1. Tik prinokę avokadai. Gamindami gvakamolę iš puskiečių avokadų darysite didžiulę klaidą. Turint galvoje, kad prekybos centruose dažniau rasite pirkti kietų, dar nesunokusių avokadų, visai racionalu jų nusipirkti iš anksto – 2–3 dienos iki gaminsite gvakamolę – ir ramiai baigti juos nokinti namuose.
Avokadai turi būti gerai sunokę, kreminės tekstūros, lengvai trinami šakute, tačiau pernokę, su išryškėjusiais kietais plaušeliais minkštime, jau netiks.
2. Tik prinokę pomidorai sezono metu. Atrasite nemažai restoranų, kurie gvakamolę ruošia visus metus, tačiau geriau jau ir jie, ir jūs laikytumėtės sezoniškumo. Avokadus tikrai galima sunokinti ir „priverstiniu būdu“, tačiau su pomidorais šis triukas nepavyks – nenaudokite gvakamolei kietų, beskonių ir bekvapių pomidorų, šis patiekalas nusipelnė natūraliai sunokusių sezono metu.
3. Pirmenybė šalotiniams svogūnams. Trintų avokadų masė bus švelni, net pernelyg švelni, jei niekuo nepaskaninsite, tačiau skaninti reikia atsargiai ir nepersistengiant. Štai kodėl gvakamolei labiau tinka ne grubesnio skonio, aitresni įprasti svogūnai, bet šalotiniai.
4. Negaminkite iš anksto. Tokie skirtingi patiekalai, kaip šaltibarčiai ir gvakamolė, turi ir vieną bendrą savybę – stovėdami jie tik prastėja, todėl verčiausia paruošus valgyti iškart. O jei jau prireikė pagaminus šiek tiek palaukti svečių, pašlakstykite žaliosios citrinos sultimis ir apdenkite gvakamolę maistine plėvele, tuomet dėkite į šaldytuvą, tačiau laikykite ten iki valandos.
5. Balansuokite skonį ragaudami su traškučiu. Gvakamolė įprastai valgoma mirkant į ją kukurūzų (o jei norite ir kitokius) traškučius, o šie paprastai būna sūdyti. Todėl tam, kad derinys nebūtų pernelyg sūrus, tikrai protinga dar ruošiant šį dažinį ir beriant prieskonius, druską, ragauti pakabinant traškučiais, su kokiais dažinį valgysite. Būtent toks duetas ir leis suprasti, druskos dar trūksta ar jau pakanka.
Jūsų dėmesiui – įdomūs užkandžių iš avokadų receptai:
Guacamole – prieskoniais pagardinta avokadų minkštimo tyrė Meksikoje vartojama kaip mirkalas, įdaras arba padažas prie mėsos, paukštienos patiekalų.
1. Nulupkite avokadus, perpjaukite perpus, išimkite kaulus, išskobkite minkštimą ir sudrėbkite į dubenį. Kuo greičiau įmaišykite žaliosios citrinos sulčių, antraip avokadų tyrė patamsės.
2. Minkštimą sugrūskite bulvių grūstuvu arba elektriniu plakikliu. Pasūdykite, suberkite prieskonius, sudėkite tarkuotą česnaką ir smulkiai pjaustytą svogūną, supilkite pomidorų padažą. Gerai išmaišykite, kad masė taptų vientisa.
3. Guacamole padažą sukrėskite į dubenėlį ir patiekite su kukurūzų traškučiais arba paskrudinta duona. Į šį padažą galima mirkyti ir įvairias žalias daržoves: juostelėmis pjaustytus agurkus, saldžiąsias paprikas ar salierų stiebus.
Plačiau skaitykite: Gardžiausi pasaulio pagardai
1. Visus žalumynus nuplaukite, labai smulkiai sukapokite. Svogūną nulupkite, sukapokite.
2. Avokadą ir agurką nulupkite, susmulkinkite, sudėkite į plakimo indą. Ten pat sukrėskite grietinę, varškę, supilkite citrinos sultis, suberkite cukrų, svogūną ir žalumynus.
3. Viską iki vientisos masės išplakite elektriniu plakikliu.
Tinka su žuvimi, ant laužo keptomis daržovėmis ir sūriu.
1. Pomidorus nuplikykite verdančiu vandeniu, pašalinkite odeles, sėklalizdžius ir supjaustykite kubeliais.
2. Avokadą nulupkite ir susmulkinkite.
3. Visas sudedamąsias dalis (avokadą, pomidorus, žalią aitriąją papriką, alyvuogių aliejų, citrinos sultis, žaliąsias alyvuoges) sudėkite į virtuvinį kombainą ir susmulkinkite iki vientisos masės.
4. Galite pagardinti druska ir juodaisiais pipirais. Skanaukite su balta duonele.
Taip pat skaitykite:
Susipažinkite su aitriosiomis paprikomis!
- Baltąsias pupeles nuskalaukite ir nusausinkite. Aitriąją papriką perpjaukite per pusę ir išimkite sėklytes. Svogūną padalykite į keturias dalis ir šiek tiek pasmulkinkite. Avokadą nulupkite, perpjaukite per pusę, išimkite kauliuką ir grubiai pasmulkinkite.
- Į maisto smulkintuvą suberkite baltąsias pupeles ir supilkite žaliosios citrinos (laimo) sultis. Susmulkinkite iki vientisos masės.
Astos Černės nuotr. / Sveikuoliška gvakamolė - Į tą patį maisto smulkintuvą sudėkite aitriąją papriką (jei norite, šiek tiek pasilikite papuošti), petražoles, svogūną, druską, pipirus. Pomidorus perpjaukite per pusę, išimkite sėklytes. Tvirtąją dalį supjaustykite gabaliukais ir taip pat sudėkite į smulkintuvą. Susmulkinkite iki visiškai vientisos masės.
Astos Černės nuotr. / Sveikuoliška gvakamolė - Avokadą sutrinkite šakute taip, kad liktų šiek tiek gabalėlių, tačiau masė būtų beveik vientisa. Įmaišykite į pupelių masę.
- Visus paruoštus produktus sumaišykite atskirame dubenėlyje. Geriausia gvakamolę patiekti iš karto, vos pagaminus, tačiau, jeigu reikia, galite palaikyti apie valandą šaldytuve.
- Patiekite su „Tortilla“ traškučiais. Taip pat galite patiekti ir su gabalėliais pjaustytomis įvairiomis šviežiomis daržovėmis.
P. S. Iš nurodyto produktų kiekio paruošite apie 350 ml sveikuoliškos gvakamolės.
Plačiau skaitykite: „Kitokia gvakamolė. Verta paragauti!“
- Agurką nuplaukite ir perpjaukite išilgai į keturias dalis; supjaustykite griežinėliais ir sudėkite į salotinę. Iškaulinkite avokadą, šaukštu išimkite jį iš žievės ir supjaustykite kubeliais.
- Supjaustykite arba smulkiai suplėšykite salotų lapus. Daržoves sumaišykite, užpilkite citrinos sultimis, sėmenų aliejumi, įberkite juoduosius pipirus, krapus ir linų sėmenis.
- Viską gerai ir intensyviai išmaišykite. Avokadas turi šiek tiek aptirpti ir išsileisti, kad kartu su citrina bei aliejumi sukurtų šių salotų padažą.
Receptas iš tinklaraščio „Jogos mityba“
- Kiekvieną tortiliją supjaustykite į 8 dalis.
- Patepkite jas alyvuogių aliejumi, pabarstykite druskos ir kepkite iki 180 °C įkaitintoje orkaitėje apie 5–6 minutes, kol gražiai paruduos.
- Sumaišykite prieskonius su žaliųjų citrinų sultimis ir kopūsto juostelėmis.
- Gautą masę suspauskite rankomis, įdėkite avokadų, sūrio ir palaukite apie 15–20 minučių.
- Patiekdami sudėkite paruoštą masę ant tortilijų gabalėlių ir papuoškite aitriųjų paprikų dribsniais bei trupintu fetos sūriu.
Jei nenorite aštriai, vietoje aitriųjų paprikų dribsnių naudokite Santa Maria maltas paprikas!
1. Paskrudinkite duoną. Stebėkit, kad gerai įrustų ir būtų traški. Kol duona skrudinama, sausoje keptuvėje pakepinkite migdolų plokšteles ir sezamus.
2. Avokadą perpjaukite perpus, išimkite kaulą, kiekvienoje avokado puselėje padarykite vertikalius įpjovimus ir naudodami šaukštą išimkite minkštimo riekeles. Ant jų išspauskite citrinos sulčių – tai sustabdys avokado rudavimą ir pridės puikaus skonio.
3. Avokadą paskirstykite ant skrudintų duonos riekių. Dosniai pabarstykite druska (ji puikiai išryškina avokado skonį ir tinka prie citrusų rūgštelės), šiek tiek čili ir riešutais, sėklomis, mini žalėsiais ar kitais pasiruoštais priedais. Kąskite šį kremiškiausią (nuo žodžio „kreminis“) ir traškiausią (paradoksas!) skrebutį.
Jei laukiate svečių, galite avokadą skrebučiams patiekti „pasidaryk pats“ stiliumi. Avokado puseles paskaninkite citrinos sultimis, druska, riešutais, sėklomis ir t.t., o šalia palikite peilį. Svečiai patys galės nuspręsti, kiek avokado norės užsitepti ant skrebučio. Ir jokio papildomo priedų barstymo – man patinka švarios grindys.