Kaip sako pranešime žiniasklaidai cituojama prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė Jolanta Sabaitienė, patisonas iš tiesų yra vasarinis moliūgas, dėmesį labiausiai atkreipiantis dėl neįprastos išvaizdos. Patisonai išsiskiria savita forma, primenančia gilę ar net kepurėlę, o kai kas sako, kad net ir skraidančią lėkštę.
Patisonai yra turtingi vandens, tačiau vis dėlto jų minkštimas sausesnis negu cukinijų. Juos lengva paruošti, o skoniu jie netgi šiek tiek primena artišokus. Gal kasdien patisonai ir pabostų, bet jų vertėtų valgyti bent kelis kartus per savaitę, ypač šiuo metu, kai jie yra patys šviežiausi.
„Patisonai turi daug vandens ir yra puikus skaidulų šaltinis, todėl palengvina virškinimą. Taip pat šioje daržovėje itin mažai kalorijų, todėl ją verta rinktis. Valgydami patisonus praturtinsite organizmą mineralais ir mikroelementais. Juose gausu ir vitamino C“, – vardina J.Sabaitienė.
Skaniausi – jauni, šviesiai žalsvi patisonai
Šios daržovės, kaip ir jų pusseserės cukinijos, kilusios iš Centrinės Amerikos. Nors tradiciškai patisonai siejami su Pietų šalimis, jie puikiai auga ir Lietuvoje.
Patisonų egzistuoja ne viena rūšis ir veislė. O priklausomai nuo jos, skiriasi ir daržovės spalva. Ji gali varijuoti nuo vos vos žalsvos iki skaisčiai oranžinės. Švelniausiu skoniu pasižymi jauni, šviesiai žali patisonai. Vaisių ir daržovių ekspertė pataria rinktis nedidelius patisonus, kurių oda yra lygi, neturi dėmių. Ji turėtų būti gana minkšta ir ją taip pat galima valgyti.
Vida Press nuotr./Patisonai
Su kuo derinti?
Plonais patisonų griežinėliais galite pagardinti įvairias salotas arba uždėti jų ant sumuštinių ar picų.
Patisonai yra labai universali daržovė. Pasak J.Sabaitienės, dėl gana švelnaus skonio jie gali būti valgomi žali. Tačiau taip pat patisonai puikiai tinka kaip įvairiausių patiekalų ingredientas. Pavyzdžiui, plonais patisonų griežinėliais galite pagardinti įvairias salotas arba uždėti jų ant sumuštinių ar picų.
Patisonus galite ir kepinti, troškinti ar virti garuose. Jie taip pat gali būti virti, tapti trintos sriubos ar išskirtinio padažo elementu. Virtą patisoną galima patiekti kaip užkandį tiesiog su gabalėliu sviesto.
Vida Press nuotr./Apkepas su patisonais
Patisonai puikiai dera su rūgštesnėmis daržovėmis, pavyzdžiui, pomidorais, ar citrusinių vaisių padažais, pagardintais įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis, tokiomis kaip raudonėlis, bazilikas ir petražolės. Tai gali būti puikus garnyras prie įvairių mėsos ir paukštienos patiekalų. Patroškintus patisonus galite patiekti ir prie kietųjų sūrių.
Kaip sako ekspertė, šviežius patisonus galima laikyti šaldytuve 3 dienas, tuomet jie spėja išlaikyti gerąsias savybes. Taip pat jie puikiai tinka konservuoti – pasižymi ne tik puikiu skoniu, bet ir akiai patraukia išvaizda stiklainyje. Patisonus galima ir šaldyti, tik prieš tai vertėtų kruopščiai nuplauti ir supjaustyti kubeliais.
J.Sabaitienė siūlo pabandyti ir porą paprastų receptų su patisonais.
Trinta patisonų ir morkų sriuba
Ingredientai:
- 1 kg patisonų;
- 2 didelės morkos;
- daržovių sultinio;
- 100 ml grietinės;
- žiupsnelis tarkuoto muskato;
- druskos;
- pipirų;
- bazilikų lapelių.
Gaminimas:
1. Nulupkite morkas. Jeigu patisonų žievelė pakankamai minkšta, jų lupti nereikia, jei kietesnė – nulupkite ir patisonus. Supjaustykite daržoves kubeliais. Sudėkite į puodą su dangčiu, užpilkite daržovių sultiniu ir virkite, kol daržovės visiškai suminkštės.
2. Daržoves sudėkite į virtuvinį trintuvą ir trinkite, po truputį įpildami sultinio, kuriame jos virė, kol gausite norimo tirštumi tyrę. Pagardinkite tarkuotu muskatu, druska, pipirais, supilkite į lėkštes ir įdėkite po šaukštą grietinės. Pabarstę smulkintais bazilikų lapeliais – mėgaukitės!
Vida Press nuotr./Patisonų sriuba
Patisonų apkepas
Ingredientai:
- 500 g patisonų;
- 100 g šoninės;
- 1 svogūnas;
- 3 dideli grybai;
- 2 skiltelės česnako;
- 4 šaukštai kapotų petražolių;
- 200 ml grietinėlės;
- 70 g tarkuoto sūrio;
- sviesto;
- druskos;
- pipirų;
- muskato riešuto.
Gaminimas:
1. Patisonus apvirkite, leiskite atvėsti, tuomet nuplukite, jei žievelė per kieta, supjaustykite nedideliais kubeliais.
2. Keptuvėje apkepinkite šoninę, smulkiai supjaustytus grybus ir svogūną plonais griežinėliais. Sudėkite česnaką ir petražoles. Palikite troškintis apie dešimt minučių. Įdėkite gabalėlį sviesto ir išmaišykite. Pagardinkite druska ir pipirais.
3. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių.
4. Į kepimo indą sudėkite patisonų kubelius. Uždėkite apkepintą šoninę ir daržoves su grybais. Viską užpilkite grietinėle, pabarstykite tarkuotu muskato riešutu. Ant viršaus suberkite tarkuotą sūrį. Kepkite orkaitėje 30 minučių.
Jūsų dėmesiui - dar keli receptai su gražiaisiais patisonais:
Ingredientai
Krapai:
1.00 sauja (šviežių, smulkintų)
Kaip gaminti
1. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių.
2. Nupjaukite patisonų viršūnėles ir išskobkite minkštimą. Tuomet susmulkinkite patisono minkštimą ir atidėkite vieną stiklinę.
3. Išskobtus patisonus sudėkite ant kepimo skardos ir pabarstykite druska. Kepkite orkaitėje apie 10 minučių.
4. Įkaitinkite keptuvę, suberkite į ją šoninę ir kepkite tol, kol apskrus. Tuomet ten pat sudėkite jautieną ir kepkite, kol paruduos. Suberkite smulkintą svogūną, česnaką ir toliau patroškinkite apie keletą minučių. Įmaišykite špinatus. Uždenkite keptuvę dangčiu ir dar patroškinkite, kol špinatai suminkštės. Tuomet nuimkite dangtį ir kepkite keletą minučių tol, kol išgaruos likęs skystis. Visą paruoštą masę suberkite į vidutinio dydžio dubenį bei palikite atvėsti.
5. Kai masė atvės, įmaišykite kiaušinius, virtus ryžius, pipirus ir kelis valgomuosius šaukštus krapų, sudėkite fetos sūrį.
6. Paruoštą jautienos mišinį sudėkite į apkeptus patisonus. Uždenkite jų viršūnėles ir kepkite apie pusvalandį, kol apskrus ir suminkštės. Svarbu stebėti, kad patisonai nesutežtų.
7. Iškepusius patisonus apibarstykite krapais ir patiekite.
Suskleisti
Ingredientai
Druska:
2.00 žiupsnelis (po žiupsnį sriubai ir pesto)
Kaip gaminti
1. Nulupkite ir labai smulkiai supjaustykite svogūnus. Nupjaukite apatinę ir viršutinę patisono dalis. Tuomet supjaustykite patisoną ketvirčiais, o vėliau – griežinėliais.
2. Imkite gilią keptuvę, į ją supilkite sultinį ir užvirkite.
3. Vidutinio dydžio puode įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite smulkintus svogūnus, žiupsnelį druskos ir kepinkite ant vidutinės kaitros keletą minučių, kol svogūnai suminkštės. Tuomet sudėkite patisonus, užberkite dar vieną žiupsnelį druskos ir dar patroškinkite apie 5 minutes. Ant viršaus supilkite sultinį, o jeigu trūksta skysčio – šiek tiek verdančio vandens (svarbu, kad padengtų daržovės). Viską užvirkite ir troškinkite tol, kol patisonai taps minkšti.
4 Kol sriuba verda, laiką paruoškite pesto padažą. Elektriniame smulkintuve išsukite baziliką, parmezano sūrį ir kedrines pinijas. Įberkite gerą žiupsnį druskos, alyvuogių aliejaus ir maišykite, kol susidarys vientisa masė. Jei pesto padažas išėjo per sausas, įpilkite dar alyvuogių aliejaus.
5. Tuomet nuimkite sriubos puodą nuo ugnies ir elektriniu trintuvu sutrinkite visą jame esančią masę.
6. Supilstykite sriubą į lėkštes, o ant viršaus užpilkite po šaukštą pesto padažo. Patiekite su paskrudinta duona.
Suskleisti
Ingredientai
Česnakai:
2.00 skiltelės (susmulkintos arba sutrintos)
Džiūvėsiai:
3.00 valg. š. (maltų; plius dar šiek tiek apvoliojimui)
Svogūnai:
1.00 vnt. (nedidelis, supjaustytas smulkiai)
Vynas:
0.50 st. (baltojo; arba sultinio, arba vandens)
Druska:
1.00 arbat. š. (arba pagal skonį)
Kaip gaminti
1. Patisonus sutarkuokite stambia tarka, apibarstykite 2 šaukšteliais rupios druskos ir palikite apie 10-15 minučių, kad išsiskirtų kuo daugiau sulčių. Tada tarkius kuo stipriau nuspauskite, kad kuo daugiau skysčio pasišalintų.
2. Dideliame dubenyje sumaišykite maltą mėsą su patisonais, susmulkintu česnaku, džiūvėsiais, įmuškite kiaušinį, pagardinkite pipirais (druskos turėtų pakakti nuo patisonų) ir 1/2 šaukštelio raudonėlių, viską gerai išmaišykite.
3. Didelėje gilioje keptuvėje (arba puode) įkaitinkite aliejų. Į gilesnę lėkštelę įberkite džiūvėsių apvoliojimui. Šlapiomis rankomis formuokite nedidelius kotletukus, iš visų pusių apvoliokite juos džiūvėsiuose, ir apkepkite iš visų pusių keptuvėje, kol gražiai apskrus. Išimkite iš keptuvės ir atidėkite į šalį.
4. Į tą pačią keptuvę, kurioje kepė kotletukai, įdėkite šaukštą sviesto, ir suberkite svogūnus. Apkepinkite juos trumpai, tada supilkite vyną (arba sultinį, arba vandenį) ir, pagramdant keptuvės dugną, pakepinkite, kol alkoholis išgaruos (o sultinio sumažės). Suberkite supjaustytus pomidorus, įdėkite koncentratą, supilkite vursterio padažą, suberkite prieskonius – pipirus, čili pipirus, likusus raudonėlius, galite įberti žiupsnelį cukraus, ir virkite padažą kaskart pamaišant atviroje keptuvėje apie 5 minutes, kol sutirštės.
5. Tada sudėkite atgal į padažą apkepintus kotletukus ir toliau troškinkite ant nedidelės ugnies apie 5 minutes.
6. Prieš patiekiant pabarstykite šviežiomis petražolėmis, bazilikais. Valgykite su virtomis bulvėmis arba ryžiais, o gal kitomis mėgstamomis kruopomis ar riekele šviežio prancūziško batono.
Suskleisti
Ingredientai
Kakava:
3.00 valg. š. (nesaldintos)
Kaip gaminti
1. Sausus ingredientus išmaišykite dideliame dubenyje, o mažesniame dubenėlyje – skystus ingredientus.
2. Skystą mišinį iš lėto pilkite ant sausų produktų, kas kartą vis pamaišydami. Gauta masė turi būti tiršta.
3. Kepimo skardą ištepkite aliejumi, supilkite masę ir kepkite 180 laipsnių karštumo orkaitėje apie pusvalandį tol, kol pyrago viršus apskrus. Ištraukite iš orkaitės ir leiskite atvėsti.
4. Ištirpdykite šokoladą kartu su šaukštu aliejaus. Gautą glaistą užpilkite ant pyrago viršaus ir palikite šiek tiek atvėsti.
Suskleisti