Kaip iškepti puikų naminį mėsainį

Tai tikrai ne tas pats mėsainis, kurį perkame greitojo maisto retsorane. Tikras naminis mėsainis gali būti ir visai sveikas bei maistingas patiekalas. Taigi siūlome pasidomėti, kaip jis ruošiamas.
Naminis mėsainis
Naminis mėsainis / Fotolia nuotr.

Šiuolaikinis mėsainis gali būti pagamintas su kalakutiena, tunu ar net soja, pagardintas tiek pomidoro riekele, tiek žąsų kepenėlėmis (foie gras). Yra net vegetariškų ir veganiškų variantų, kai vietoj mėsos į mėsainį dedami įvairiausi paplotėliai iš daržovių, grybų, grūdų ar sojų varškės (tofu). Klasikinis mėsainis – tikrai puikus vasaros užkandis vakarėliams ar smagiems pasisėdėjimams gamtoje.

Norint iškepti skanų naminį mėsainį, nereikia didelio mokslo  – tai nesudėtingas ir greitai paruošiamas patiekalas. Tereikia žinoti keletą naudingų patarimų, kad jis visada pavyktų puikiai.

Tinkamai paruošta mėsa

► Riebesnė mėsa garantuos sultingesnį mėsainį. Mūsų nuomone, geriausias variantas būtų faršas, kurį sudarytų bent jau 20 proc. riebalų. Jei turite liesos mėsos, tuomet verta papildomai pridėti lašinukų. Tai tikrai padarys jūsų mėsainį sultingesnį ir skanesnį. Siūlome gaminti iš maltos jautienos mentės. Nugarinė labiau tinkama didkepsniams, be to, yra brangesnė. Tačiau galite rinktis mėsą kokią tinkami ir ruošti, kad ir iš kalakutienos.

► Siūlome nusipirkti gabalą mėsos ir tada paprašyti ją šviežiai sumalti. Dar geriau, jei namie turite priemones mėsai malti. Prieš maldami mėsą, supjaustykite ją nedideliais gabalėliais ir su metalinėmis mėsmalės dalimis įdėkite į šaldiklį, šis triukas padės jums lengviau tai padaryti.

► Mėsą, prieš formuodami iš jos paplotėlį, pagardinkite druska, šviežiai maltais juodaisiais pipirais. Negailėkite druskos. Dažniausiai naminiai mėsainiai nuo pirktinių skiriasi būtent druskos kiekiu – įdėję daugiau, nesigailėsite. Ir nesibaiminkite dėl žalos sveikatai, juk nevalgote taip kiekvieną dieną.

► Paplotėlius formuokite švelniai, nesuspauskite per daug. Darykite juos vienodo dydžio, tada iškepti reikės tiek pat laiko. Net jei gaminate didelį mėsainį, geriau darykite keletą plonesnių paplotėlių nei vieną didelį ir storą. Paplotėlio storis yra skonio reikalas, tačiau turėkite omenyje, kad storesni jie keps ilgiau ir bus sunkiau tolygiai iškepti tiek vidų, tiek išorę. Nepadarykite jų ir per mažų – mėsa kepdama traukiasi.

► Klasikinis mėsainio paplotėlis gaminamas iš maltos jautienos, pagardinamas trupučiu druskos ir pipirų, mėgstamomis prieskoninėmis žolelėmis, smulkiai supjaustytu svogūnu ir nebereikia daugiau nieko. Tie, kurie „surišimui“ yra įpratę naudoti kiaušinį, nustebsite, kaip puikiai šis mišinys laikosi drauge ir be papildomų priedų. Jei nedrįstate visai nedėti, pabandykite kiaušinių dėti mažiau nei esate įpratę. Paplotėliai puikiai iškeps ant grotelių ir tikrai nesubyrės. Kiaušinis padaro mėsą sausesnę. Na, bet tokiu atveju paplotėlio išorė būna gardžiai traški, tad rinktis jums. Galite pridėti šiek tiek duonos džiūvėsėlių, tada mėsos mišinys bus biresnis, tačiau iškepusi mėsa bus sultingesnė ir turės malonų salyklą primenantį skonį.

Receptas

Kepame naminį mėsainį
Kepame naminį mėsainį

Tad mūsų tobuli mėsainio paplotėliai būtų gaminami iš 1 kg maltos jautienos mentės, 1 arbat. š. alyvuogių aliejaus, 100 ml porterio alaus, didelės susmulkintos svogūno galvos, poros šaukštelių juodos duonos džiūvėsėlių ir saujelės supjaustytų prieskoninių žolelių (čiobrelių ar petražolių ar kt.). Tarp alaus burbuliukų ir mėsos baltymų turbūt įvyksta kažkokia cheminė reakcija, nes jie labai puikiai „suriša“ mišinį į vientisą visumą, suminkština mėsą ir subalansuoja skonius.

1. Pakepinkite svogūnus, kol suminkštės ir lengvai pagels, ir palikite atvėsti. Tada sudėkite mėsą, alų, džiūvėsėlius, žoleles ir prieskonius ir atsargiai viską sumaišykite.

2. Padalykite mėsą ir suformuokite 12 plokščių paplotėlių su įduba viduryje. Padėkite į šaldytuvą valandai.

3. Griliaus groteles patepkite aliejumi, kad mėsa neprikeptų. Kepkite ant vidutinės ugnies, nejudinkite ir nespauskite, taip tik ištekės mėsos sultys. Po maždaug 3 min. apverskite ir kepkite dar kokias 4–6 min., tik šiukštu neperkepkite. Tačiau įsitikinkite, kad mėsa gerai iškepusi, jei su jumis valgys ir vaikai. Likus kokiai kepimo minutei, į suformuotą įdubą įdėkite gabalėlį sūrio ir leiskite jam išsilydyti.

4. Nuimkite kepsnelius nuo ugnies ir leiskite mėsai minutėlę kitą „pailsėti“. Per tą laiką galite ant grotelių lengvai apskrudinti perpus perpjautas ir šiek tiek sviestu pateptas bandelės puseles. Jei norite sveikesnio varianto, rinkitės pilno grūdo bandeles.

5. Na ir teliko baigiamieji darbai – traškios salotos lapas, svogūnai, pomidoro riekelė. Ak, ir, žinoma, padažas, nepamirškite padažo!

Padažas

► Patiekite savo mėsainius netradiciškai, pamirškite nusibodusį majonezą, kečupą ar pomidorų padažą, pasigaminkite gardžių ir netikėtų padažų. Pavyzdžiui, Kruvinosios Meri padažas, kurį paruošite susmulkinę svogūnus, salierus ir česnaką ir pakepinę alyvuogių aliejuje. Pridėkite smulkiai supjaustytų pomidorų, truputėlį cukraus pudros, citrinos sulčių, Worcesterio ar tabasko padažo, druskos ir pipirų, šlakelį degtinės ir iš lėto užvirkite. Pavirkite ant silpnos ugnies apie 20 minučių kol sutirštės. Įmaišykite šiek tiek sauso chereso ir patiekite šiltą.

► Arba pakepinkite svogūnus kol suminkštės, pridėkite raudonųjų serbentų džemo, raudonojo vyno acto ir šiek tiek vandens. Pakaitinkite kol sutirštės, pagardinkite jūros druska, šviežiai maltais pipirai ir palikite atvėsti.

► Šaltas padažas gali būti gaminamas iš graikiško jogurto ir pomidorų, pagardintas smulkintos kalendros lapeliais, su raudonuoju svogūnu ir truputėliu citrinos sulčių. Kalendrą galite pakeisti ir šviežiais mėtų lapeliais.

Dar keletas patarimų

► Žalią mėsą laikykite atskirai nuo žalių daržovių, o iškeptų mėsainių jokiu būdu nedėkite į tą pačią lėkštę, kur prieš tai buvo žalia mėsa.

► Ant kepsninės dažniausiai būna karštesnių ir vėsesnių vietų, priklausomai nuo žarijų pasiskirstymo. Tad jei matote, kad jūsų mėsos išorė kepa per greitai, o vidus dar yra žalias, pastumkite mėsos paplotėlį ten kur vėsiau ir jis galės ilgiau pakepti.

►Jei karts nuo karto plyksteli ugnis nuo varvančių riebalų, uždarykite griliaus dangtį ir negaudama deguonies ugnis pati užges, arba, vėlgi, pastumkite mėsą į tą vietą, kur ji mažiau degs.

Skanaus!

Tekstas Linos Tuskėnaitės

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų