Pasak pranešime žiniasklaidai cituojamos prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertės Vilmos Juodkazienės, riešutai ir džiovinti vaisiai kulinarijoje naudojami itin plačiai. Jais gali būti gardinama pusrytinė košė, natūralus jogurtas ar naminė granola.
Tiek riešutai, tiek džiovinti vaisiai dažnai dedami į salotas ar mišraines. Jie yra ir puikus įvairiausių padažų ar džemų ingredientas. Pavyzdžiui, džiovinti vaisiai įvairiausiems padažams ar džemams suteikia subtilaus, natūralaus saldumo, o trintais riešutais mėgstamas gardinti itališkas pesto padažas ir jo variacijos.
Ingredientai
Druska:
1.00 žiupsnelis (arba pagal skonį)
Kaip gaminti
1. Riešutus, česnaką, krapus bei sutarkuotą sūrį sudėkite į trintuvę ir sutrinkite iki vientisos masės. Tuomet pilkite alyvuogių aliejų ir viską gerai išmaišykite. Paragaukite ir pagal skonį įdėkite druskos bei pipirų.
2. Pagamintą pesto padažą sudėkite į stiklainį, prieš tai ant viršaus užpylę ploną sluoksnį alyvuogių aliejaus bei padėkite į šaldytuvą. Palikite šiek tiek pastovėti ir tuomet ragaukite.
Suskleisti
Anot V.Juodkazienės, riešutai dažni ir Azijos patiekaluose. Žemės riešutais ar pistacijomis dažnai praturtinami įvairiausi troškiniai, riešutai dažnai beriami į salotas, net mėsos patiekalus. Įvairiausiais riešutais, dažniausiai, pistacijomis ar kedro, gardinami ir itališki makaronų patiekalai.
Ingredientai
Kopūstai:
0.50 vnt. (nedidelio, pašalintais viršutiniais lapais, išpjautu kotu ir supjautyto juostelėmis)
Raudongūžis kopūstas:
0.50 vnt. (nedidelio, pašalintais viršutiniais lapais, išpjautu kotu ir supjautyto juostelėmis)
Špinatai:
1.00 sauja (didelė, be kotelių, supjausytų juostelėmis)
Garstyčios:
1.00 valg. š. (Dižono ar kitų mėgstamų)
Aliejus:
1.00 valg. š. (geriausiai tinka žemės riešutų, jei jo neturite, keiskite kitu mėgstamu šalto spaudimo, tačiau švelnesnio skonio)
Kaip gaminti
1. Dideliama dubenyje gerai išmaišykite abiejų rūšių kopūsto juosteles su druska, tada perkelkite į didelį sietą ar koštuvą ir leiskite taip pabūti porą valandų – per tą laiką kopūstai suminkštės. Nesijaudinkite, vėliau kopūstai tikrai nebus per sūrūs.
2. Berkite suminkštėjusius kopūstus atgal į dubenį, sudėkite špinatus.
3. Kitame mažesniame dubenyje sumaišykite žaliųjų citrinų (laimo) sultis, garstyčias, kuminą. Į šį mišinį plona srovele pilkite aliejų ir nuolatos maišykite, turite gauti emulsiją primenantį padažą.
4. Pilkite padažą ant salotų, išmaišykite, berkite žemės riešutus ir šviežiai maltų juodųjų pipirų pagal skonį (o gal norėsis ir daugiau druskos – ragaukite). Salotas galima valgyti iškart, o šaldytuve pabuvę jų likučiai bus skanūs ir kitą dieną.
Suskleisti
Ingredientai
Raudonojo kario pasta:( „Santa Maria Curry Paste Red“ ) 1.00 valg. š.
Padažas:(0,5 but. „Santa Maria Asian Wok Sweet & Sour organic“ ) 1.00 vnt.
Makaronai:
250.00 g (1 pak. „Santa Maria Egg Noodles“)
Pupelės:
100.00 g (šviežios žaliosios)
Kaip gaminti
- Paruoškite makaronus pagal pakuotės nurodymus. Tuomet atvėsinkite juos šaltame vandenyje ir padėkite į šalį.
- Smulkiai supjaustykite daržoves ir mėsą.
- Paskrudinkite anakardžių riešutus sausoje keptuvėje.
- Pakepkite mėsą aliejuje aukštoje temperatūroje, kol ji gražiai apkeps, tada sudėkite daržoves.
- Pakepinkite maišydami maždaug 2–3 minutes, kol mėsa iškeps, o daržovės sušils.
- Supilkite Wok padažą ir įmaišykite anakardžių riešutus.
- Pakepkite makaronus karštoje keptuvėje, aliejuje su kario pasta, sumaišykite ir patiekite makaronus lėkštėje kartu su Wok.
Receptas iš tinklaraščio „Santa Maria“
Suskleisti
Džiovinti vaisiai įvairiausiose virtuvėse taip pat dažnai derinami prie pikantiškų patiekalų: dažniausiai įvairiausių rūšių mėsos. Džiovintomis slyvomis, persikais ar abrikosais dažnai įdaromos vištos ar antys.
Ingredientai
Antis:
2.00 vnt. (šlaunelės)
Vynas:
75.00 ml (marsalos)
Kaip gaminti
1. Pirmiausia įkaitiname orkaitę iki 160 laipsnių.
2. Antienos šlauneles įtriname prieskonių mišiniu, druska ir pipirais. Dedame į keptuvę odele žemyn ir kepame apie 5 minutes ant vidutinės ugnies, kol odelė apskrus ir antiena išleis daug taukų.
3. Apkepinus antieną, nupilame taukus ir keptuvę (jei ji tinkama dėti į orkaitę, jei ne – antieną perkelkite į kitą indą) dedame į orkaitę kartu su šalotiniu svogūnu. Prieš tai svogūną perpjaukite į dvi dalis.
4. Kol antiena kepa, slyvas perpjauname per pusę.
5. Praėjus 45 min. patikriname antį. Jei reikia, vėl nupilame taukus.
6. Šalia anties dedame slyvas, pilame vyną ir vištienos sultinį. Dedame atgal į orkaitę dar maždaug 20 minučių, tik padidiname temperatūrą iki 200 laipsnių. Po 10 minučių, jei reikia, galite įpilti truputėlį daugiau sultinio, nes svarbu, kad padažas visiškai neišgaruotų.
7. Tuo tarpu peiliu susmulkiname lazdyno riešutus. Dedame juos į sausą, įkaitintą keptuvę ir apskrudiname. Supjaustome cikoriją ir apšlakstome citrinos sultimis.
8. Viską dedame į lėkštę ir valgome kartu su iškepusia antiena. Skanaus!
Suskleisti
Ingredientai
Čiobreliai:
2.00 arbat. š. (džiovintų; 1 mėsai ir 1 padažui)
Druska:
1.00 arbat. š. (arba pagal skonį; taip pat reikės ir padažui)
Kaip gaminti
1. Špinatus užpilkite verdančių vandeniu, palaikykite minutę, praskalaukite šaltu, nusausinkite, supjaustykite smulkiai ir sudėkite į dubenį. Spanguoles smulkiai supjaustykite (galima šį veiksmą ir praleisti), graikinius riešutus sugrūskite trintuvėje ir sudėkite į tą patį dubenį. Pridėkite čiobrelių, pipirų, druskos, išmaišykite.
2. Kalakutieną išpjaustykite, kad būtų galima „išlankstyti“ kuo plokščiau, pasūdykite, papirinkite ir dar lengvai išmuškite virtuviniu plaktuku.
3. Ant kalakutienos paskleiskite įdarą, aptepkite aliejumi ir mėsą tampriai suvyniokite į kepimo popierių arba aliuminio foliją. Iš galų vyniotinį dar paspauskite, kad „dešra“ gautųsi tolygaus storio. Viską apvyniokite siūlu ir pašaukite į iki 160 °C laipsnių temperatūros įkaitintą orkaitę. Kepkite apie 45 minutes.
4. Išvyniokite kepsnį ir dar pakepkite orkaitėje, kol gražiai apskrus.
5. Išėmę iš orkaitės ir uždengę leiskite kepsniui apie 10 minučių „pailsėti“.
6. Tuo tarpu prikaistuvyje užkaitinkite grietinėlę, šliūkštelėkite brendžio, įdėkite čiobrelius, tolygiai įbarstykite miltus ir maišydami sulaukite tirštoko padažo konsistencijos.
7. Vyniotinį patiekite supjaustytą riekelėmis ir užpildami padažu su mėgstamu garnyru.
Vyniotinį galima valgyti ir šaltą, tada šis padažas nebūtinas.
Suskleisti
„Džiovinti vaisiai puikiai tinka ir prie kiaulienos, pavyzdžiui, gaminant įvairiausius suktinukus gamyboje. Džiovintais vaisiais dažnai gardinami prancūziški paštetai. O tie, kurie stengiasi vartoti kuo mažiau cukraus, džiovintais vaisiais, tokiais kaip datulės ar figos, saldina įvairiausius desertus: pradedant pyragais ir baigiant elegantiškomis tartaletėmis“, – pasakoja ekspertė.
Autorės nuotr. /Žaliavalgiškos tartaletės
Kaip tinkamai laikyti?
V.Juodkazienės teigimu, nors riešutai ir džiovinti vaisiai, atrodytų, ilgai negendantys produktai – kelias jų laikymo taisykles žinoti pravartu.
Riešutus geriausia laikyti atokiau nuo tiesioginės šviesos ir karščio, todėl jiems geriausia namuose rasti vėsią, tamsią vietą. Pasak ekspertės, tiek riešutus, tiek džiovintus vaisius geriausia laikyti ne plastikiniuose pakeliuose, o sandariuose stikliniuose induose.
Riešutus ar džiovintus vaisius laikykite atokiau nuo svogūnų ar česnakų – mat jie gali sugerti stiprų šių daržovių skonį.
„Riešutus ar džiovintus vaisius laikykite atokiau nuo svogūnų ar česnakų – mat jie gali sugerti stiprų šių daržovių skonį. Jeigu perkate didelį kiekį riešutų – vertėtų juos rinktis nelukštentus, kiautuose. Mat lukštenti riešutai greičiau genda. O jeigu įsigijote didelį išlukštentų riešutų ar džiovintų vaisių kiekį – juos galite ir užšaldyti. Tinkamai šaldiklyje laikomi džiovinti vaisia išsilaikyti gali net iki metų“, – sako V.Juodkazienė ir dalijasi pora nuostabių receptų.
Kiaulienos vyniotinis su figomis ir riešutais
Ingredientai:
Kiaulienos nugarinės
Druskos
Juodųjų pipirų
Provanso žolelių mišinio
Kelių puodelių džiovintų figų
Puodelio natūralių obuolių sulčių
Saujos graikinių riešutų
Gabalėlio sviesto
Svogūno
Kelių skiltelių česnako
Saujos džiūvėsėlių
Gaminimas:
Išilgai įpjaukite kiaulienos nugarinės šoną palikdami poros centimetrų storio sienelę ir atverskite išklotinę. Mėsą gausiai apibarstykite Provanso žolelėmis, druska ir pipirais. Džiovintas figas apvirkite obuolių sultyse, kol susidarys tirštokas sirupas. Baigę virti į jį suberkite saują graikinių riešutų. Su sviestu apkepkite susmulkintą svogūną ir česnako skilteles. Sudėkite į keptuvę su figomis. Įberkite saujelę džiūvėsėlių, kad įdaras būtų tirštesnis. Paruoštu įdaru padenkite kiaulienos išklotinę ir pradėkite vynioti. Vyniotinį apriškite konditeriniu siūlu ir kelias minutes apskrudinkite keptuvėje. Tada suvyniokite į foliją ir pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 200 laipsnių. Po geros valandos jau galėsite ragauti.
Bolivinių balandų batonėliai su riešutais, sėklomis ir džiovintomis spanguolėmis
Ingredientai:
- bolivinės balandos sėklų;
- migdolų;
- moliūgų sėklų;
- kokosų drožlių;
- džiovintų spanguolių;
- medaus.
Gaminimas:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros.
2. Į kepimo skardą suberkite bolivinių balandų sėklas, stambiai smulkintus migdolų riešutus, moliūgų sėklas bei kokoso drožles. Paskrudinkite orkaitėje apie 7 min. Suberkite į dubenį ir atvėsinkite.
3. Į atvėsintus riešutus bei sėklas suberkite džiovintas spanguoles ir supilkite medų. Išmaišykite iki vientisos masės.
4. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Iš pagamintos masės suformuokite 2–3 cm storio riešutų ir sėklų masės lakštą. Kepkite orkaitėje apie 20–25 min., kol masė sutvirtės.
5. Atvėsinkite ir supjaustykite norimo dydžio gabalėliais.