Mitybos specialistai sako, kad salotų galima kirsti nors ir kelis sykius per dieną. Tiesą sakant, ne tik galima, bet ir būtina, mat darže augusios, saulės energiją sukaupusios nedaug kalorijų turinčios salotos – itin sveikos ir naudingos mūsų organizmui. Jose yra mineralinių medžiagų, kalio, kalcio, geležies, fosforo druskų, provitamino A, vitaminų C, E ir B grupės, taip pat baltymų. O trūkstamos energijos ir kitų organizmui būtinų maistinių medžiagų salotoms suteiks sotesni priedai: karšta vištiena, lašiša, jautiena, ant grotelių keptos daržovės ir įvairūs pagardai: sėklos, riešutai, duonos kubeliai. Tik atminkite, jei ant salotų dedate karštus priedus, truputį palaukite, kol jie pravės, antraip salotos negražiai patamsės.
Vištiena. Salotos su vištiena – vienos mėgstamiausių. Jas valgo net vaikai. Tokias salotas galite gaminti ir su karšta, ir su šalta paukštiena. Tinkamiausios dalys – krūtinėlė (ji kiek sausesnė, todėl, kepdama ant grotelių, galite įdaryti saldžiais vaisias, įvairiais padažais ir sūriais) ir minkšta bei sultinga blauzdelių ir kulšelių mėsa, kurią, supjausčiusi griežinėliais, galite kepti keptuvėje, ant laužo, jei valgote sveikai, troškinti garuose.
Lašiša. Turtinga nepakeičiamųjų polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios dar vadinamos omega-3. Tai puikus produktas paisantiems sveikos gyvensenos patarimų, juk dietologai per savaitę rekomenduoja suvalgyti bent dvi porcijas riebios žuvies. Įtrynusi lašišą tinkamais prieskoniais, galite kepti ją ant grotelių, troškinti garuose, smulkintą ruošti grietinėlės ar pomidorų padaže ir užkrėsti ant salotų.
Keptos daržovės. Šviežios, burnoje tirpstančios ant grotelių keptos ir šlakeliu alyvuogių aliejaus apšlakstytos daržovės: baklažanai, saldžiosios paprikos, cukinijos, itin populiarios Viduržemio jūros regiono virtuvėje. Jas galite gardinti kapotais česnakais, rozmarinais, raudonėliais, bazilikais, apšlakstyti šlakeliu citrinų sulčių. Niekada neprašausite pro šalį tokias daržovių salotas pagardinusi šviežiai tarkuotu parmezanu.
Sūris. Teikia salotoms sotumo ir naujų skonio niuansų, todėl daugelį salotų su mėsa ir žuvimi įprasta gardinti šviežiai tarkuotu parmezanu ar mocarela. Jeigu norite dėti karštą sūrį, žinokite, kad salotoms su vaisiais ir uogomis labiausiai tiks orkaitėje keptas ožkų pieno sūris, o sezoninėms daržovių salotoms – kiaušinių ir džiūvėsėlių plakinyje apvoliotas ir gruzdintuvėje iškeptas brandintas ar baltasis sūris – šis patiekalas ypač populiarus čekų ir slovakų virtuvėse.
Duona. Skrudinti duonos kubeliai, lazdelės, sūrūs sausainiukai ant salotų beriami jau užpylus padažą, kad nepritrauktų drėgmės. Įvairių dydžių jau paruoštų duonos kubelių galite įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose. Tokių lengva pasigaminti ir pačiai. Supjaustykite šviesesnę ar tamsesnę duoną kubeliais, paskrudinkite juos sausoje keptuvėje (kubeliai bus kvapesni, jei įmesite smulkinto česnako) ir atvėsintus berkite ant salotų.
Riešutai ir sėklos. Įvairių sėklų (sėmenų, saulėgrąžų, moliūgų) mišiniai ir malti arba skrudinti įvairių rūšių riešutai – idealus pagardas daugeliui salotų, jeigu nepamiršite paskrudinti jų sausoje keptuvėje. Prie gurmaniškų salotų su ožkų pieno sūriais ir vaisiais puikiai tinka saldoko skonio kedrinės pinijos. Jau lukštentų galite įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose, jų būna ir vaistinėse.
Universalus salotų padažas
Elektriniu plakikliu iki vientisos masės suplakite 2 skilteles smulkinto česnako, griežinėlį citrinos su žievele, po šaukštą pesto padažo su bazilikais bei grūdėtųjų garstyčių ir 3 šaukštus aliejaus. Paruoštą padažą pagardinkite žiupsneliu cukraus, pipirais, jei manote, kad reikia, truputį pasūdykite.
Daugiau padažų – straipsnyje LENGVI SALOTŲ PADAŽAI
! Daugybę salotų pačiam įvairiausiam skoniui rasite ČIA. Išsirinkite ir gaminkite.