Kaip teisingai parinkti taurę
Kaip teisingai patiekti alų papasakojo „Švyturio“ alaus someljė Jonas Lingys. Pasak jo, vaišinant alumi svarbiausia gėrimą patiekti šviežią, taip pat – teisingai parinktoje taurėje.
„Skirtingas alus atsiskleidžia skirtingoje temperatūroje – išryškėja konkrečios alaus rūšies turimi poskoniai. Pavyzdžiui, intensyvesnį, tamsesnės spalvos alų reiktų gerti kiek šiltesnį – tada atsiskleidžia galimi kavos, deginto salyklo, šokolado aromatai. Kad tai įvyktų, geriau ragauti iš šiek tiek siaurėjančios taurės – ji sukoncentruoja kvapą, – paaiškina someljė. – Lengvesnį alų, lagerį, reiktų gerti šaltesnį, todėl taurė galėtų būti su kojele. Šiuo atveju nelabai svarbu, siaurėjanti ji ar platėjanti. Tamsų lagerį verčiau gerti iš taurės, panašios į skirtą konjakui. Tuo tarpu belgišką elį, kuris skleidžia labai stiprų aromatą, galima gerti iš platėjančios taurės, kad kvapas nebūtų per daug intensyvus.“
Someljė teigimu, jei abejojate savo žiniomis, kaip parinkti taurę alui, verčiau neeksperimentuoti: „Niekada nesuklysite pasirinkę taurę, kuri savo forma panaši į tulpę – šiek tiek siaurėjančią. Jei alų gurkšnojate iš tokios, galite žinoti, kad alus patiektas tinkamai.“
Vietoje bokalo – butelis
Tuo tarpu alaus bokalai, pasak J.Lingio, yra tikra atgyvena: „Gerti alų iš bokalo seniai nebemadinga. Be to, tai ir nėra visiškai teisinga. Įprastai bokalai yra storo stiklo, todėl nesimato, ar alus skaidrus ar ne. Taip pat bokalai laikomi už rankenos, o tai kelia būro įspūdį. Todėl pasaulyje alus dažniausiai nepilstomas į bokalus – jis patiekiamas taurėse.“
O ar dera gerti alų iš butelio? „Alus nėra įpareigojantis gėrimas, – šypsosi someljė. – Visada sakau taip: kai tam tikros alaus rūšies ragaujate pirmąkart, gerkite iš taurės. Susipažinę su konkrečiu alumi, laisvai galite gerti jį ir iš butelio. Juk maži alaus buteliukai tam ir sukurti, kad iš jų būtų patogu gerti. Žinoma, jei patogu gurkšnoti iš pusės litro talpos butelio, galima gerti ir iš jo.“
Ką išduoda alaus puta
Kalbėdamas apie alaus taures „Švyturio“ someljė užsimena apie dar vieną reikšmingą aspektą. „Ant kai kurių taurių būna pažymėta, kiek vietos yra skirta alui ir kiek – jo putai. Jei putos yra tiek, kiek pažymėta ant taurės, vadinasi, alus įpiltas ką tik, patiektas greitai, be to, įpiltas tinkamai – barmenas parodė meistriškumą“, – pastebi.
Be to, alaus puta atskleidžia ir dar vieną reikšmingą aplinkybę. „Kai žmogus ragauja alaus, jo kiekis taurėje mažėja, puta taip pat „slenka žemyn“. Jei taip „slinkdama“ puta prilimpa prie taurės sienelių – palieka putos „žiedus“ – vadinasi, taurė yra tinkamai plaunama. Tuo tarpu jei puta neprilimpa prie taurės sienelių, ir baigus gerti alų taurė atrodo kaip švariai išplauta, vadinasi, taurė sugadinta – išplauta netinkamai“, – sako J. Lingys.
Pasak J.Lingio, tai, kaip pateikiamas alus, parodo restorano kūrėjų, darbuotojų išmanymą. Someljė džiaugiasi, kad žinių restoranų atstovai įgauna vis daugiau: „Kol kas teisingai alus patiekiamas tikrai ne visuose restoranuose, tačiau žmonių, kurie patiekimą išmano, netrūksta.“