1. Pakepinkite ir berkite į salotas
Kad ir kokias salotas ruoštumėte, daugeliui jų tinka traškus akcentas. Juo gali tapti moliūgų sėklos, tik pirmiausia jas pakepinkite: paberkite vienu sluoksniu ant kepimo skardos ir dėkite į iki 180 C įkaitintą orkaitę. Kepkite, kol sėklos vos vos paskrus ir sutrūkinės, tik stebėkite, kad nesudegtų. Prieš berdami į salotas leiskite visiškai atvėsti. Vienu metu galite pakepinti daugiau sėklų ir laikyti jas sandariai uždarytame inde.
2. Skaninkite sriubas
Lygiai taip pat pakepintos moliūgų sėklos tinka ir trintoms sriuboms skaninti ir nebūtinai klasikinei moliūgų, bet ir kitoms – bulvių, salierų, morkų ir pan.
Prieš kepindami moliūgų sėklas galite jas apšlakstyti trupučiu klevų sirupo, žiupsneliu druskos ir malta aitriąją paprika, gausite itin pikantišką akcentą, kuris suteiks charakterio dažnai gana švelnokoms daržovių sriuboms.
1. Kopūstus sudėkite į verdantį sultinį, įmeskite laurų lapelį, kadagių uogas ir virkite, kol kopūstai suminkštės.
2. Porą nuvalykite, supjaustykite griežinėliais ir pakepinkite keptuvėje įkaitintame svieste. Sudėkite stambiai tarkuotas morkas ir dar truputį pakepinkite. Suminkštėjusias daržoves sukrėskite į verdančius kopūstus, suberkite moliūgų sėklas ir baikite virti.
3. Prieš patiekdami sriubą pagardinkite grietine. Skrebučius patiekite atskirame inde. Beje, kubeliais supjaustytą duoną geriau kepti ne keptuvėje įkaitintuose riebaluose, o paskrudinti orkaitėje.
- Moliūgą nuplaukite, nulupkite, susmulkinkite.
- Česnakus ir svogūną nulupkite, 2 skilteles pakepinkite svieste su svogūnu, kitas dvi palikite.
- Svogūnų ir česnakų troškinį krėskite į puodą su sultiniu, sumeskite moliūgo kubelius ir virkite apie 20 min., kol moliūgas suminkštės.
- Puodą nukelkite nuo viryklės. Likusias česnako skilteles sugrūskite su bazilikų lapeliais, sumaišykite su aliejumi, viską pasūdykite, pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais ir supilkite į sriubą.
- Sriubą išplakite elektriniu plakikliu, pagardinkite grietinėle.
- Trintą moliūgų sriubą galite paskaninti skrudintos duonos skrebučiais, moliūgų sėklomis, mėlynųjų pelėsių sūriu.
1. Puode įkaitinkite alyvuogių aliejų, berkite svogūnus ir pakepinkite, kol pradės gelsti – apie 4 minutes. Tada suberkite moliūgo kubelius, pakepkite minutę, suberkite lęšius, supilkite vištienos sultinį ir leiskite ramiai virti apie 25–30 minučių.
2. Kai moliūgas bus minkštas ir lęšiai išvirę, sutrinkite sriubą elektriniu trintuvu, pagardinkite kokoso pienu, citrinos sultimis, pipirais, gal dar trupučiu druskos, jei sultinys nebuvo labai sūrus.
3. Pagardui elektrine trintuve sumalkite kalendrą ir moliūgo sėklas drauge su alyvuogių aliejumi. Pagardinkite druska, pipirais.
4. Pilkite sriubą į lėkštes, apšlakstykite pagardu ir mėgaukitės.
3. Naudokite kepdami granolą
Granola jau tapo dažnu pusryčių patiekalų, jos receptų tiek pat, kiek ir kepėjų. Moliūgų sėklos ideliai tinka granolai skaninti, čia net nereikia galvoti apie tikslias proporcijas, tiks ir saujelė, ir didelė sauja. Primename, kad granolą taip pat būtina laikyti uždarame inde, kad ji neprarastų traškumo.
4. Berkite į keksiukų ar kitų kepinių tešlą
Keptų moliūgų tyrė dažnai naudojama ruošiant keksiukų tešlą, tad kodėl į ją neįbėrus saujelės-kitos moliūgų sėklų? Jei kepate duoną, kurioje gausu įvairių sėklų, riešutų, taip pat nepamirškite ir moliūgų sėklų.
1. Morkas nuskuskite, smulkiai sutarkuokite. Didesniame dubenyje sumaišykite miltus ir kepimo miltelius. Sukrėskite tarkuotas morkas, suberkite pusę tarkuoto sūrio, pagal skonį druskos, maltų juodųjų pipirų, gerai sumaišykite.
2. Kitame inde kiaušinius suplakite su jogurtu bei aliejumi. Masę supilkite į miltų ir morkų mišinį, gerai išmaišykite.
3. Gautą masę sukrėskite į keksiukų formeles (iki viršaus turi likti 2 cm), ant viršaus užberkite likusio sūrio, moliūgų sėklų. Kepkite ik 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 25 minutes.
- Į didesnį indą išsijokite miltus, kepimo miltelius, suberkite druską, cukrų, pipirus, šaukštą moliūgų sėklų, prieskonines žoleles. Viską gerai išmaišykite.
- Kitame inde paplakite kiaušinius, supilkite kefyrą, aliejų, sukrėskite moliūgų tyrę ir viską išmaišykite.
- Skystą masę sukrėskite į sausus produktus ir išmaišykite. Galiausiai suberkite sūrį.
- Tešlą supilkite į formeles, ant viršaus užberkite moliūgų sėklų.
- Viršų apibarstykite druska arba sūriu.
- Kepkite 50 min. iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Patiekite šiltus.
1. Moliūgų sėklas, kurias bersite į tešlą, paskrudinkite sausoje keptuvėje. Žiupsnelį pasilikite apibarstyti kepaliukui. Atvėsinkite ir stambokai sukapokite.
2. Į dubenį sutrupinkite mieles. Vandenį pašildykite iki kūno temperatūros, nedideliame jo kiekyje trindami mediniu šaukštu ištirpinkite mieles.
3. Supilkite likusį vandenį, sirupą arba cukrų, įberkite druskos ir išmaišykite.
4. Supilkite miltus ir išminkykite vientisą tešlą. Į minklę įmaišykite ir kapotas moliūgų sėklas.5
5. Dubenį uždenkite maistine plėvele ir pusvalandžiui palikite šiltai, kad tešla pakiltų.
6. Iš pradžių orkaitę įkaitinkite iki 250 laipsnių.
7. Pakilusią tešlą perkelkite ant stalo, pabarstyto miltais, lengvai perminkykite ir padarykite norimos formos kepaliuką. Apšlakstykite vandeniu, apibarstykite nesmulkintomis moliūgų sėklomis. Pridengtą rankšluosčiu pakildykite dar 20 minučių.
8. Orkaitės temperatūrą sumažinkite iki 200 laipsnių, skardą su duona dėkite ant žemutinių grotelių ir kepkite 30–40 minučių (arba kol temperatūra duonos viduje bus 98 laipsniai).
Knyga „Kasdienė ir šventinė duona“ |
Receptas iš knygos „Kasdienė ir šventinė duona“, kulinarė Asta Žvikevičienė
Visas šio pyrago viršus nusėtas sėklų ir riešutų mišiniu, kuris stebuklingai suteikia keksui malonaus traškumo.
Tiesą pasakius, net nežinau, ar šiam kepiniui labiau tinka kekso, ar vaisinės duonos pavadinimas... Spręskite patys!
1. Įkaitinkite orkaitę iki 160°C.
2. Dubenyje sumaišykite saulėgrąžas ir moliūgo sėklas bei lazdyno riešutus ir migdolus. Atidėkite 1/2 stiklinės šio mišinio į šalį kekso viršui padengti.
3. Į likusį mišinį įmaišykite džiovintas spanguoles, razinas, virtas kynvas, cukrų, kepimo miltelius, kiaušinius, jogurtą, vanilę ir miltus ir viską išmaišykite.
4. Masę suverskite į riebalais išteptą ir kepimo popieriumi išklotą 10x20 cm kekso formą. Viršų apibarstykite atidėtu mišiniu ir labai švelniai įspauskite į kekso masę.
5. Kepkite 1 valandą ir 10 minučių, arba kol keksas bus visiškai iškepęs ir sausas viduje.
6. Palikite pravėsti ir tik tada išimkite iš kekso formos bei pjaustykite. Laikykite sandariai uždaromame inde šaldytuve savaitę.
1. Sumalkite ryžius iki miltų, sumalkite ir sėklas. Visus produktus suberkite į dubenį.
2. Lėtai pilkite vandenį ir maišykite. Tešla turi būti drėgna. Uždenkite rankšluosčiu ir palikite „pailsėti“ mažiausiai 1 val., galima net iki 24 val.
3. Kepimo formą išklokite kepimo popieriumi. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių. Dėkite tešlą į formą šaukštu paspausdami (ji turi išlikti lipni). Dėkite formą į įkaitusią orkaitę ir kepkite 45–60 min., kol viršus gražiai paruduos. Valgykite tik atvėsusią.
5. Ruoškite pesto padažą
Klasikinis pesto padažas ruošiamas su pakepintomis kedrinėmis pinijomis, dar žinomomis kaip kedrų riešutai. Tačiau galima nuo klasikos nukrypti ir pagaminti pesto padažą su moliūgų sėklomis. Jis bus kiek ryškesnio skonio ir spalvos, tačiau lygiai taip pat tiks ir makaronams skaninti, ir sumuštiniams ruošti.
1. Moliūgų sėklas pakepinkite sausoje keptuvėje, kol šios ims spragsėti. Leiskite atvėsti.
2. Į virtuvinio kombaino smulkintuvo indą suberkite kepintas moliūgų sėklas ir ridikų lapus. Smulkinkite apie 30 sekundžių, suberkite tarkuotą sendintą sūrį, supilkite alyvuogių aliejų, suberkite pertrintą česnaką, pagardinkite viską citrinos sultimis, druska ir pipirais. Smulkinkite, kol viskas susimaišys į vientisą pesto padažą.
1. Makaronus išvirkite pasūdytame vandenyje pagal nurodymus ant pakuotės. Nukoškite ir nuvarvinkite.
2. Česnakų skiltelę išspauskite, sumaišykite su moliūgų sėklomis ir pakepinkite keptuvėje be riebalų.
3. Kepintas sėklas (kelias palikite papuoškite) sudėkite į elektrinio plaktuvo indą, supilkite alyvuogių aliejų, suberkite petražoles, tarkuotą sūrį ir sukite, kol pasidarys vientisa masė. Įmaišykite druskos, pipirų.
4. Išvirtus makaronus apibarstykite atidėtomis moliūgų sėklomis ir patiekite su padažu.
Knyga „Geri receptai“ |
Receptas iš knygos „Geri receptai“, kulinarė Asta Žvikevičienė