„Slaptasis ingredientas, kurį italai naudoja daugelyje tradicinių patiekalų, yra ančiuviai. Jie paryškina bet kuriame patiekale esančių sudedamųjų dalių skonio savybes“, – sako prekybos tinklo „Maxima“ pranešime žiniasklaidai cituojamas virtuvės šefas.
Nors nemaža dalis žmonių teigia, jog jiems nepatinka ančiuviai, tačiau gurmanai juokauja: visi žmonės mėgsta ančiuvius, tik kai kurie vis dar to nežino, nes nė nenumano, su kokiais maisto produktais reikia juos derinti. Tad dalijamės patarimais, padėsiančiais prisijaukinti ančiuvius.
Su kuo dera ančiuviai?
Ančiuvius galima įsigyti filė gabaliukų pavidalu, jų taip pat yra konservuotų, tačiau tokiu atveju reikia pašalinti viduje esantį kaulą ir odelę. Visų rūšių ančiuvius reikėtų valgyti su kitais produktais. Tai yra viena pagrindinių taisyklių, padėsiančių atrasti naujus skonius.
„Ančiuviai yra paprastas ingredientas, galintis atnešti daugiau skonių į jūsų kasdienę mitybą. Pavyzdžiui, Italijoje labai populiaru naudoti šviežius ančiuvius. Jie kartu su kitomis jūros gėrybėmis yra gruzdinami aliejuje. Tokį patiekalą italai valgo kaip užkandį arba pagrindinį patiekalą. Jūros gėrybės dėl ančiuvių įgauna visai kitokį skonį“, – sako G.L.Demarco.
Ančiuviai yra slaptas ingredientas, dėl kurio padažai gali įgauti neatrastą, tačiau labai malonų skonį.
Ančiuviai yra slaptas ingredientas, dėl kurio padažai gali įgauti neatrastą, tačiau labai malonų skonį. Puikus pavyzdys – pomidorų padažas.
„Jeigu gaminate pomidorų padažą, turėtumėte nepamiršti ir ančiuvių filė, jie padažui suteiks unikalų poskonį. Ančiuviai turi ypatingą savybę: aukštoje temperatūroje pasikeičia jų konsistencija, jie tampa birūs. Gamindami pomidorų padažą iš pradžių įdėkite keletą ančiuvių filė gabaliukų ir česnakų. Naudojant šiuos ingredientus, pavyks išgauti skonį, kuris bent trumpam nuneš jus į Italiją“, – sako pašnekovas.
Dar vienas ir nesudėtingas šių žuvelių panaudojimo būdas – ančiuvių ir alyvuogių padažas, kuriam reikės vos kelių ingredientų: keleto gabalėlių ančiuvių filė, karšto alyvuogių aliejaus su česnaku.
„Tokį padažą drąsiai galite naudoti pagrindiniams patiekalams pagardinti. Tiesa, derinant ančiuvius su kitais produktais, nereikėtų perstengti sūdant patiekalus, mat patys ančiuviai yra ganėtinai sūrūs“, – pataria virtuvės šefas.
Lietuvoje ančiuviai dažniausiai būna parduodami alyvuogių aliejaus marinate. Dėl šios priežasties ančiuvių gamyba nereikalauja ypatingo paruošimo. Tereikia nebijoti eksperimentuoti.
„O tai daryti šiltuoju metų laiku, kai galima pasilepinti sezoninėmis daržovėmis – puikus metas. Pavyzdžiui, išbandę ančiuvius su žaliosiomis paprikomis ar alyvuogėmis, nenusivilsite, mat šių produktų skoniai puikiai dera tarpusavyje. Nepasigailėsite paragavę ančiuvių, pagamintų su smidrais. Norėčiau paraginti eksperimentuoti ir mėgautis naujais atrastais skoniais“, – pataria šefas ir dalijasi vienu savo receptu.
Keptos saldžiosios paprikos su ančiuvių padažu (Peperoni con bagna cauda)
„Tai labai nefotogeniškas patiekalas. Čia vienas iš tų atvejų, kai geriau nežiūrėti, ką valgai, tačiau skonis nenuvils niekados!“ – tvirtina virtuvės šefas.
Ingredientai (6 porcijoms):
- 80–100 g konservuotų aliejuje ančiuvių filė;
- 6 saldžiosios raudonos paprikos;
- 1 česnako galva (10 skiltelių);
- 500 ml pieno;
- druskos;
- ypač tyro alyvuogių aliejaus.
Gaminimas:
1. Paruošiame paprikų filė. Visas paprikas ištepame aliejumi, apibarstome druska ir apkepiname – tiesiai virš liepsnos arba iki 200 laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje apie 40 minučių (tol, kol paprikų odelė vietomis pajuosta).
2. Sudedame paprikas į popierinį maišą (neišsigąskite, ištrauktos iš orkaitės jos subliūkšta ir paleidžia sultis), arba į metalinį dubenį ir uždengiame folija. Kai paprikos atvėsta (ne anksčiau!), jas nulupame. Tada atsargiai perplėšiame (arba perpjaunama) išilgai į keturias dalis ir išskobiame sėklas.
3. Gaminame padažą. Supilame į keptuvę pieną, sudedame nuluptas česnakų skilteles ir ant mažos ugnies verdame, kol česnakai suminkštėja (užtruks bent 20 min., geriausia virti tol, kol česnakai pradeda skilinėti). Sudedame ančiuvius ir toliau maišydami verdame, kol ančiuviai ima irti. Tuomet elektriniu trintuvu padažą sutriname, ir toliau ant mažos ugnies verdame, kol jis sutirštėja. Prieš dedant padažo ant paprikų dar kartą jį elektriniu trintuvu sumalame.
4. Sudedame paprikų filė į kepimo indą, ant viršaus – padažo ir 10 minučių kepame 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Patiekalas gardus ir karštas, ir šaltas, ir šiltas.