„Bet kuris maistas sveikas ir skanus tiek, kiek sveiki ir skanūs jo ingredientai. Tad mėsainis ar dešrainis gali būti lygiaverčiai patiekalai visiems kitiems: juk valgydami kotletą su salotomis ar kaimiškas dešreles su daržovių garnyru nesiraukome, kad tai mums kenkia“, – tvirtina pranešime spaudai cituojamas R.Janonis, pateikiantis keletą patarimų.
1. Atidžiai rinkimės bandeles
Pasak R.Janonio, bene mažiausiai palankus sveikatai tradicinių mėsainių ar dešrainių ingredientas yra jų bandelės, kurios gaminamos naudojant daug cukraus ir sviesto, kad skrudinant susidarytų kieta luobelė, neleidžianti į bandelę susigerti padažui. Gera žinia – tokias bandeles galima pakeisti kokiomis tik norime bandelėmis ar duonelėmis – abu patiekalai pagal savo vertę nesiskirs nuo kitų mėsiškų patiekalų, valgomų su duona ir daržovėmis.
2. Lašinukas – ne priešas
Mėsą maltinukams galima pasirinkti pagal savo skonį – svarbu, kad ji nebūtų per liesa. „Jei maltinukus darome iš pačių pasirinkto ir sumalto liesos jautienos gabaliuko, rekomenduočiau įdėti ir maltų lašinių, galima net kiaulienos – tai kepsneliams tik suteiks sultingumo“, – sako R.Janonis.
- Nidos receptas: turkiškos picos „pidė“ su įvairiausiais įdarais
- Virtuvės šefas: „Po eksperimentų prie grilio, grįžtama prie natūralumo.“ Kalakutienos kepsnelių receptas
- Ekspertė – apie marinavimo mitus: ar rūgštis tikrai minkština mėsą, kiek svarbus marinavimo laikas?
- Nidos receptas: korėjietiški saldūs glazūruoti viščiuko sparneliai
Šviežias kotletukas – puikus pasirinkimas gaminant skanėstus vakarienei ar vakarėliui namuose. O ruošiantis iškylauti, verta pasižvalgyti po jau paruoštų vartoti atvėsintų gaminių lentynas. Anot prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ pardavimų skatinimo departamento vadovės Ilonos Čiužienės, prekybos centruose galima rasti ir jau paruoštų šaldytų mėsainių kotletų, kurių patogu turėti šaldiklyje.
3. Prieskonių – saikingai
Persistengti su prieskoniais virtuvės šefas nerekomenduoja. „Kartais atrodo, kad mes greitai pamiršime tikros mėsos skonį. Mėsainio kotletukams tikrai pakaks trupučio druskos ir pipirų“, – tvirtina R.Janonis. Be to, verta atkreipti dėmesį ir į specialiai mėsainiams bei dešrainiams skirtus priedus ir padažus bei nešykštėti prieskoninių daržovių. Verta išbandyti ir keptus svogūnus, griežinėliais pjaustytus agurkėlius ir kitus sumuštinių ingredientus.
4. Kepant svarbi kiekviena minutė
Kad ruošiami mėsainių kepsneliai išliktų sultingi, svarbu jų neperkepti. „Kepti reikia ant žarijų, virš kurių ranką galime išlaikyti 3–5 sekundes, ir labai saikingai. Suprantu, kad ne visi mėgsta kepsnelius „su krauju“, bet persistengti tikrai neverta, nes kotletai iškepa gana greitai ir paskui jie tik džiūsta ir traukiasi. Geriau paaukoti vieną kotletuką ir kepant jį pjaustyti, o sulaukus, kada viduje nebeliks kraujo, dėti visus ant stalo“, – sako virtuvės šefas.
5. Skaitykime etiketes
Paruošti dešrainius dar paprasčiau, reikia tik išsirinkti norimo skonio kepamąsias dešreles. Imti pirmų pasitaikiusių šiuo atveju negalima, nes dalis dešrelių gaminama su spalvą suteikiančiomis nitritinėmis druskomis (E250). Šios, esant aukštesnei kaip 110 laipsnių temperatūrai, virsta kenksmingais kancerogenais – nitrozaminais.
„Beveik visos kepimui skirtos dešrelės pažymėtos žodžiais „kepimui“, „grill“ ar panašiai. Įstatymai neleidžia šių žodžių taikyti nitritinių druskų turinčioms dešrelėms. Tad belieka išsirinkti patinkantį skonį bei sudėtį“, – sako R. Janonis.
Virtuvės šefas nerekomenduoja kepti dešrelių daugiau nei 10 minučių. „Užtenka palaikyti virš žarijų, kol gražiai paskrus šonai. Skirtingai nei kepant kotletus mėsainiams, čia nėra grėsmės jų neiškepti, nes visos dešrelės būna termiškai apdorotos, tad užtenka jas pašildyti ir leisti įsigerti dūmo kvapui“, – tvirtina virtuvės šefas.
Jūsų dėmesiui – keletas mėsainių ir dešrelių receptų:
1. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus ir mieles (saujelę miltų pasilikite). Kitame dubenyje sumaišykite vandenį, sviestą, cukrų ir bulvių košę.
2. Supilkite skystą mišinį į sausąjį ir išmaišykite. Pradėkite minkyti vis įdėdami atsidėtųjų miltų. Jei minkant tešla lips, patepkite rankas trupučiu lydyto sviesto.
3. Išminkę suvoliokite tešlą į rutulį, dėkite į dubenį ir uždengę plastiko plėvele statykite į šaldytuvą. Ten tešla gali praleisti ne mažiau kaip 2 ir ne ilgiau kaip 12 val.
4. Iš šaldytuvo išimtą tešlą švelniai išverskite ant miltais pabarstyto lygaus paviršiaus, perminkykite ir padalykite į 24 vienodas dalis. Suvoliokite rutuliukus.
5. Išdėliokite rutuliukus į kepimo popieriumi išklotą ir miltais pabarstytą skardą, palikdami nemažus tarpus. Šiltoje vietoje, kur nėra skersvėjų, leiskite pakilti dar 30–40 min.
6. Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C, dėkite skardą su bandelėmis ir kepkite 16–20 min., kol taps auksiškai rusvos.
1. Pirmiausia sumaišykite marinatui skirtus produktus. Gautu marinatu aptepkite mėsą ir palikite valandai, o tada ant grilio kepkite iš abiejų pusių maždaug po 4–5 min.
2. Padažui skirtus ingredientus sumaišykite, pagardinkite druska ir maltais pipirais.
3. Bandeles iš vidinės pusės aptepkite ištirpintu sviestu ir apskrudinkite ant grilio.
4. Formuokite mėsainius: ant bandelės apačios dėkite ingredientus tokia tvarka: padažas, salotos lapas, kepta vištiena, pomidoras, padažas, bandelė.
1. Bandelę iš vidinės pusės aptepkite ištirpintu sviestu, paskrudinkite. Apkepkite sūrio gabalėlius.
2. Ant bandelės dėkite ingredientus tokia tvarka: padažas, gražgarstė, balzamiko kremas, keptas sūris, bandelės viršus.
1. Nuplaukite ir susmulkinkite salotas. Nuplaukite ir griežinėliais supjaustykite pomidorus. Nulupkite ir 3–4 mm storio griežinėliais supjaustykite svogūnus. Taip pat griežinėliais supjaustykite ir marinuotus agurkus.
2. Dubenyje jautieną sumaišykite su prieskoniais ir žiupsniu druskos. Suformuokite 6 bandelės dydžio didkepsnius.
3. Svogūnus kepkite keptuvėje ant vidutinės ugnies 4–5 minutes. Pabarstykite druska ir pipirais. Sudėkite į lėkštę.
4. Didkepsnius kepkite keptuvėje po 3–5 minutes iš abiejų pusių.
5. Bandeles perpjaukite per pusę. Viršutinę dalį ištepkite pomidorų padažu, o apatinę – majonezu. Ant apatinės bandelės dalies paskirstykite salotų, dėkite svogūnų. Ant jų uždėkite didkepsnį, tada 1 čederio sūrio riekelę, pomidorų ir marinuotų agurkų griežinėlį. Užvožkite viršutinę bandelės dalį ir ragaukite.
1. Faršą sumaišykite su „Vorčesterio“ padažu ir formuokite paplotėlius. Kepkite juos ant kepsninės.
2. Bandeles pašildykite ant kepsninės, perpjovę per pusę.
3. Ant bandelės pusės dėkite iškeptus vištienos paplotėlius, majonezą, pomidorą, salotas, antrą bandelės pusę.
1. Džiūvėsius suberkite į didelį dubenį ir užpilkite juos pienu. Palikite apie 5 minutes pastovėti, kol džiūvėsiai išbrinks.
2. Tuo metu grūstuve arba elektriniu smulkintuvu susmulkinkite pankolių sėklas, druską ir aitriosios paprikos dribsnius.
3. Į puodą su išbrinkusiais džiūvėsiais sudėkite maltą mėsą, suberkite likusius produktus ir gerai viską maišykite apie 2–3 minutes, kol visi skoniai susijungs.
4. Šlapiomis rankomis formuokite plokščius norimo dydžio mėsainius. Kepkite juos ant gerai įkaitintų grotelių (BGE įkaitinkite iki 280–300 C) maždaug po 4–5 minutes kiekvieną pusę, kol išorėje įsispraus apskrudę rėžiai, o vidus liks sultingas.
5. Patiekite su apkeptomis bandelėmis arba be jų, su skrudintomis bulvytėmis ir su šviežiomis salotomis bei mėgstamu padažu.
- Nuplaukite ir nusausinkite salotų lapus.
- Jautienos faršą pagardinkite druska ir pipirais bei gerai išmaišykite iki lipnios masės.
- Iš šios masės suformuokite 2 plokščius kotletus.
- Nuplaukite pomidorą, pašalinkite kotelį ir supjaustykite griežinėliais.
- Svogūną nulupkite ir supjaustykite žiedeliais.
- Keptuvėje įkaitinkite aliejų. Įdėkite kotletus ir kepkite iš abiejų pusių apie 5 minutes.
- Pridėkite šoninę ir apskrudinkite. Tada iš keptuvės išimkite kotletus ir šoninę.
- Svogūnų žiedelius apkepkite riebaluose. Ant svogūnų uždėkite pomidorų griežinėlius bei kotletus ir apvertus palaikykite, kad jie sušiltų.
- Rugines duoneles perpjaukite pusiau ir perpjautos pusės paviršių paskrudinkite keptuvėje arba orkaitėje.
- Visas 4 puseles aptepkite MAGGI kečupu.
- Ant apatinių puselių uždėkite salotas, kotletus, svogūnus, šoninę, pomidorų griežinėlius ir čederio sūrį.
- Uždėkite viršutines duonelės puseles. Patiekite su likusiu kečupu.
- Jautienos faršą sumaišykite su garstyčiomis, įspauskite česnako, įberkite mairūnų, druskos, pipirų ir gerai viską išminkykite. Suformuokite du plokščius kotletukus ir kepkite su šlakeliu aliejaus „grill“ keptuvėje apie 5 minutes iš abiejų pusių.
- Kol mėsainiai kepa, bandeles perpjaukite pusiau ir pakepinkite keletą minučių sausoje keptuvėje. Ant vienos bandelės puselės dėkite kelis lapus salotų, pusę keptos paprikos, mėsainį, uždėkite šaukštą pomidorų padažo ir uždenkite kita bandelės pusele. Mėsainius galite pagardinti plonai pjaustytais raudonaisiais svogūnais, pomidorų ar agurkų griežinėliais.
Knyga „30 minučių virtuvėje“ |
Receptas iš knygos „30minučių virtuvėje“, kulinarė Neringa Kalasauskaitė
1. Į gilų indą sudėkite jautieną, kiaulieną, įmuškite kiaušinį, įpilkite padažų arba įberkite prieskonių ir gerai išmaišykite.
2. Masę padalykite į šešias lygias dalis ir suformuokite kotletus. Iškepkite keptuvėje arba ant grotelių.
3. Bandeles perpjaukite ir iš pjovimo pusės apkepkite.
4. Bandelių puseles aptepkite majonezu su garstyčiomis, uždėkitepo lapą salotų, karštą kotletą. Pabarstykite tarkuotu sūriu, uždėkite po pakepintą griežinėlį šoninės, marinuotų agurkėlių ir troškintų burokėlių. Užvožkite likusiomis bandelių puselėmis ir patiekite.
Troškinkinti burokėliai:
1. Aliejų įkaitinkite keptuvėje, sudėkite susmulkintus svogūnus ir kepkite apie 5 minutes. Pabarstykite druska, pipirais.
2. Sudėkite tarkuotus burokėlius, susmulkintus riešutus, aitriąsias paprikas, pomidorus, įpilkite acto, įmaišykite cukrų. Užvirinkite, sumažinkite ugnį ir ant silpnos ugnies troškinkite maišydami apie 40 minučių.
3. Atvėsinkite ir įmaišykite petražoles.
Knyga „Geri receptai“ |
Receptas iš knygos „Geri receptai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
1. Visus produktus gerai sumalkite ir porai valandų pastatykite šaltai, kad prieskoniai įsigertų į mėsą.
2. Malta mėsa, per specialų vamzdelį (dažnai būna kombaino ar malimo mašinėlės komplekte) įdarykite žarnas ir padalykite apie aštuonių centimetrų ilgio dešrelėmis, galus tvirtai suriškite siūlu ar nespalvota virvele.
3. Dešreles galite virti. Virti paprasta – tiesiog sudėkite į verdantį vandenį ir virkite, kol mėsa išvirs (maždaug apie 20 min.). Kad verdamos nesusproginėtų, vietomis aštraus peilio galiuku ar kitu aštriu daiktu pradurkite nedideles skylutes.
4. Dešrelės būna ypač skanios keptos. Ant grotelių lauko kepsninėje arba orkaitėje. Kaip kepti orkaitėje? Dešreles šiek tiek subadykite ir vienu sluoksniu, palikdami nedidelius tarpus, dėkite į didelę riebalais išteptą skardą. Šią įstatykite į kitą, didesnę ir gilesnę, kepimo skardą. 5. Į išorinę įpilkite verdančio vandens, maždaug 2 cm gylio. Kepkite apie 20 – 30 min. 225 C orkaitėje.
1. Svogūnus supjautykite stambesniais kvadratėliais (kad būtų patogu verti ant iešmų), česnakus išskirstykite skiltelėmis ir nulupkite.
2. Kiekvieną dešrelę susukite ir pramaišiui su svogūnų gabaliukais ir česnakų skiltelėmis suverkite ant iešmų.
3. Ant vidutinio karštumo žarijų vis pavartydami kepkite 10–15 min.
4. Iškepusias dešreles apibarstykite susmulkintais prieskoniniais žalumynais.