„Kavos skoniui įtakos turi daugybė elementų: kavos pupelių rūšis, jų skrudinimo laipsnis, gėrimo paruošimas ir net vanduo, iš kurio ruošiama kava.
Darėme bandymus ir lyginome kavą, ruoštą identiškomis sąlygomis, tačiau naudojant skirtingą negazuotą mineralinį vandenį. Skonis skyrėsi“, – sakė jau 15 metų šioje srityje dirbantis įmonės „Kavos bankas“ vadovas Gražvydas Vilčinskas.
Didžiąja dalimi kavos skonis priklauso nuo kavos pupelių kokybės, skrudinimo ir jų paruošimo. „Kavos bankas“ pupeles Lietuvos rinkai veža iš viso pasaulio, o lietuvių pamėgtoje „Pupa“ kavoje sudėtas aukščiausios rūšies Brazilijos, Indonezijos ir Indijos kavos pupelių mišinys.
„Kiekvienos rūšies kavos pupelės turi skirtingas skonio savybes. Pavyzdžiui, iš Pietų ir Centrinėje Amerikoje užaugintų kavos pupelių paruoštoje kavoje jausis ryškus riešuto skonis, šokoladinis saldumas, švelnumas. Iš afrikinės kilmės kavos pupelių – jausis rūgštumas, gėlių, uogų poskoniai. Azijietiška kava yra žemiškų, tabako skonių“, – pasakojo barista dirbanti ir mokymus apie kavą vedanti Karolina Miniotaitė.
Tačiau mėgstantiems stipresnio skonio arba atvirkščiai – švelnesnę kavą, vertėtų atkreipti dėmesį į skirtingus kavos paruošimo būdus. Būtent nuo paruošimo priklauso kavos skonio intensyvumas.
Plikymas puodelyje
Nors daugelyje užsienio šalių namuose vis dažniau atsiranda kavos virimo aparatai, lietuviai lieka ištikimi kavos plikymui puodelyje. Specialistų teigimu, šis būdas bene geriausiai atskleidžia kavos skonio savybes.
„Užsieniečiai dažnai juokiasi, kai jiems Lietuvoje patiekiama šitaip paruošta kava, tačiau iš tiesų, visi pasaulio kavos ekspertai ir degustatoriai būtent tokią kavą ragauja ir vertina.
Puodelyje plikomos kavos skonis nuolat keičiasi. Taip yra ne tik dėl vėstančios vandens temperatūros, bet ir dėl nuolatinės kavos ir vandens sąveikos. Tokiu būdu paruošta kava ją geriant nuolat stiprėja“, – aiškino „Kavos banko“ vadovas.
Kuo ilgiau plikysite, tuo intensyvesnis bus kavos skonis. Specialistai rekomenduoja kavą plikyti 3-4 minutes.
Prancūziškas kavinukas
Dėl vieno seniausių kavos ruošimo įrankių prancūzai ir italai iki šiol nesutaria. Nors pavadinimas leidžia daryti prielaidą, kad „French Press“ autorystė priklauso prancūzams, vis dėlto pirmieji šį kavos ruošimo būdą 1929 metais užpatentavo italai.
Šis kavos ruošimo būdas labai panašus į plikimą puodelyje. Skirtumas tas, kad iš Prancūziško kavinuko kava išpilstoma į puodelius, o puodelyje plikoma lieka nuolatinėje sąveikoje su vandeniu.
Prancūziškame kavinuke gana stambiai malta kava plikoma apie 5 minutes.
Moka kavinukas
Itališka kavos klasika arba Moka kavinukas – puikus pasirinkimas espresso mėgėjams. Vanduo kaitinamas po kavos filtru, o pasiekęs tam tikrą temperatūrą lyg vulkano proveržis užlieja labai smulkiai sumaltą kavą.
Tokiu būdu pagaminta kava bus labai intensyvi, tiršta, sodri ir stipri. Kitaip tariant, artimiausia namų sąlygomis paruoštam espresso.
„Šis gėrimas labai populiarus ir mėgstamas italų. Ten teko matyti ir visai nedidelius kavinukus 1-2 puodeliams, ir didžiulius, skirtų netgi 12 žmonių“, – pasakojo G. Vilčinskas.
Profesionaliu kavos aparatu gaminama kava
Kavos aparatu gaminama espresso kava dėl aukšto slėgio ir didelės temperatūros yra ypatingai intensyvaus skonio, tačiau kavos poskoniai jaučiami silpniau.
„Be to, sietelis, į kurį malama kava, nesugeria visų aliejų, kuriuos išleidžia kavos pupelės, todėl aparatu ruoštos kavos skonis būna sunkesnis“, – sakė K. Miniotaitė.
Kavos specialistė išskyrė, kad šiuo metu kavinėse populiariausios kavos aparatu gaminamos americano, cappuccino ir latte kavos.
Americano kavą sudaro dvigubas espresso ir tiek pat vandens. Nors vanduo prideda saldumo ir šiek tiek sušvelnina, tačiau šio gėrimo skonis vis tiek gana intensyvus.
Tuo tarpu cappuccino ir latte – populiariausios pieniškos kavos, norintiems itin švelnaus skonio. Nors skirtumas nėra didelis, cappuccino yra mažiau pieno, todėl ji šiek tiek intensyvesnė.
Filtrinė kava
Filtrinės kavos labiausiai patiks tiems, kam nepatinka puodelyje liekančios kavos dalelės ir nuosėdos.
Tokiu būdu paruošta kava dažniausiai yra švelnesnė, gaivesnė, ryškiau atsiskleidžia kavos poskoniai, o savo tekstūra filtrinė kava primena arbatą.
„Filtrinė kava yra švaresnė, mažiau jaučiamas kavos tankumas. Tiesa, labai svarbu pasirinkti tinkamai sumaltą kavą. Jei kavos pupelės bus sumaltos per smulkiai – gali net nepavykti jos padaryti, nes vanduo neprabėgs.
Svarbu, kad kavos bėgimo į puodelį laikas nebūtų per ilgas, mes rekomenduojame – 50 g maltos kavos lėtai užpilti 700 ml vandens, filtravimas turėtų trukti apie 3,5 – 4,5 minutės“, – pasakojo G. Vilčinskas.