Nors krevečių rūšių priskaičiuojama net keli šimtai, sąlyginai jas galima skirstyti į dvi dideles grupes: krevetės būna gyvenančios šiltuosiuose ir gyvenančios šaltuosiuose vandenyse. Šaltųjų vandenų krevetės auga tik laisvėje, laukinėmis sąlygomis, tuo tarpu šiltųjų vandenų krevetės neretai yra auginamos specialiuose krevečių ūkiuose.
Bene didžiausias krevečių privalumas – jose esantis didelis jodo kiekis[i]. O jodas žmogaus organizmui ypatingai svarbus elementas. Didžioji dalis jodo kaupiasi skydliaukėje, taigi jodas neatsiejamai turi įtakos skydliaukės veiklai, o tuo pačiu ir hormonų gamybai[ii]. Maždaug trečdalis jodo yra panaudojamas tiroksino gamybai, o šis hormonas yra atsakingas už medžiagų apykaitos procesus. Dar viena svarbi jodo misija – valyti organizmą šalinant iš jo toksines medžiagas, tokias kaip gyvsidabris, švinas, fluoridas ir t.t. Taip pat jodas organizme padeda palaikyti normalią energijos apykaitą, nervų sistemos veiklą, odos būklę ir atlieka daugybę kitų svarbių funkcijų[iii].
Krevetės turtingos ir selenu, saugančiu ląsteles nuo laisvųjų radikalų. Svarbus jis ir skydliaukės veiklai: esant seleno trūkumui, skydliaukei sunkiau funkcionuoti ir gaminti hormonus. Pakankamas kiekis seleno padeda palaikyti normalią odos, nagų ir plaukų būklę, teigiamai veikia imunitetą. Seleno savo sudėtyje turinčių krevečių ypatingai rekomenduojama valgyti vyrams, mat šis elementas padeda palaikyti normalią spermatogenezę[iv].
Krevetėse esančios naudingosios medžiagos dalyvauja žmogaus organizmo medžiagų apykaitos, imuniteto stiprinimo, odos būklės gerinimo procesuose, taigi krevetės gali būti ne tik puikiu delikatesu, bet ir sveikatai palankiu maistu.
Į ką atkreipti dėmesį perkant krevetes?
Perkant krevetes svarbiausia atkreipti dėmesį į jūros gėrybių kvapą bei uodegėlę.
- Gerų krevečių kvapas nėra aitrus, dvelkia jūros šviežumu. Sugedusios krevetės įprastai skleidžia amoniako kvapą.
- Krevetės uodegėlė turi būti užsirietusi link krevetės pilvo, nepakrypusi į šalis, nenulūžusi ir neapšiurusi.
Jei perkate šaldytas krevetes, atkreipkite dėmesį į galiojimo laiką ir išvaizdą. Jei ant krevečių pastebite patamsėjimų, vadinasi, jos jau pasenusios. Jeigu krevečių uodegėlės tiesios, greičiausiai jos buvo užšaldytos ne iš karto po sugavimo. Kuo mažiau ledo bus pakuotėje, tuo geriau. Storas krevetes dengiantis šerkšno sluoksnis gali reikšti, kad krevetės dėl netinkamo gabenimo ar laikymo jau buvo atšilusios ir pakartotinai užšaldytos.
Pats teisingiausias būdas atšildyti šaldytas krevetes – tai palaikyti jas šaldytuve, kol nutirps ledukai. Jeigu krevetes atšildyti reikia greitai, pakuotę su krevetėmis pamerkite į kambario temperatūros vandenį.
Jei krevetes perkate pakuotėse, atkreipkite dėmesį į pakuotėje nurodomos skaičius – 40/60, 70/90 ar kitus galimus variantus. Šie skaičiai parodo ne krevečių dydį, o preliminarų krevečių skaičių viename kilograme.
Ar renkantis krevetes svarbus jų dydis?
Įvairiems patiekalams įprasta naudoti skirtingo dydžio krevetes. Mažesnės krevetės įprastai naudojamos patiekalams gardinti – salotoms, makaronams ir t.t. Ypatingesnių patiekalų gaminimui, kuriame pati krevetė bus pagrindinė žvaigždė, patartina rinktis masyvesnes krevetes.
Krevečių dydis svarbus jų pagaminimo laikui – kuo didesnė krevetė, tuo ilgiau ją reikės virti. Įprastai krevetės verdamos tol, kol įgauna oranžinį atspalvį ir iškyla į vandens paviršių. Stenkitės nepervirti, nes krevetės praras skonines savybes ir bus sunkiai kramtomos. Jei krevetes naudosite kaip karštųjų patiekalų ingredientą, jas dėkite pačias paskutines. Taip krevetės išlaikys specifinį savo skonį ir tekstūrą.
Jei patiekalui pasirinkote didesnių rūšių krevetes, nepamirškite pašalinti ties krevetės nugara esančio tamsaus siūlelio – žarnyno venos.
Ką pasigaminti?
Krevetės gali būti pagrindiniu patiekalu, užkandžiu, salotų ar kitų patiekalų ingredientu, tad įdomių receptų ir jų pagaminimo būdų – apstu. Dar neturite savo mėgstamiausio recepto, o gal norite išbandyti kažką naujo? Siūlome jums kelias puikias idėjas.
Keptos krevetės su česnaku ir vermutu
Patiekalui reikės:
- 500 gramų krevečių;
- 4 skiltelių česnako;
- 1/4 stiklinės sauso balto vermuto;
- 2 valgomųjų šaukštų sviesto;
- 1 valgomojo šaukšto citrinos sulčių;
- 1/4 arbatinio šaukštelio citrinos žievelės;
- 4 šakelių petražolių;
- Druskos juodųjų pipirų pagal skonį.
Nuplaukite ir nulupkite krevetes, tolygiai sudėkite jas ant lėkštutės ir nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir pakepinkite krevetes ant stiprios ugnies maždaug vieną minutę. Krevetes apverskite, suberkite smulkiai pjaustytą česnaką ir pakepkite dar vieną minutę. Pamaišykite ir vėl kepkite maždaug dvi minutes, tuomet krevetes išimkite iš keptuvės ir sudėkite į lėkštę.
Į tą pačią keptuvę kurioje kepė krevetės supilkite vermutą ir citrinos sultis. Užvirkite, skystis turėtų šiek tiek sutirštėti. Suberkite smulkiai tarkuotą citrinos žievelę ir smulkintas petražoles. Keptuvę patraukite nuo kaitros, sudėkite į padažą krevetes ir pamaišę leiskite joms pabūti pusę minutės. Paruoštą patiekalą sudėkite į lėkštes ir skanaukite.
Takos su kukurūzais ir krevetėmis
Patiekalui reikės:
- 12 takos krepšelių;
- 2 šviežių kukurūzų burbuolių;
- 2 čili pipirų;
- 1 avokado;
- 500 gramų krevečių;
- 200 gramų tarkuoto sūrio;
- 1/2 svogūno;
- 1 valgomojo šaukšto alyvuogių aliejaus;
- 1/2 arbatinio šaukštelio maltų kmynų;
- Šviežios kalendros pagal skonį;
- Grietinės arba salsos padažo;
- Druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Įkaitinkite keptuvę, sudėkite į ją nuplautas kukurūzų burbuoles. Nuolatos pamaišydami kepinkite kukurūzus be aliejaus ant stiprios kaitros maždaug 6-8 minutes, kol švelniai apskrus. Pakepintus kukurūzus sudėkite į lėkštę.
Į keptuvę įpilkite aliejaus, sumažinkite kaitrą iki vidutinės ir kelias minutes pakepinkite smulkintą svogūną. Į keptuvę sudėkite nuluptas krevetes, kmynus, viską pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais. Viską išmaišykite ir kepkite maždaug 3-5 minutes. Į keptuvę suberkite smulkintus čili pipirus ir kalendrą, pakepkite dar vieną minutę.
Išimkite avokado minkštimą ir supjaustykite jį kubeliais. Atskirkite kukurūzus nuo jų burbuolių. Avokadą, kukurūzus ir krevetes sumaišykite.
Į kiekvieną takos krepšelį suberkite po 1 valgomąjį šaukštą krevečių, avokadų ir kukurūzų mišinio, pabarstykite tarkuotu sūriu. Įdarytus krepšelius dėkite ant skardos ir kepkite maždaug 5 minutes orkaitėje, įkaitintoje iki 180 laipsnių. Patiekite su grietine arba salsos padažu.
Krevetės su riešutais medaus padaže
Patiekalui reikės:
- 250 ml vandens;
- 200 gramų cukraus;
- 200 gramų graikinių riešutų;
- 500 gramų krevečių;
- 160 gramų kukurūzų krakmolo;
- 2 kiaušinių;
- 4 valgomųjų šaukštų majonezo;
- 2 valgomųjų šaukštų medaus;
- 2 valgomųjų šaukštų plaktos grietinėlės;
- Šiek tiek aliejaus kepimui;
- Šiek tiek svogūnų laiškų papuošimui;
- Druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Puode sumaišykite vandenį su cukrumi. Užvirinkite ant vidutinės kaitros, suberkite graikinius riešutus ir pavirkite maždaug 2 minutes. Riešutus išimkite ir sudėkite į dubenėlį, kad atvėstų.
Nuplaukite ir išvalykite krevetes, nusausinkite popieriniu rankšluosčiu. Pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais. Kiaušinius išplakite gilesniame dubenėlyje. Krevetes pamirkykite plakinyje, o tuomet kukurūzų krakmole.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir sumažinę kaitrą iki vidutinės, sudėkite kepti krevetes. Kepkite maždaug 3-4 minutes, kol krevetės įgaus atspalvį, tuomet jas išimkite ir sudėkite kartu su riešutais.
Indelyje sumaišykite majonezą, medų ir plaktą grietinėlę. Gautu mišiniu apliekite krevetes ir riešutus. Prieš patiekdami, pagardinkite patiekalą smulkintais svogūnų laiškais.
Krevetėmis įdarytos cukinijos
Patiekalui reikės:
- 400 gramų krevečių;
- 100 gramų parmezano sūrio;
- 100 gramų mocarela sūrio;
- 50 gramų riebios grietinėlės;
- 4 cukinijų;
- 3 skiltelių česnako;
- 2 pomidorų;
- 1 šakelės čiobrelių;
- 1/2 citrinos;
- 2 valgomųjų šaukštų sviesto;
- 1 valgomojo šaukšto alyvuogių aliejaus;
- Petražolių papuošimui;
- Druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Cukinijas nuplaukite, perpjaukite pusiau ir išimkite minkštimą, kad į cukinijas galėtumėte sudėti įdarą. Minkštimo neišmeskite. Jį pagardinkite druska, maltais juodaisiais pipirais ir smulkintais čiobreliais.
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių, skardą patepkite alyvuogių aliejumi, sudėkite ant skardos cukinijų laivelius ir kepkite orkaitėje maždaug 20 minučių.
Keptuvėje ant vidutinio kaitrumo ugnies ištirpinkite sviestą, suberkite nuplautas ir išvalytas krevetes ir pakepinkite maždaug 3-4 minutes. Tuomet krevetes išimkite, leiskite joms atvėsti ir supjaustykite jas mažesniais gabaliukais.
Cukinijos minkštimą ir pomidorus supjaustykite nedideliais kubeliais, česnaką susmulkinkite. Cukinijos minkštimą, pomidorus, česnakus ir krevetes sudėkite atgal į keptuvę ir pakepinkite maždaug 1 minutę. Tuomet supilkite grietinėlę, šviežiai spaustos citrinos sultis ir pakepinkite dar 3 minutes.
Paruoštu įdaru užpildykite cukinijų laivelius. Ant viršaus uždėkite mocarelos sūrio ir kepkite orkaitėje, įkaitintoje iki 180 laipsnių, maždaug 10 minučių. Patiekalui iškepus pagardinkite smulkintomis petražolėmis ir skanaukite.
Šaltiniai:
[i] Is Shrimp Healthy? Nutrition, Calories and More [šaltinis]
[ii] 11 Uses for Iodine: Do Benefits Outweigh the risks? [šaltinis]
[iii] 2012 m. gegužės 16 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 432/2012 [šaltinis]
[iv] 2012 m. gegužės 16 d. Komisijos reglamentas (ES) Nr. 432/2012 [šaltinis]