervavusi nakvynės vietą tik pirmai ir paskutinei kelionės nakčiai. Važinėjau po rajonus, miestelius ir, jeigu man patikdavo, likdavau ilgesniam laikui, jei ne – keliaudavau toliau“, –prisimena Dominyka.
Prieš kelionę į Pietų Korėja moteris apie vietinį maistą žinojo tik iš korėjietiškų filmų ir serialų, kuriuos žiūrėdavo studijuodama. „Pietų Korėjoje valgyti vienam yra neįprasta, todėl visur, kur lankiausi, porcijos buvo patiekiamos bent dviem, o dažnai – trims.
Vis tik ryškūs patiekalų skoniai šioje kelionėje įsiminė labiausiai. Tik priešingai nei įprasta manyti, kad korėjiečių maistas aštrus, man jis visų pirma buvo labai saldus. Atrodė, kad į kavos puodelį jie deda kokius penkis šaukštelius cukraus“, – dalinasi moteris.
Kavinė sujungė Pietų Korėją ir Lietuvą
Londone Dominyka baigė architektūros studijas, grįžusi į Lietuvą – tos pačios specialybės magistrantūrą ir įsidarbino architektūros kompanijoje. „Galvojau, kad kuo ilgiau dirbsiu vienoje srityje, kuo ilgiau joje būsiu – tuo labiau ji man patiks.
Niekada nemąsčiau, jog gal ši sritis nėra man skirta. Tačiau kai atsirado galimybė perimti kavinę – viskas susidėliojo į savo vietas“, – sako kavinės sostinės Naujamiesčio rajone savininkė. – „Lietuvoje nebuvo kur pavalgyti korėjietiškų patiekalų.
Pati juos gamindavau, produktai tuomet buvo brangūs. Perėmus kavinę, sukūrėme lyg nedidelį kultūrinį tiltą, jungiantį Pietų Korėją ir Lietuvą. Mūsų tikslas – vieta, į kurią atėjęs pasijustum lyg išvykus atostogų. Kur šilta, jauku.“
Iš tiesų, tiek vilniečiai, tiek sostinės svečiai domisi Azijos kultūra. „Korėjos pop kultūrai populiarėjant visame pasaulyje, tai jaučiama ir Lietuvoje. Korėjietiškos technologijos, mada, grožio prekės dabar labai labai „ant bangos“.
Sunku būtų rasti merginą, nebandžiusią korėjietiškos kosmetikos. Lietuvoje ši banga tik prasideda. Korėjietiškas maistas dar taip pat – naujiena, todėl užsukę svečiai iš tiesų domisi šios virtuvės patiekalais“, – tvirtina Dominyka, kurios su partnerėmis valdomoje kavinėje tiekiami ir japoniški patiekalai. Įvairius japoniškus blynelius, omletus merginos įtraukė į meniu tam, kad svečiams galėtų pasiūlyti ir pusryčius.
Vakarais kavinės svečiai gali mėgautis japoniškais kokteiliais, tačiau pagrindiniai dienos ir vakaro meniu patiekalai – įkvėpti Dominykos kelionės po Korėją, atrasti jos skaitomose korėjiečių autorių knygose, žiūrimuose filmuose ir serialuose: „Svečiams siūlome korėjietiškus dubenėlius su daržovėmis, jautiena ir kiaušiniais – korėjietiškus „bibimbap“, ryžių virtinukus, patiekiamus su pomidorų padažu, kartais – sūriu, čili pipirais, kitaip „teokbokki“, vasaromis – korėjietiškus barbekiu, kuriuos svečiai patys kepasi ant tam skirtų grilių, o šaltuoju sezonu – vadinamus „hot pot’us“ (liet. karštus puodus).
Kuriant meniu – grįžo kelionės prisiminimai
Pirmą kartą puodą, kuris su visa kaitlente statomas ant svečių stalo, Dominyka pamatė Pietų Korėjoje, kai su pažįstamų keliautojų kompanija užėjo į vietinę kavinę. „Joje sena močiutė atnešė dubenį su įvairiomis daržovėmis, mėsa per vidurį, užpylė sultiniu, pamaišė ir sakė „Valgykit!“. Buvo įdomu, bet tuomet nesureikšminau, tačiau kai pradėjome galvoti, kuo nustebinti svečius Vilniuje atidarytoje kavinėje, šis prisiminimas sugrįžo. Nežinojom, kaip lankytojai priims šį pasiūlymą, bet jiems patinka“, – dalinasi Dominyka.
Šiuo patiekalu sostinės gyventojai ir svečiai kviečiami vaišintis ir 14-ą kartą vyksiančioje Gastronomijos savaitėje.
Kavinės šefė Juta Valančė į savaitės meniu įtraukė dviem arba keturiems asmenims skirtą kiaulienos „hot pot’ą“ su kiauliena, kimči, „shimeji“ grybais, morkomis, korėjietiškais virtiniais, tofu sūriu, svogūnų laiškais ir naujiena rinkoje – Korėjos įkvėptais prieskoniais bei padažais. Užkandžiui Gastronomijos savaitės meniu pasirinkę galės mėgautis traškia vištiena, glazūruota su čili pipirais, arba kimči sūrio kamuoliukais. Desertui – matcha šokoladiniu irisu.
„Norėčiau, kad renginių, padedančių pristatyti Korėjos kultūrą, gastronomiją būtų daugiau. Man pačiai labai artimos šios šalies vertybės – jie moka į aplinką, į situaciją žiūrėti poetiškai, ne taip tiesmukai kaip mes. Ir Korėjos literatūra, menas, paveikslai, fotografija, istorija labai įdomi. Visai kitas pasaulis. Kol kas esame vienos pirmųjų šios kultūros puoselėtojų sostinėje“, – sako Dominyka.
Pasak jos, kavinė – daugiau vizionieriškas projektas, tačiau netoliese jau yra kinų, japonų restoranų ir, ką gali žinoti, gal po kokių 10 metų šioje sostinės vietoje įsikurs Azijos kvartalas.