„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ekspertas – apie tobulai puraus ir skanaus kugelio paslaptis: svarbu negailėti priedų

Atrodytų, jog iškepti kugelį vieni niekai – sutarkavome bulves, įbėrėme šiek tiek druskos, pipirų, dar vieną kitą spirgą ir šauname į orkaitę. Nieko panašaus! Nors kugelis išvaduoja nuo cepelinų formavimo vargų, prie jo nereikia ilgai trypčioti, kaip kepant bulvinius blynus, šio patiekalo skonio ir purumo paslapčių yra ne viena.
Kugelis su kiaulių ausimis
Kugelis su kiaulių ausimis / Restorano archyvo nuotr.

„Svarbiausia – kugeliui negailėti meilės ir pakankamai priedų, kurie jį paskanins“, – su 15min skaitytojais dalindamasis gardaus kugelio paslaptimis šypsosi restoranų „Forto dvaras“ vyriausiasis šefas Ramūnas Giraitis.

Beje, kugelis, kaip ir bulviniai blynai, yra Lietuvos kulinarinio paveldo dalis, pasak pašnekovo, jie kepti visoje Lietuvoje, „ten, kur tik augintos bulvės“.

Geras kugelis – purus kugelis

Jei jums yra tekę ragauti pilko, kieto, beskonio kugelio, tokia patirtis galėjo ir visai atgrasyti nuo šio patiekalo. Iš tiesų sudėtingų produktų ir didelio virtuoziškumo šis patiekalas nereikalauja, tačiau ir šykštėti jam pieno, kiaušinių, riebalų ir kitų pagardų, nereikėtų. R.Giraitis atskleidžia klasikinius kugelio ingredientus ir proporcijas.

Jei kepsite didelę skardą kugelio visai šeimai, jums prireiks 2,5 kg bulvių, 4 svogūnų, bent 3 kiaušinių (pašnekovas patikslina, jog jis muštų ir visus 6), 500 ml pieno, 500 g karštai rūkytos kiaulienos šoninės, 1 šaukšto druskos, maltų juodųjų pipirų, 2 šaukštų miltų, taip pat taukų ar sviesto skardos patepimui bei, jei norite, šiek tiek maltų džiūvėsėlių pabarstymui.

Kiaušiniai ir pienas, pasak eksperto, ir yra puraus, minkšto kugelio paslaptis.

Pirmiausia sutarkuojame bulves ir 2 svogūnus. Kitus 2 svogūnus smulkiai supjaustome ir pakepiname keptuvėje kartu su supjaustyta šonine. Šį šoninės bei pakepintų svogūnų pagardą dedame į bulvių masę, o tada supilame verdantį pieną – kitaip tariant, masę užplikome. Pagaliau mušame į ją kiaušinius, beriame druską, pipirus ir labai gerai išmaišome. Pasak R.Giraičio, dėti miltų ar ne, pasirinkimo klausimas – jie šiek tiek „suriša“ masę, tačiau neįdėjus, didelės katastrofos nebus.

Kitas reikalas – kiaušiniai ir pienas, pasak eksperto, būtent jie ir yra puraus, minkšto kugelio paslaptis. Pašykštėję šių produktų, „džiaugsitės“ kietoku, pilku kugeliu.

Vida Press nuotr./Kaitinamas pienas
Vida Press nuotr./Kaitinamas pienas

Priedų įvairovė

Kiaušiniai ir pienas suteikia kugeliui purumo, minkštumo, o dar didesnis gero skonio garantas yra jau minėta pakepinta šoninė su svogūnais. Tačiau čia jau atsiveria improvizacijų laukas – rūkytą šoninę galima keisti kiaulienos faršu (jį taip pat pakepiname), pamarinuotomis vištienos blauzdelėmis, vištienos filė gabaliukais, parūkytomis kiaulienos ausytėmis. Dar įdomesni variantai – vietoje mėsos dėti džiovintų (prieš tai išmirkytų) grybų ar net lietuviškų džiovintų vaisių (obuolių, kriaušių, slyvų).

Vos tik paruošiame kugelio masę, verčiame ją į riebalais pateptą ir, jei patinka, džiūvėsėliais pabarstytą kepimo skardą bei šauname į iki 180 laipsnių įkaitintą orkaitę. Kepame ne mažiau kaip valandą – apie tai, kad yra iškepęs, signalizuos gražiai auksinis kugelio viršus, apskrudę pakraštėliai.

Vida Press nuotr./Kugelis
Vida Press nuotr./Kugelis

Su kugeliu dera visi tie patys padažai, kaip ir su cepelinais ar bulviniais blynais: paprasčiausia grietinė, grietinės-sviesto padažas, padažas iš pakepintų svogūnų, spirgučių, trupučio miltų ir pieno.

„Man baba kugelio duodavo su grietine, o užgerdavau jį pienu, – su nostalgija nutęsia lietuviško maisto ekspertas, – dar dabar prisimenu skonį…“. Pasak pašnekovo, vaikystėje jis valgydavo kugelį, kuris būdavo kepamas iš 5 didelių bulvių, 5 kiaušinių, stiklinės pieno ir spirgučių – šis patiekalas būdavo patiekiamas pusryčiams. Galbūt tokį netaupų receptą išbandysite ir jūs?

Ką daryti su kugelio likučiais – jei šiek tiek neapskaičiavote ir iškepėte per daug? Tai patiekalas, kurį nesunku atgaivinti – galite skardą darsyk pašauti į orkaitę ir kugelį pašildyti, o galite supjaustyti riekelėmis ir pakepinti keptuvėje. Yra žmonių, labai mėgstančių tokius pakepintus bulvių patiekalus. Ir nors jokia paslaptis, kad tokie jie dar labiau prisigeria riebalų, yra sunkoki, tačiau juk nebūtina bulvinių patiekalų valgyti pusryčiams, pietums bei vakarienei, ar ne?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“