Improvizuotos apklausos metu Vilniaus miesto gyventojos atsakinėjo į klausimus apie aliejų kepimui. Gauti rezultatai atskleidė, kad 46 proc. respondenčių kepimui naudoja alyvuogių aliejų, 42 proc. – saulėgrąžų ir tik mažiau nei penktadalis – rapsų aliejų.
„Reikia nepamiršti, kad aliejų yra visokių rūšių ir įvairaus apdorojimo. Pavyzdžiui, nerafinuotas, šalto spaudimo alyvuogių aliejus yra labai naudingas ir puikiai tinka gardinti salotoms ar jau pagamintiems patiekalams, tačiau kepimui nėra tinkamas, nes aukštoje temperatūroje pradeda degti, dėl ko susidaro sveikatai itin žalingos medžiagos“, – akcentuoja specialistė.
Saulėgrąžų aliejų žmonės daugiausia renkasi iš įpročio (daugiau nei 50 proc.), 25 proc. nurodė, kad šis aliejus yra tinkamas kepti. Tuo metu daugiau kaip pusė moterų, kurios kepimui naudoja alyvuogių aliejų, nurodė, kad šis pasirinkimas yra sveikiausias ir kokybiškiausias. Rapsų aliejų moterys renkasi, nes jis yra tinkamas kepti ir sveikas, taip pat neturi jokio papildomo skonio, lyginant su saulėgrąžų aliejumi.
„Šie rezultatai puikiai iliustruoja, kad kai trūksta informacijos, mūsų valgymo kultūrą stipriai formuoja įpročiai, kuriuos išsinešame iš šeimos. Todėl visavertės mitybos principai turėtų būti dar aktualesni tėveliams. Įrodyta, kad valgymo įpročiai, suformuoti vaikystėje, lydės jus ir suaugus“, – dėmesį atkreipia gydytoja dietologė L. Viniarskaitė.
78 proc. respondenčių nurodė žinančios, kad yra tinkamas ir netinkamas aliejus kepimui. 25 proc. teigė, kad netinkamas kepimui yra alyvuogių aliejus, o 17 proc. netinkamą aliejų identifikuoja skaitydami etiketes. Tarp netinkamų aliejų kepimui buvo paminėti saulėgrąžų, rapsų, sezamų, graikinių riešutų bei rafinuoti aliejai, kas yra netiesa.
Rafinuotas rapsų aliejus, kaip ir kokosų ar palmių aliejus, yra vienas iš labiausiai rekomenduojamų kepimui.
Alyvuogių aliejus yra vertinamas dėl jo sudėtyje esančių mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios nedidina cholesterolio koncentracijos kraujyje, todėl jos vertingos išeminės širdies ligos profilaktikai. Daugelis nežino, kad rapsų aliejus jų turi beveik tiek pat, kiek alyvuogių aliejus, tuo metu, kai saulėgrąžų aliejus jų turi net 3 kartus mažiau. Rapsų aliejui taip pat būdingas optimalus santykis polinesočiųjų omega-6 ir omega-3 riebalų rūgščių (3:1), kuris naudingas širdžiai. Viduržemio jūros regionas turtingas žuvų ir jūros gėrybių įvairove. Lietuvoje visgi rečiau renkamasi šią produktų grupę, todėl omega-3 šaltinių reikia ieškoti kitur. Rapsų aliejus jų turi net 10 kartų daugiau nei alyvuogių. Taip pat turi mažiausiai sočiųjų riebalų, kurių kiekį reikėtų riboti.
Gydytojos dietologės Linos Viniarskaitės teigimu, apklausos rezultatai parodo, jog kalbėjimas apie maisto kultūrą ir atskirus jos aspektus yra svarbus ir reikalingas, nes žmonės iki šiol nežino, kad rafinuotas rapsų aliejus, kaip ir kokosų ar palmių aliejus, yra vienas iš labiausiai rekomenduojamų kepimui. Sezamų aliejų naudoti irgi galima kaip ir graikinių riešutų aliejų, tik pastarasis greitai oksiduojasi, aukštoje temperatūroje praranda skonį ir maistinę vertę.
„Savo pacientams visada rekomenduoju keisti vartojamų riebalų rūšis ir vartoti pagal jų paskirtį. Pasirinkimas tikrai gausus ir visi turi naudingų sveikatai medžiagų. Kuo įvairesnis pasirinkimas – tuo daugiau reikiamų medžiagų mūsų organizmas gaus. Kaip ir visame mūsų racione, taip ir renkantis aliejų galioja vienas pagrindinių sveiko maitinimosi principų – įvairumas“, – patirtimi dalijasi specialistė.
„Susidomėjimas sveiku gyvenimo būdu ir sveikos mitybos principais atveria naujus kelius informacijai, tačiau labai svarbu tarp gausybės informacijos atsirinkti teisingą ir gaunamas žinias panaudoti tinkamai. Svarbu suprasti, kad nėra nesveikų produktų – yra netinkama mityba“, – sako L.Viniarskaitė.