Pasak prekybininkų, mes, lietuviai, nesame jokia išimtis, nes mandarinas – vienas populiariausių žiemos vaisių visoje Europoje.
Įdomus faktas: nors šiandien yra vieni populiariausių, mandarinai Europą iš visų citrusinių vaisių pasiekė paskutiniai. XIX a. pradžioje pirmieji sodinukai iš Kinijos atkeliavo į Angliją, bet ten klimatas jiems augti nebuvo palankus. Užtruko dar apie keturiasdešimt metų, kol mandarinai pagaliau pasiekė Italiją, tenykštės sąlygos buvo daug geresnės ir vaisius užkariavo vietą ant dažno stalo.
Įdomu, kad mandarinų šeima gana gausi – jų rūšių priskaičiuojama kelios dešimtys, apie 20 jų prekybininkai siūlo ir Lietuvoje. Kaip liudija prekybos tinklo IKI pardavimų duomenys, didžiausią palankumą yra pelniusios 3 mandarinų rūšys: klementinai, likeriniai ir paprastieji mandarinai.
Geriausios mandarinų skonio savybės atsiskleidžia būtent vėlyvą rudenį ir žiemos pradžioje.
Geriausios mandarinų skonio savybės atsiskleidžia būtent vėlyvą rudenį ir žiemos pradžioje. Jie išsiskiria gaiviu skoniu ir ryškia išvaizda, dėl kurios tampa skania šventinio stalo puošmena. Tačiau kaip išsirinkti pačius sultingiausius, geriausiai prinokusius, saldžiausius ar rūgštesnius mandarinus? Patarimais dalinasi pranešime žiniasklaidai cituojama jau minėto prekybos tinklo produktų kokybės vadovė Aldona Čepulis.
Dydis. Didesni mandarinai įprastai būna saldesni, o mažesni turi daugiau rūgštumo.
Svoris. Šis faktorius labai svarbus faktorius renkantis kokybišką vaisių. Parduotuvėje pabandykite palyginti skirtingų mandarinų svorį. Sunkesnis vaisius bus sultingesnis. Taigi ieškodami sultingesnių vaisių, rinkitės pagal svorį.
Kietumas. Prisirpęs mandarinas neturėtų būti kietas. Lengvai spustelėjus jis turėtų šiek tiek pasispausti ir grįžti į pradinę formą. Jei nesispaudžia – vaisius greičiausiai per mažai prinokęs. O jei paspaustas įdumba ir nebeatsistato, bus pernokęs.
Kvapas. Prinokęs ir geros kokybės mandarinas būna intensyvaus saldaus kvapo. Jei vaisiaus kvapas rūgštus, „nemandariniškas“, keistai aitrus, vaisius gali būti sugedęs. O jei mandarinas visiškai nekvepia net pralupus, jis tikrai nėra kokybiškas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Mandarinai
Žievelė. Ji ne tik nuotaikingos spalvos, bet ir vienas aiškiausių mandarino kokybės indikatorių. Sveiko ir geros kokybės vaisiaus odelė nesutrūkinėjusi, nedėmėta, neturi juodų taškų, minkšta. Ji lengvai lupasi be peilio.
Lapai. Jei mandarinas parduodamas su koteliu ir lapais, atkreipkite dėmesį į jų kokybę. Citrusinių vaisių lapai nėra lepūs ir nuskinti išsilaiko žali ir nesuvytę pakankamai ilgai. Tačiau, jei lapai susisukę, padžiūvę, vaisius gali būti gerokai perlaikytas ir senstelėjęs.
Spalva. Ji yra būtent ta mandarino savybė, į kurią reikėtų mažiausiai kreipti dėmesį. Spalva priklauso nuo mandarino rūšies ir gali būti tiek ryškiai oranžinė, tiek geltona, tiek žalia. Ji visai neturi įtakos vaisiaus kokybei. Atvirkščiai – žalsvi mandarinai dažnai būta net saldesni už savo oranžinius brolius.
Jei jau nusipirkote puikių mandarinų, pasimėgavote jais be jokių priedų, galbūt nutarsite pasiruošti dar ką nors skanaus? Jūsų dėmesiui – 7 nuostabūs receptai!
Ingredientai
Medus:
3.00 valg. š. (padažui)
Druska:
1.00 žiupsnelis (padažui)
Kaip gaminti
1. Burokėlius sudėkite į 160 laipsnių orkaitę ir kepkite 20–30 minučių arba kol suminkštės. Tada nulupkite ir supjaustykite griežinėliais. Mandarinus nulupkite ir sumaišykite su burokėlių griežinėliais bei žiedais pjaustytais svogūnais.
2. Atskirai išplakite visas padažo sudedamąsias dalis ir juo užpilkite daržoves. Gerai išmaišykite, uždenkite ir palikite bent 20 minučių pastovėti.
|
Vegetariški patiekalai |
Receptas iš knygos „Vegetariški patiekalai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Ingredientai
Migdolai:
2.00 valg. š. (skaldytų; salotoms)
Medus:
2.00 arbat. š. (1 salotoms ir 1 padažui)
Mėtos:
5.00 vnt. (lapeliai; salotoms)
Actas:
1.00 arbat. š. (raudonojo vyno; padažui)
Kaip gaminti
1. Orkaitę įkaitiname iki 180C laipsnių temperatūros (režimas su vėjeliu).
2. Pankolių sėklas grūstuvėje susmulkiname iki miltelių.
3. Į mažą puodą dedame sviestą, medų ir kaitiname, kol sviestas išsilydys. Dedame skaldytus migdolų riešutus, pankolių sėklas ir viską išmaišome.
4. Perdedame į kepimo skardą, išklotą kepimo popieriumi. Kepame 5-8 min. arba kol apskrus. Iškepus leidžiame atvėsti.
5. Mandarinus nulupame ir supjaustome griežinėliais.
6. Iš vieno mandarino išspaudžiame sultis, jas mažame dubenėlyje sumaišome su alyvuogių aliejumi, raudonojo vyno actu ir medumi.
7. Į lėkštę dedame mandarinus, užbarstome granatų sėklas ir keptus riešutus. Dedame fetą ir puošiame mėtos lapeliais. Užpilame padažą ir salotos paruoštos.
Suskleisti
Ingredientai
Želė:
1.00 vnt. (pakelis citrinų skonio)
Vynas:
400.00 ml (balto, pusiau saldaus)
Kaip gaminti
- Želė miltelius užpilkite vynu, palikite 15 min., kad išbrinktų ir pakaitinkite, kol ištirps.
- Mandarinus nulupkite ir išdėliokite į formeles, kuriose stings želė, pripilkite želė ir padėkite į šaldytuvą maždaug šešioms valandoms.
Suskleisti
Ingredientai
Cukrus:
120.00 g (ir dar 2 šaukštai pertepimui)
Grietinėlė:
350.00 ml (36 proc. riebumo; pertepimui)
Mandarinai:
1.00 vnt. (indelis konservuotų; pertepimui)
Kaip gaminti
Keisčiausias atradimas – tai, jog „ypatingasis kremas“, kaip jį įvardindavo mėgėjai, yra paprasčiausia plakta grietinėlė; tačiau brinkstantis morengas ir išsiskiriančios mandarinų sultys jai suteikia daug turtingesnį skonį. Beje, konservuotus mandarinus galite keisti bet kokiais kitais konservuotais vaisiais ar šviežiomis uogomis.
1. Orkaitę įkaitinkite iki 160 C laipsnių temperatūros.
2. Riešutus suberkite ant kepimo skardos ir pakepinkite orkaitėje 5-7 minutes, kol švelniai parus. Palaukite, kol atvės, suberkite į maisto trintuvą ir šiek tiek pasmulkinkite. Nemalkite iki miltų – plokštainyje turite jausti riešutų gabaliukus.
3. Baltymus supilkite į plakiklio indą ir pradėkite plakti. Kai jie suputos, pamažu suberkite visą cukrų ir plakite, kol baltymai taps standūs.
4. Kitame inde sumaišykite cukraus pudrą, miltus ir riešutus. Atsargiai įmaišykite sausus produktus į baltymus.
5. Orkaitę įkaitinkite iki 200 C laipsnių temperatūros.
6. Didelę kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi. Morengo masę paskirstykite skardoje ir išlyginkite. Kepkite 10 minučių, tada sumažinkite kaitrą iki 160 C ir kepkite dar 5-10 minučių.
7. Iškeptą lakštą išimkite iš orkaitės ir perpjaukite skersai į tris lygias dalis. Palikite atvėsti.
8. Lakštams atvėsus, išplakite grietinėlę su cukrumi bei vanilės ekstraktu iki standumo. Mandarinus nuvarvinkite.
9. Sluoksniuokite plokštainį: dėkite lakštą morengo, sudėkite apie pusę grietinėlės, suberkite pusę mandarinų. Dėkite antrą morengo lakštą, likusią grietinėlę bei likusius mandarinus. Galiausiai uždenkite paskutiniu morengo lakštu. Plokštainį įvyniokite į maistinę plėvelę ir palikite šaldytuve pernakt.
10. Prieš tiekdami apibarstykite cukraus pudra.
Suskleisti
Ingredientai
Citrinos:
1.00 vnt. (tarkuotos žievelės)
Kaip gaminti
1. Sausainius sudėkite į tvirtą polietileninį maišelį ir kočėlu sutrinkite. Išmaišykite su tirpintu sviestu.
2. Sausainių masę sudėkite į kepimo popieriumi išklotą apskritą skardą, tolygiai paskirstykite, suspauskite ir padėkite šaltai.
3. Aguonas įmaišykite į pieną, užvirinkite ir atvėsinkite. Želatiną 10 minučių brinkinkite šaltame vandenyje.
4. Jogurtą, varškę, cukrų, vanilinį cukrų išsukite elektriniu maišikliu.
5. Į varškės masę supilkite aguonas su pienu, suberkite citrinos žieveles ir gerai išmaišykite.
6. Puode įkaitinkite citrinų sultis, supilkite ir ištirpinkite išbrinkusią želatiną (neužvirinkite). Mišinį atsargiai įmaišykite į varškės masę ir padėkite šaltai. Kai pradės stingti, įmaišykite plaktą grietinėlę.
7. Varškės ir jogurto masę sukrėskite ant avižinių sausainių papločio ir 4 valandoms dėkite į šaldytuvą.
8. Mandarinus nulupkite, skersai supjaustykite griežinėliais ir jais gražiai apdėkite sustingusį pyragą.
9. Pakaitintą abrikosų džemą ištrinkite pro sietelį ir atvėsinkite. Apliekite torto viršų.
Pagaminsite per 1 val. neskaičiuojant šaldymo laiko.
|
Knyga „Vaisiai“ |
Receptas iš knygos „Vaisiai“
Suskleisti
Ingredientai
Kiaušiniai:
4.00 vnt. (tryniai pagrindui ir 4 baltymai morengui)
Riešutai:
2.00 valg. š. (malti morengui)
Kaip gaminti
1. Kambario temperatūros sviestą išsukite su cukrumi, maišydami po vieną sudėkite trynius. Miltus su kepimo milteliais persijokite ir suberkite į sviesto masę. Viską gerai išmaišykite.
2. Į kepimo popieriumi išklotą skardą sudėkite tešlą ir rankomis (kad būtų lengviau, rankas sušlapinkite) išlyginkite, sluoksnis neturi būti storas.
3. Baltymus iki standžių putų išplakite su cukraus pudra ir riešutais. Masę paskleiskite ant išlygintos tešlos ir kepkite 175 laipsnių orkaitėje apie 20 minučių.
4. Iškeptą pagrindą apverskite ant drėgno lininio rankšluosčio ir nuimkite popierių.
5. Grietinėlę ir cukraus pudrą išplakite, kad būtų standi. Gauta mase aptepkite pravėsusį pyrago pagrindą, apdėkite mandarinų skiltelėmis ir naudodami rankšluostį suvyniokite. Neišsigąskite, jei pyrago pagrindas sutruks, – sustingusi grietinėlė jį sutvirtins. Vyniotinį įsukite į foliją ar kepimo popierių ir kelioms valandoms (geriausia visai nakčiai) įdėkite į šaldytuvą.
|
Vegetariški patiekalai |
Receptas iš knygos „Vegetariški patiekalai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
Suskleisti
Kaip gaminti
1. Pirmiausia nuplikykite aguonas karštu vandeniu, leiskite, kad šiek tiek pabrinktų.
2. Nuo nuplautų citrinų nutarkuokite žievelę, tada išspauskite iš jų sultis.
3. Išplakite kiaušinius.
4. Sviestą su cukrumi išsukite iki purios masės. Tai padarysite greičiau, jei sviestą ištirpinsite. Po to supilkite kiaušinius, rikotą.
5. Ištrinkite mandarinus iki vientisos masės ir įmaišykite kartu su citrinų žievelėmis bei jų sultimis, aguonomis, druska, kepimo milteliais, miltais ir aguonomis.
6. Kepimo indą išklokite popieriumi, patepkite sviestu, supilkite tešlą ir įdėkite kepti apie 30 minučių į iki 180°C laipsnių temperatūros įkaitintą orkaitę. Pyrago viršų galite taip pat papuošti mandarinų griežinėliais.
Suskleisti