„Antiena – gana ryškaus skonio, artima raudonai mėsai. Ją galima ruošti daugeliu būdų, tačiau šventėms dažniausiai visa antis yra kepama orkaitėje. Kaip ir visai šviežiai mėsai, antienai taip pat keliami griežti kokybės reikalavimai, parduotuvės pasirenka patikimus tiekėjus. Pirkėjams nurodoma anties kilmė, laikymo sąlygos ir tinkamumo vartoti terminas. Tinkamumo vartoti terminą nustato gamintojas, todėl jis turi būti nurodytas etiketėje. Tai privalomas ženklinimo reikalavimas“, – pranešime žiniasklaidai cituojama prekybos tinklo „Iki“ produktų kokybės vadovė Aldona Čepulis.
Antys, taip pat ir kita paukštiena, turi būti laikoma 0–4°C temperatūroje.
Parduotuvėje įsigytą šviežią antį, kaip ir visą mėsą, namie šaldytuve geriausia laikyti tris dienas, bet ne ilgiau nei gamintojo nurodytas terminas. Po to mėsa praranda savo skonį. Antys, taip pat ir kita paukštiena, turi būti laikoma 0–4°C temperatūroje. Tačiau gamintojas gali numatyti ir kitą laikymo temperatūrą, todėl kiekvieną kartą reikia pasitikrinti, kas nurodyta etiketėje.
- Per naktį „brandintas“ paprastutis desertas pasakiškai primins medaus tortą
- Semiamės idėjų Kalėdų stalui: ką ruošia prancūzai, britai, vokiečiai ir italai?
- Prieš imantis šventinių kepinių: kam tinka 5 skirtingų tipų kvietiniai miltai?
- „Itsmevelina“ receptas: šventiniai sumuštinukai su rūkyta antiena ir svogūnų džemu
„Kadangi anties galiojimas priklauso nuo laikymo temperatūros, jei nėra sąlygų užtikrinti gamintojo nurodytos temperatūros, geriau antį sušaldyti. Šaldyta antis gali būti laikoma ir metus. Tačiau kuo ilgiau ji bus šaldiklyje, tuo mėsa taps sausesnė. Paruošus ilgai šaldytą antį, skonis nebus toks pat kaip šviežios anties“, – paaiškina ekspertė.
Į ką atkreipti dėmesį perkant?
- Paukštienai nėra nustatytos kokybės klasės. Todėl, norėdami išsirinkti kokybišką antį, pirkėjai turėtų atkreipti dėmesį į paukščio svorį ir išvaizdą. Išraiškingiausio skonio antis turėtų sverti 2–3 kg.
- Jeigu yra galimybė, reikėtų apžiūrėti mėsos spalvą. Kuo tamsesnė mėsa – tuo senesnė antis. Taip pat žvilgtelkite ir į odelę. Ji neturėtų būti pastebimai susiraukšlėjusi.
- Perkamą paukštį verta ir pačiupinėti, ypač krūtinėlę. Šviežios anties krūtinėlė turėtų būti išsipūtusi ir minkšta.
- Atkreipkite dėmesį į kvapą. Jis turi būti natūralus, be jokių nemalonių nosiai pakitimų.
- Anties mėsa turi nemažą riebalų sluoksnį. Jie neleidžia kepamai mėsai išdžiūti. Tačiau prieš kepant galima nereikalingus riebalus ištirpinti. Tai padaryti galite ir keptuvėje: ant nedidelės kaitros pašildykite keptuvę ir norimą anties dalį padėkite odele žemyn. Tokiu būdu keptuvėje po truputį, nesudeginant mėsos riebalai ištirps.
- Antis parduotuvėje dažnai būna pardavinėjama ir dalimis: ketvirčiais arba krūtinėlėmis. Anot ekspertės, anties ketvirčiai geriausiai tinka kepimui orkaitėje, keptuvėje ar lėtam troškinimui žemoje temperatūroje. Krūtinėlė gali būti ruošiama taip pat kaip ir vištos.
Nesvarbu, ar antį jau išsirinkote, ar dar tik planuojate, jūsų dėmesiui – receptų rinkinys!
1. Citrinų sultis sumaišyti su medumi, druska ir pipirais. Antį ištepti marinatu ir palikti šaldytuve mažiausiai valandai.
2. Grikius nuplauti, užpilti verdančiu vandeniu ir palikti 30 minučių išbrinkti.
2. Kriaušę perpjauti per pusę, pašalinti sėklalizdžius ir sudėti į anties vidų. Nenuluptas česnako skilteles švelniai sutraiškyti.
3. Nuo grikių nupilti vandenį ir palikti, kad nuvarvėtų. Tada sumaišyti su česnaku ir prikimšti jais anties vidų.
4. Antį dėti į kepimo indą, apdėti obuoliais, uždengti ir kepti iki 180 °C temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 1,5–2 valandas palaistant kepimo sultimis. Likus pusvalandžiui iki kepimo pabaigos nuimti dangtį ir antį apskrudinti.
1. Pirmiausiai pasiruoškite prieskonių mišinį paukščiui įtrinti. Kalendrų sėklas lengvai pagrūskite, kad išsiskleistų kvapas, bet sėklų pilnai nesugrūskite. Kalendrų sėklas sumaišykite su cinamonu, druska, cukrumi ir maltais pipirais.
2. Antį nuplaukite, jos odelę prie krūtinėlės įpjaukite kryžmai, stenkitės paties raumens neįpjauti. Paruoštu prieskonių mišiniu gerai įtrinkite visą antį, taip, kad kalendrų grūdelių prilystų ir į įpjautą odelę.
3. Kepimui skirtame inde sumaišykite sultinį su balzamiko actu, į skystį suberkite nuplautas bei verdančiu vandeniu nuplikytas slyvas, įmeskite lauro lapelius. Į indą guldykite prieskoniais įtrintą antį ir pašaukite į įkaitintą iki 160 °C laipsnių orkaitę kepti.
4. Kepkite antį apie 2 valandas, karts nuo karto ją palaistydami karštu sultinio ir balzaminio acto padažu. Kai antis jau bus iškepusi, orkaitės temperatūrą pakelkite iki 200 °C laipsnių karščio ir apskrudinkite anties odelę.
5. Iškepusią antį ištraukite iš orkaitės ir iškelkite ant lėkštės, šalia išdėliokite iškepusias ir padaže išbrinkusias slyvas. Padažą, kuriame kepė antis perkoškite, nuo jo viršaus nugraibykite dalį anties riebalų, o padažą gerai išsukite, kad būtų kuo vientisesnis. Aišku, geriausiai būtų padažą statyti į šaldytuvą ir po kiek laiko nuo jo nugraibyti užšalusius riebalus, bet, deja, tada ir iškepta antis per tą laiką atšals, todėl padažas šiam patiekalui tebūnie kiek riebesnis.
6. Prieš nešdami į stalą, antį apibarstykite granatų sėklomis ir apdėliokite gražgarsčių lapeliais. Padažą supilkite į padažinę ir pateikite šalia anties.
1. Sumaišome marinatui skirtus ingredientus, jais įtriname antį, nepamiršdami ir jos vidaus.
2. Supjaustome džiovintas figas ir pievagrybius didesniais gabaliukai, o svogūną ir česnaką – smulkiai. Juos sumaišome su džiuvėsėliais, brendžiu, balzamiku ir aliejumi. Gautą įdarą sudedame į antį.
3. Kad antis išlaikytų formą ir įdaras neištekėtų, surišame kojas su specialia tvirta maistui skirta virvele. Jei norite, kad anties viduje esantys taukai ištekėtų, ją reikia subadyti.
4. Kepkite antį vadovaudamiesi ekspertės rekomendacijomis, o iškepus neskubėkite valgyti, leiskite mėsai kiek „pailsėti“.
Rekomendacijos:
- Skaniausia antis būna tada, kai yra kepama žemoje temperatūroje (150–160 laipsnių), tačiau ilgesnį laiką (3 valandas). Jei norite, kad antis apskrustų, temperatūrą iki 200 laipsnių reikėtų padidinti kepimo pabaigoje ir kepti dar 20 minučių.
- Kepant antį, uždengtą folija, reikėtų kartais palaistyti išsiskiriančiais riebalais.
- Ančiai iškepus, neskubėkite jos valgyti. Išėmus iš orkaitės ir uždengus folija, ji turi pastovėti 15 minučių. Tada anties mėsa atsipalaiduoja, išleidžia sultis, būna dar minkštesnė.
- Dažniausia klaida daroma tada, kad antis kepama per trumpai ir per aukštoje temperatūroje. Jei išvengsite šių klaidų, turėsite ant stalo nuostabaus skonio patiekalą.
- Pirmiausiai, gerai išvalykite antį, pašalinkite riebalus, ištrinkite ją druska, apibarstykite rozmarinais. Prieskonius barstykite tik iš vidaus.
- Gilioje keptuvėje ištirpinkite sviestą ir jame, iš visų pusių, apkepkite antį.
- Tuomet įpilkite balto vyno, leiskite jam išgaruoti. Iš 3 apelsinų išspauskite šviežių sulčių ir jas supilkite ant anties. Taip pat sudėkite griežinėliais supjaustytus 3 apelsinus. Troškinkite antį apie 45 min., virš mažos ugnies.
- Tik pačioje troškinimo pabaigoje pagardinkite antį druska. Kol antis troškinama, nupjaustykite vieno apelsino žievelę (tik oranžinę dalį).
- Nedideliame prikaistuvyje užvirinkite vandenį, sudėkite žieveles ir pavirkite 3 min. Tuomet jas išimkite ir gerai nusausinkite. Ant anties dar išspauskite dviejų apelsinų sultis, bei suberkite apvirtas žieveles.
- Sukapokite antį vidutinio dydžio gabaliukais ir įtrinkite druska, pipirais, ir, svarbiausia, - mairūno prieskoniais.
- Užspauskite citrinos sulčių ir aptepkite medumi (užteks gero šaukšto, ne daugiau).
- Pabučiuokite antytę ir palikite pasimarinuoti dieną ar daugiau.
- Pasimarinavusią antį apkepinkite keptuvėje taip, kad apskrustų.
- Į puodą priklokite salierų kotų, pridėkite slyvų (šviežių ar džiovintų) ir morkų.
- Sudėkite anties gabaliukus ir užpilkite sultiniu (galima vištienos, arba ekologišką daržovių). Į sultinį recepto autorė Angelė įmaišo pikantiško slyvų marinato, bet galima naudoti ir skystį nuo konservuotų slyvų. Svarbu sultinio nepadauginti, jis neturi visai apsempti anties.
- Galų gale užtarkuokite saliero šaknies ir pašaukite į orkaitę gerai valandai ar daugiau. Antį reikia kepti kol ji pati nuo kauliukų lipti prašosi...
Receptas iš tinklaraščio „Bitė motinėlė“
1. Paruoštą antį įtrinkite prieskoniais, česnako skiltelėmis ir palaikykite per naktį.
2. Abrikosus ir svogūno galvutę (perpjautą pusiau) sudėkite į anties vidų, viršų apšlakstykite citrinų sultimis ir įdėkite į kepimo maišą.
3. Kepkite 2-3 valandas.
Receptą atsiuntė Edita Aleksandravičienė
- Ištrinkite anties krūtinėlę druska, pipirais ir šaukštu rudojo cukraus. Nebijokite cukraus, jis suteiks ančiai ypatingą skonį ir traškią plutelę.
- Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 12 min. Tada išeis traškus paviršius ir sultingas kiek rožinis vidus. Jei mėgstate visiškai iškeptą mėsą, tada pakepkite orkaitėje ilgiau.
- Kriaušes nulupkite, užpilkite keliais šaukštais vandens ir truputį pavirkite, vieną kriaušę sutrinkite, kitą palikite sveiką garnyrui.
- Įdėkite šaukštą cukraus ir įpilkite romo. Dar pavirkite. Jei trūksta skystimo – dar į pilkite vandens.
- Taip pat įdėkite figos skilteles ir truputį pakaramelizuokite kartu su kriauše skystime. Jei norite, skystimą galite perkošti, kad padažas būtų skaidresnis.
- Bulvę ir morką supjaustykite norimomis formomis. Apvirkite (bet neišvirkite) pasūdytame vandenyje. Ištraukite, apibarstykite norimais prieskoniais, žalumynais ir šaukite į 180 laipsnių orkaitę apie 15 min.
- Galime viską dėti į lėkštę. Antį supjaustykite, tačiau ne per plonai, dėkite karamelizuotus vaisius ir paskrudusias daržoves ir užpilkite kriaušių padažu. Recepto autorė patiekalą papuošė šviežiomis iš miško parneštomis bruknėmis.
Receptą atsiuntė Gina K.
1. Anties krūtinėlių odelę įpjauname įstrižai, pabarstome grūstomis pankolio sėklomis, druska, šviežiai grūstais juodaisiais pipirais, užpilame šlakelį aliejaus ir viską tolygiai paskirstome rankomis.
2. Bulgur kruopas užpilame verdančiu vandeniu ir uždengus dangčiu paliekame 15 minučių. Supjaustome mėtas ir sumaišome su išbrinkusiomis bulgur kruopomis, porą šaukštų alyvuogių aliejaus, žiupsniu druskos ir pipirų.
3. Į nedidelį puodą pilame „porto“ vyną ir apelsino sultis bei verdame, kol skysčio sumažėja perpus, tada dedame sviesto, jam ištirpus sudedame juoduosius serbentus ir dar kokias 5 minutes paverdame.
4. Įkaitiname grill keptuvę, dedame anties krūtinėles odele žemyn ir kepame uždėję lakštą kepimo popieriaus ir ką nors sunkaus ant viršaus, retkarčiais pavartydami, kad tolygiau iškeptų, ištekėtų maksimaliai taukų ir odelė būtų apskrudusi ir traški. Kepti iš viso prireiks 12–15 minučių. Iškepus dedame į lėkštę ir uždengiame folija.
5. Į tą pačią keptuvę įpilame šlakelį alyvuogių aliejaus ir kelias minutes kepame romaninės salotos lapus.
6. Į lėkštę dedame bulgur su mėtomis, tuomet pakeptų romaninės salotos lapų, o ant viršaus – pjaustytą anties krūtinėlę. Šalia pilame juodųjų serbentų ir „porto“ vyno padažą.
1. Pirmiausia įkaitiname orkaitę iki 160 laipsnių.
2. Antienos šlauneles įtriname prieskonių mišiniu, druska ir pipirais. Dedame į keptuvę odele žemyn ir kepame apie 5 minutes ant vidutinės ugnies, kol odelė apskrus ir antiena išleis daug taukų.
3. Apkepinus antieną, nupilame taukus ir keptuvę (jei ji tinkama dėti į orkaitę, jei ne – antieną perkelkite į kitą indą) dedame į orkaitę kartu su šalotiniu svogūnu. Prieš tai svogūną perpjaukite į dvi dalis.
4. Kol antiena kepa, slyvas perpjauname per pusę.
5. Praėjus 45 min. patikriname antį. Jei reikia, vėl nupilame taukus.
6. Šalia anties dedame slyvas, pilame vyną ir vištienos sultinį. Dedame atgal į orkaitę dar maždaug 20 minučių, tik padidiname temperatūrą iki 200 laipsnių. Po 10 minučių, jei reikia, galite įpilti truputėlį daugiau sultinio, nes svarbu, kad padažas visiškai neišgaruotų.
7. Tuo tarpu peiliu susmulkiname lazdyno riešutus. Dedame juos į sausą, įkaitintą keptuvę ir apskrudiname. Supjaustome cikoriją ir apšlakstome citrinos sultimis.
8. Viską dedame į lėkštę ir valgome kartu su iškepusia antiena. Skanaus!