Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Garinti, kepti ar valgyti žalią daržovę?

Sveikos mitybos šalininkai, vertinantys maksimalų naudingų medžiagų kiekį, vienas daržoves pataria valgyti žalias, o kitas termiškai apdorotas. Tam pritaria ir vis kitas pasaulio virtuves atrandanti kulinarijos studijos ČIOPČIOP virtuvės šefė Anna Baranova, pabrėždama, kad svarbu nebijoti eksperimentuoti ir naudoti skirtingus gaminimo būdus, norint sveikai maitintis.
Daržovės
Daržovės / Vida Press nuotr.

„Svarbu žinoti, kurias daržoves valgyti žalias, o kurias virti ir kepti. Valgydami skirtingai paruoštas daržoves ne tik atrandame naujus skonius, bet ir paįvairiname savo mitybos racioną “, – įsitikinusi Anna. Svarbiausia nepervirti daržovių ir išsaugoti jų traškumą.

Apdoroti ar patiekti žalią?

Salotų lapai, špinatai, pomidorai, ridikėliai – daržovės turinčios daug vandens, t.y sulčių. Jas patartina valgyti šviežias arba labai trumpai termiškai apdorotas. Tokios daržovės labai greitai praranda savo maistines savybes.

Garinti ar kepti Anna pataria visus šakniavaisius – burokėlius, salierų šaknis, ropes, morkas ir t.t. Nepamirškite, kad visuomet sveikiau yra garinti, nes kepant sunaudojama labai daug aliejaus.

„Daržovių kepimas orkaitėje – vienas mano mėgstamiausių“, – pamirštą gaminimo būdą įvardija virtuvės šefė ir teigia, kad kepant orkaitėje reikia labai nedaug aliejaus, taip išgaunamas naujas daržovių skonis.

Kiek laiko virti?

„Virimo ar garinimo trukmė labai priklauso nuo pačių daržovių ir vandens kiekio jose“,– sako šefė.

Špinatus siūloma virti ne ilgiau kaip 4 minutes, briuselio ir brokoliniams kopūstams užtenka pabūti 5 minutes verdančiame vandenyje. Smidrai verdami nuo 5 iki 8 minučių. Žiediniams kopūstams reikia apie 15 minučių virimo. Burokėliai, morkos ir moliūgai verdami ilgiau – nuo 20 iki 40 minučių.

Kalafiorą, šparagines pupeles, patariama ne virti, o garinti, nes pamerktos į vandenį, daržovės praranda savo gerąsias savybes. Užteks nuo 10 iki 20 minučių.

Prieskoniams taip!

Daržovės yra ypatingos tuo, kad tai angliavandeniai ir turi daug ląstelienos. Pagal kulinarinį suvokimą, juose mažai skonio, todėl šefė Anna pataria nebijoti prieskonių. Šviežioms daržovėms tinka visos šviežios žolelės, taip pat ir citrinų sultys ar pati citrinos žievelė, kurios duoda savito skonio. Termiškai apdorojant daržoves galima naudoti ir šviežias žoleles ir sausus prieskonius ar prieskonių mišinius.

Kepant daržoves orkaitėje europietišku stiliumi – naudokite provanso žolelės – čiobrelį, rozmariną, džiovintas petražoles.

Troškindami daržoves azijietišku stiliumi, kulinarė pataria naudoti kario prieskonius. Nebijokite ir patys pasigaminti prieskonių mišinio: kuminas, kalendrų sėklos, ciberžolė, gvazdikėliai.

Svarbiausia žinoti

  • Jei termiškai apdoroti daržovių netiekiate iš karto, pamirkykite jas šaltame vandenyje su ledukais – daržovės išsaugos savo spalvą ir neištiš.
  • Kepkite daržoves grilyje ar sausoje keptuvėje – taip sunaudosite mažiau aliejaus
  • Nebijokite naudoti skirtingus gaminimo būdus, juos derinti tarpusavyje – galima pagarinti daržoves ir tada greitai apkepti
  • Neperkepkite daržovių – net ir termiškai apdorotos daržovės turėtų išlikti traškios.

Kampanija „Penki per dieną“

Pasaulyje ne vieną dešimtmetį vykstanti kampanija „Penki per dieną“, prieš dvejus metus prasidėjusi ir Lietuvoje. Kampanija „Penki per dieną“ yra pagrindinė programos „Europos Sąjungos kilmės vaisių ir daržovių žinomumo didinimas Lietuvoje“ priemonė. Kampanijos tikslas – paskatinti mūsų šalies gyventojus gyventi sveikai ir suvalgyti per dieną bent penkis Europos Sąjungoje užaugintus šviežius vaisius ar daržoves.

BUVA

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?