Nuolat tikrinamas pesticidų kiekis
„Gyventojai drąsiai gali pirkti citrusinius vaisius, jie pas mus parduodami geros kokybės, atitinkantys reikalavimus. Importo metu, didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje yra nuolat tiriama, ar vaisiai neužteršti pesticidų ir kitų teršalų likučiais, tikrinama jų kokybė. Nustačius, kad teršalai viršija didžiausias leistinas koncentracijas, tokius vaisius draudžiama tiekti rinkai“, – sako Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vedėjo pavaduotoja Aurelija Drumstienė.
Renkantis reikėtų žinoti, kad yra draudžiama prekiauti vaisiais, kurie turi akivaizdžių kokybės pažeidimų. Svarbu, kad vartotojams siūlomi vaisiai būtų nepažeisti, nesudaužyti, nesugedę, nepradėję pūti, švarūs, be jokių matomų pašalinių medžiagų, kenkėjų nepažeistu minkštimu, be vidinio džiūvimo požymių, neapšalę, be perteklinės išorinės drėgmės, pašalinio kvapo ir skonio.
Kam naudojami pesticidai ir vaškas?
Siekiant prailginti vaisių saugojimo terminą, leidžiama, nuėmus derlių, juos apdoroti konservuojančiomis medžiagomis (vašku ar pesticidais), kurios apsaugo nuo puvimo ir gedimo.
Citrusiniams vaisiams apsaugoti viena dažniausiai naudojamų medžiagų – pesticidas imazalilas. Dėl galimo neigiamo poveikio žmonių sveikatai šio pesticido naudojimas griežtai ribojamas, nuolat atrenkami vaisių mėginiai. Be to, informacija, kad vaisiai apdoroti imazalilu, turi būti pateikta ženklinimo etiketėse.
Vaškas padeda apsaugoti vaisius nuo pelėsinių grybų ar bakterijų sukeliamų puvinių formavimosi. Be to, vašku padengti vaisiai ir daržovės ilgiau nepraranda drėgmės ir patraukliau atrodo. Daugelis vaisių natūraliai turi šią apsauginę medžiagą – vaškas per poras išskiriamas į odelės paviršių, tačiau pakankamai plačiai šis metodas naudojamas ir pramoniniu būdu.
Norint išvengti pesticidų, rekomenduojama citrusinius vaisius pirkti su storesne žieve, o prieš valgant – kruopščiai juos nuplauti karštu vandeniu. Jei vengiama net ir mažiausio pesticidų likučių kiekio, derėtų rinktis ekologiškus vaisius, kurių žieves galima naudoti kepiniams ar kitų patiekalų gamybai.
Nuo ko priklauso citrusinių vaisių sultingumas?
Vaisių spalva, cukraus ir sulčių kiekis priklauso nuo to, kokios prinokimo stadijos jie buvo nuskinti, kiek laiko transportuoti, kurioje šalyje auginti ir kokia jų veislė. Kraštuose, kur šiltas laikotarpis tęsiasi ilgiau, subrendę vaisiai būna kvapnesni ir saldesni.
Paprastai dauguma vaisių, kurių transportavimo kelias tolimas, skinami nepilnai subrendę, kad nepernoktų vežant ir būtų pristatyti į paskirties vietą tinkamos kokybės. Be abejonės, vaisiai skaniausi ir sultingiausi tik nuskinti nuo medžio.
Pagrindinės šalys, iš kurių į Lietuvą atkeliauja citrusiniai vaisiai – Ispanija, Egiptas, Argentina, Brazilija, Pietų Afrikos Respublika, Marokas, Graikija, Izraelis, Kinija, Turkija.
Ar galima laikyti kokybiškais mandarinus, kurių odelė vietomis žalios spalvos?
Pagal galiojančius reglamentus, tokiais vaisiais galima prekiauti, nelaikoma pažeidimu, jei bent trečdalio vaisiaus spalva atitinka konkrečios veislės reikalavimus. Norint greičiau prinokinti citrusinius vaisius, pašalinti žalią spalvą, jie gali būti apdorojami chemikalais, bet tai daryti leidžiama daryti tik tada, jei dėl tokio apdorojimo nepasikeičia jų skonio ir juslinės savybės.