Kaip sako pranešime žiniasklaidai cituojama prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė, pasirinkus tinkamus produktus ilguosius pusryčius nesudėtinga paruošti gana greitai, tačiau reikėtų vadovautis keliomis paprastomis taisyklėmis.
„Kiekvieni ilgieji pusryčiai yra unikalūs, tačiau reikėtų nepamiršti kelių taisyklių, kad patenkintumėte kiekvieno šeimos nario skonį ir nereikėtų rūpintis, ar visi sotūs. Kadangi ilgieji pusryčiai yra tarpinis pusryčių ir pietų variantas, ant jų stalo turėtų atsirasti įvairių rūšių patiekalų ir produktų. Pasirūpinkite sotesniais užkandžiais, pavasarį itin skaniomis salotomis. Čia turėtų būti ir pieno produktų, kuriuose, jei netoleruojate laktozės, lengvai pakeisite augalinėmis alternatyvomis. Ir, žinoma, kokie gi ilgieji pusryčiai be desertų“, – pataria V.Juodkazienė.
Pasak maisto ekspertės, patogiausia ilguosius pusryčius patiekti švediško stalo principu. Kiekvienas galės įsidėti mėgstamų patiekalų ir susikurti savo skonių lėkštę. O jeigu maisto liks, jį nesudėtinga panaudoti ateinančios savaitės valgiaraštyje.
V.Juodkazienė pateikia kelis patarimus, kurie padės paprastai paruošti ilguosius pusryčius.
- Kepame omletą su daržovėmis: tiks špinatai, smidrai, cukinijos ar morkos
- Gardiems pusryčiams ar pietums – grikių miltų lietiniai su kumpiu ir sūriu
- Žalioji šakšuka, arba pavasarinių gėrybių pataluose kepti kiaušiniai
- Lengviems ir skaniems savaitgalio pusryčiams – socialiniuose tinkluose išpopuliarėjęs avižinis apkepas
Sotūs užkandžiai. Vienas itin populiarių pasirinkimų – kiaušiniai. Juos galite patiekti keptus, kaip omletą arba tiesiog virtus ir perpjautus per pusę. Prie kiaušinių itin tinka ir virti smidrai. Vėlyvųjų pusryčių stalą itin puošia ir lašiša. Ją patiekiant pasitelkite visą fantaziją. Nedideliu lašišos gabalėlių galima apvynioti garuose virto smidro kotelį.
1. Iki aukštos temperatūros įkaitinkite keptuvę, ištirpinkite sviestą bei įplakite du kiaušinius.
2. Kai kiaušiniai pradės trauktis, įdėkite grietinės ir toliau maišykite.
3. Ingredientams susijungus į vientisą masę, sudėkite špinatus, druską, pipirus bei smulkintą muskato riešutą.
4. Paruoštas patiekalas patiekamas su šildyta juodos duonos riekele.
Verdu aš smidrus visai ne puode, o didelėje keptuvėje, taip užtikrinu, kad jie gražiai sugula. Į vandenį visada dedu druskos ir truputį citrinos sulčių. Kadangi baltieji smidrai kartais gali būti kartoki, verdama juos aš visada įdedu ir truputį cukraus – nedaug, tik pusę arba visą šaukštą, priklausomai nuo jų kiekio. Smidrai paprastai verda apie 5–7 minutes, o norint sužinoti, ar jie jau išvirę, peiliu įdurti nepakaks, jų struktūra yra apgaulinga. Geriausia kilstelėti vieną smidrą lopetėle per vidurį išilgai: neišviręs smidras bus tiesus kaip styga, o jam išvirus galūnėlės šiek tiek nusileis.
1. Smidrus nuvalykite, išvirkite pasūdytame vandenyje drauge su citrinos sultimis. Išvirus sumerkite juos į ledinį vandenį, kad išlaikytų žalią spalvą.
2. Raudonojo vyno actą sumaišykite su garstyčiomis ir smulkintais svogūnais, stipriai maišant, palengva pilkite aliejų. Į padažą sudėkite 2/3 kapotų kiaušinių, kaparėlius ir pusę petražolių. Pagardinkite druska, pipirais.
3. Smidrus gerai nusausinkite ir sudėkite į lėkštę, skirta patiekti, apliekite padažu. Šitaip paruoštus smidrus galite palikt pasimarinuoti bent valandai arba juos galima patiekti iškart. Prieš patiekiant apiberkite likusiais kiaušiniais ir petražolėmis.
4. Prie šio gaivaus užkandžio labai tiks tiesiog paskrudinta kaimiška duona.
Taip pat galima paruošti lašišos tartarą su balzamiko padažu. Lašišos ir tzadzikio padažo derinys nepalieka abejingų. Juolab kad šį padažą namie nesudėtingai pagaminsite iš agurkų, krapų ir jogurto. Ant pusryčių stalo savo vietą turėtų rasti ir įvairūs vytinti kumpiai.
1. Smidrus nuplaukite, kotelius nuskuskite, galiukus nupjaukite, suriškite į ryšulėlį, įstatykite į siaurą puodą su verdančiu vandeniu, kad vanduo apsemtų tik pusę smidrų stiebų, ir 4 min. pavirkite.
2. Ant šoninės griežinėlių berkite parmezano, dėkite po smidrų ūglį, jį pagal skonį pagardinkite juodaisiais pipirais ir apie 5 min. iš abiejų pusių apkepkite keptuvėje, iki šoninė dailiai apskrus.
3. Tiekite apšlaksčiusi citrinų sultimis.
Salotos. Pavasaris itin dėkingas dėl šviežio derliaus salotų ir daržovių gausos. Daržovės ne tik suteiks energijos, bet ir spalvingai papuoš stalą. Taigi pripjaustykite dubenį raudonųjų ridikėlių, paruoškite žalių lapinių salotų.
1. Nupjaukite agurkų galus ir supjaustykite įstrižomis 5-10 mm storio riekelėmis.
2. Dubenyje sumaišykite visus likusius ingredientus, sudėkite agurkus ir švelniai rankomis sumaišykite, padažą „įmasažuodami“ į agurkus. Paragaukite ir, jei trūksta, įdėkite daugiau druskos/cukraus/pipirų. Salotos turi būti saldžiarūgštės, aštrokos, kutenančios liežuvį.
3. Tiekite iškart (o jei tenka kiek palaikyti, gali reikėti nupilti šiek tiek išsiskyrusio skysčio). Idealiai tinka prie keptos kiaulienos ar avienos.
1. Orkaitę įkaitiname iki 200 laipsnių (režimas su vėjeliu).
2. Supjaustome kalafiorą, papriką ir nupjauname šparaginių pupelių galus. Viską beriame į kepimo skardą, padengtą kepimo popieriumi. Apšlakstome alyvuogių aliejumi, beriame druskos ir prieskonių. Rankomis gerai išmaišome.
4. Daržoves kepame apie 20 minučių.
5. Į dubenėlį dedame ir sumaišome padažui reikiamus ingredientus.
6. Kol kepa daržovės, į lėkštes pasmulkiname gražgarstes ir susipjaustome avokadą.
7. Lėkštėse ant gražgarsčių paskirstome keptas daržoves, avokadą ir užpilame padažo. Galima dar šiek tiek užbarstyti žagrenio.
1. Pirmiausiai, imkitės žirnelių – jei naudojate šaldytus, juos atitirpinkite. Šoninę ir čederį supjaustykite smulkiais kubeliais.
2. Šoninės gabalėlius paskrudinkite keptuvėje.
3. Dubenėlyje sumaišykite žirnelius, skrudintą šoninę, sūrį, ridikėlius, druską, pipirus, majonezą ir graikišką jogurtą. Prieš patiekiant, salotas papuoškite smulkintais česnako laiškais.
1. Medų, alyvuogių aliejų ir balto vyno actą sumaišykite.
2. Kriaušes perpjaukite per pusę, išimkite sėklalizdžius ir supjaustykite plonomis riekelėmis. Sudėkite į dubenį ir užpilkite paruoštu padažu. Išmaišykite ir palikite pastovėti.
3. Gražgarstes nuplaukite, nusausinkite. Jei reikia, susmulkinkite ir sudėkite į salotų dubenį.
4. Mėlynojo pelėsio sūrį sukapokite nedideliais gabalėliais ir suberkite ant gražgarsčių.
5. Susmulkinkite riešutus ir juos taip pat suberkite ant gražgarsčių.
6. Sudėkite ant jau paruoštų kitų ingredientų pasimarinavusias kriaušes, šiek tiek viską išmaišykite ir užpilkite likusiu padažu.
Duona. Sumuštiniui susitepti ar prie salotų puikiai tiks sveikuoliška sėklų duonelė ar ruginė duona. Tačiau taip pat ne mažiau gardu ir paskrudinta duona, sviestinės mielinės bandelės ar riestainiai. Vėlyvųjų pusryčių stalui itin dera ir kruasanai. Jie tinka tiek su sūriais, pikantiškais priedais, tiek su saldžiais priedais arba tiesiog vieni.
- Ragelį perpjaukite išilgai, dėkite kelias gerai prinokusio avokado riekeles ir šiek tiek jas šakute patrinkite, ant avokado klokite salotos lapą, tada keptos paukštienos gabaliukus ir galiausiai – gerai prinokusio pomidoro riekeles. Jei švieži pomidorai žiemą jus liūdina, puikiai tiks ir džiovinti saulėje bei konservuoti aliejuje (tokie bus minkšti).
1. Miltus dubenyje sumaišykite su cukrumi ir kardamonu.
2. Sviestą ištirpinkite, supilkite pieną. Į drungną mišinį įmaišykite mieles.
3. Mielių mišinį sumaišykite su miltais ir užminkykite tešlą. Jei reikia, dar įberkite miltų ir minkykite, kol tešla nebelips prie pirštų. Uždenkite ir mažiausiai 30 minučių laikykite šiltai, kad pakiltų.
4. Pakilusią tešlą paminkykite ir padalykite į tris lygias dalis. Iš kiekvienos iškočiokite po apskritimą, juos padalykite į aštuonis trikampius.
5. Pradėdami nuo platesniojo krašto, kiekvieną trikampį suvyniokite į ragelį. Ragelius sudėkite į kepimo popieriumi išklotą skardą, uždenkite ir šiltoje vietoje kildykite apie 20 minučių.
6. Pakilusius ragelius aptepkite plaktu kiaušiniu, apibarstykite sezamais ir kepkite 220 laipsnių orkaitėje 10–15 minučių.
Kulinaro patarimas. Ruošiant tešlą pusę kiekio miltų galima pakeisti rupiai maltais, o dalį bandelių apibarstyti aguonomis.
Knyga „Kasdienė ir šventinė duona“ |
Receptas iš knygos „Kasdienė ir šventinė duona“, kulinarė Asta Žvikevičienė.
Pieno produktai. Ant vėlyvųjų pusryčių stalo turėtų būti pieno produktų. Tačiau jiems galima rasti ir daug augalų atitikmenų. Vienas iš universaliausių pieno produktų – jogurtas. Jį galite valgyti saldų arba natūralų. Be to, jogurto padažas puikiai tiks ir su salotomis. Jį galima tepti ant duonos vietoj sviesto. Taip pat pasirūpinkite bent kelių rūšių sūriais – pusryčiams labiau tinka tepami varškės ar ožkos, taip pat įvairių rūšių fermentiniai sūriai.
1. Dubenyje gerai sumaišykite aliejų, actą, česnakus, druską ir pipirus.
2. Gerai rankiniu būdu suplakite jogurtą.
3. Į jogurtą supilkite aliejaus mišinį ir gerai išsukite.
4. Nulupkite ir nusėklinkite agurkus ir smulkiai supjaustykite.
5. Agurkus ir krapus sudėkite į jogurto aliejaus mišinį ir išmaišykite.
6. Prieš patiekdami porą valandų atšaldykite šaldytuve.
7. Patiekdami apibarstykite smulkintais krapais ir apšlakstykite nedideliu kiekiu aliejaus.
p.s. Bulgarijoje teko ragauti tzatziki su grūstais graikiniais riešutais. Verta pabandyti.
1. Ananasą nulupkite, supjaustykite gabaliukais (vidurinės kietos šerdies nenaudokite), dėkite į elektrinį maisto kombainą ir sutrinkite iki piurė (gali likti nedidelių gabaliukų).
2. Jogurtą gerai išmaišykite, kad būtų vientisesnis, glotnesnis.
3. Į žemas stiklines ar indelius desertams dėkite po porą šaukštų jogurto, tada panašų kiekį ananasų piurė, ant viršaus ir vėl jogurto, o galiausiai papuoškite migdolų plokštelėmis ar moliūgų sėklomis.
4. Jei norite, šį desertą galite patiekti ir lėkštėse – skonis nenukentės.
- Sausoje keptuvėje paskrudinkite migdolų drožles ir avižinius dribsnius. Įmaišykite į juos sėlenas ir medų.
- Obuolius nulupkite ir supjaustykite nedideliais gabaliukais.
- Keptuvėje išlydykite sviestą, suberkite į ją obuolius, cukrų, cinamoną. Kaitinkite nuolat maišydami, kol cukrus ištirps, iš obuolių išsiskirs skystis ir jie suminkštės.
- Atvėsusią obuolių masę po lygiai paskirstykite į du desertinius indelius, ant jos užkrėskite jogurtą, ant viršaus užberkite po kelias perpus perpjautas vynuoges, užberkite po du šaukštus skrudintų migdolų ir dribsnių masės su medumi.
Gėrimai. Žinoma, gėrimai pusryčiams yra būtini. Pagalvokite ne tik apie kavą ir arbatą, galbūt neskubant galima pasimėgauti ir puodeliu kakavos. Paserviruokite ir šaltų gėrimų. Tai gali būti vaisių sultys ar kokteiliai, pienas ar augaliniai gėrimai. Jie pravers ir kavai pagardinti.
- Užplikykite kavą.
- Puode ištirpinkite šokoladą ir supilkite į jį pieną. Užkaitinkite.
- Supikite kavą, suberkite kardamoną ir intensyviai maišydami dar pakaitinkite.
- Supilkite gėrimą į aukštą puodelį, apibarstykite cinamonu ir patiekite.
1. Kavos granules ir cukrų suberkite į vidutinio dydžio dubenį ar elektrinio plaktuvo indą, supilkite vandenį ir plakimo šluotele ar įjungę elektrinį plaktuvą plakite, kol gausite labai standžią, kreminę putą.
2. Į stiklinį indą gėrimui supilkite pieną, o ant viršaus šaukštu atsargiai išdėkite gautą kavos kremą. Jei gersite šaltą gėrimą, galite jį dar labiau atvėsinti ledo kubeliais. Viskas – galite fotografuoti, o tada ragauti!
Desertai. Be jų negali apsieiti nė vieni vėlyvieji pusryčiai. Rinkitės desertus su natūraliais vaisiais ir uogomis, gaivesnių skonių, bet išraiškingų formų ir išvaizdos. Taip pat patiekite ir uogų. Pavasarį pasimėgauti uogomis itin norisi. Jas galima valgyti vienas, dėti į salotas arba skanauti su sūriais.
Maisto ekspertė siūlo ir kruasano su lašiša bei kiaušiniu receptą.
Ingredientai (4 asm.):
- 4 kruasanai;
- 4 maži kiaušiniai;
- sviesto (kepimui);
- 200 g rūkytos lašišos;
- 1 prinokęs avokadas;
- 1 žalioji citrina;
- šiek tiek krapų;
- druskos;
- pipirų.
Gaminimas:
1. Įkaitinkite sviestą ir kepkite kiaušinius maždaug 4 min.
2. Kruasanus perpjaukite horizontaliai per pusę ir išklokite lašiša.
3. Padalinkite avokadą per pusę, nulupkite žievę ir supjaustykite minkštimą plonais griežinėliais. Sudėkite juos ant lašišos ir apšlakstykite žaliosios citrinos sultimis. Tuomet į vidų dėkite keptus kiaušinius ir pabarstykite krapais. Pagardinkite druska ir pipirais. Patiekite nedelsdami.