Pranešime žiniasklaidai cituojama prekybos tinklo IKI viešųjų ryšių vadovė Berta Čaikauskaitė teigia, kad pirmųjų į Lietuvą atkeliavusių arbūzų per dieną nuperkama nuo kelių iki keliolikos tonų, o paskelbus akcijas pardavimai išauga net keletą kartų. Šiltomis dienomis, pačiame sezono įkarštyje, arbūzų pardavimai į viršų gali šoktelėti net ir keliolika kartų. „Daugiausiai arbūzų nuperkama rugpjūčio mėnesį, tiesa, tuomet ir jų pasiūla būna didžiausia“, – pasakoja tinklo atstovė.
Pirmieji arbūzai į Lietuvą atkeliauja iš Ispanijos, Turkijos ir Graikijos, nes šiose šalyse jų sezonas prasideda anksčiausiai. Kiek vėliau parduotuves pasiekia itališki arbūzai, o antroje birželio pusėje pradedama prekiauti arbūzais iš Vengrijos, Ukrainos ir Rusijos. Iš pastarųjų šalių arbūzų į Lietuvą yra importuojama daugiausiai.
Kaip išsirinkti skaniausią?
„Rinkdamiesi arbūzus pirkėjai turi savo kriterijus ir būdus, kaip atskirti sultingiausius ir labiausiai prinokusius. Pastebime, kad dažnas pirkėjas visą arbūzą įsigyti labiau linkęs tuomet, kai šalia jo guli perpus ar mažesnėmis dalimis supjaustyti arbūzai. Pasižiūrėję į juos pirkėjai įvertina arbūzo vidų, kokybę. Be to, kreipiamas dėmesys ir į arbūzo dydį. Šiuo požiūriu pasirinkimas gana platus – prekiaujame nuo 3 kg iki 12 kg sveriančiais arbūzais“, – sako B.Čaikauskaitė.
Kelios gudrybės renkantis:
- Norint išsirinkti tikrai skanų ir sultingą arbūzą, dažnai siūloma atkreipti dėmesį į geltoną dėmę ant arbūzo žievės – kuo ji ryškesnė, tuo arbūzas yra sultingesnis.
- Verta pasižiūrėti į arbūzo uodegėlę – jei arbūzas buvo nuskintas sunokęs, ji turėtų būti sausa ir sudžiūvusi.
- Daugeliui turbūt yra tekę girdėti ir apie triukus, kai gerai sunokę arbūzai yra atpažįstami į juos pabeldus ar šiek tiek spustelėjus iš abiejų pusių. Pirmuoju atveju turėtų būti girdimas duslus garsas, o antruoju – traškesys.
Kai prisivalgysite arbūzų be jokių priedų, išdrįskite išbandyti juos įvairiuose deriniuose – tikrai maloniai nustebins:
- Arbūzo minkštąją dalį supjaustykite kubeliais. Sudėkite į smulkintuvą ir susmulkinkite iki vientisos masės.
- Suberkite cukrų, supilkite citrinos sultis, sudėkite smulkiai kapotus mėtų lapelius ir įberkite žiupsnelį druskos. Gerai išmaišykite.
- Dėkite dubenį su arbūzų sriuba į šaldytuvą ir palaikykite bent porą valandų. Prieš patiekdami, išimkite iš šaldytuvo ir supilstykite į dubenėlius. Papuoškite šviežių mėtų lapeliais ir mėlynėmis.
Receptas Astos Černės
Plačiau skaitykite: „Vasaros skoniai: gaivi arbūzų sriuba“
- Raudonąjį svogūną nulupkite, supjaustykite griežinėliais, apšlakstykite citrinų sultimis, užberkite nutarkuotų žievelių ir žiupsnelį cukraus, gerai išmaišykite ir palikite apie 10 min. pastovėti, kad pasimarinuotų.
- Arbūzą nulupkite, supjaustykite kubeliais, išimkite visas sėklytes ir trumpai pakepkite ant grotelių.
- Fetą supjaustykite kubeliais. Mėtos lapelius nuskabykite, nuplaukite ir nusausinkite.
- Arbūzo gabalėlius dėkite į lėkštę, ant viršaus berkite fetos, smulkintų mėtos lapelių, gerai nuvarvintas alyvuoges. Galiausiai išdėliokite mėtų lapelius.
- Paruoškite užpilą: visus padažo komponentus sumaišykite, pagal skonį pagardinkite pipirais, gerai atvėsinkite padažą šaldytuve ir prieš tiekdamos apliekite juo salotas.
- Susmulkinkite ridikėlius mėtas, agurkus ir sumaišykite su likusiais ingredientais.
- Apibarstykite gražgarstėmis ir patiekite atšaldytas.
- Nulupkite arbūzo žievę, likusią dalį supjaustykite vidutiniais kubeliais ir pašalinkite sėklas.
- Svogūną, agurką ir jalapeną supjaustykite mažais kubeliais ir sumaišykite su arbūzu.
- Į vaisių ir daržovių mišinį sudėkite susmulkintas kalendras, mėtas, supilkite išspaustas laimo sultis ir druską. Viską gerai išmaišykite ir patiekite iš karto arba laikykite sandariai šaldytuve.
- Patiekite su tortilijų traškučiais.
1. Pusę arbūzo supjaustykite kubeliais ir pusvalandžiui įkiškite į šaldiklį. Likusios pusės minkštimą sudėkite į plaktuvą kartu su medumi ir kelias sekundes permaišykite.
2. Sutrintą arbūzą užpilkite gerai atšaldytu mineraliniu vandeniu. Į taures sudėkite arbūzo kubelius ir užpilkite paruoštu gėrimu.
Knyga „Gaivieji gėrimai“ |
Receptas iš knygos „Gaivieji gėrimai“, kulinarė Asta Žvikevičienė
Įrankiai:
- Elektrinė kokteilinė/smulkintuvas ar trintuvas,
- Gabalėlis merlės arba sietelis.
Gaminimas:
- Arbūzo minkštimą išskobti, išrinkti sėklas ir elektriniu trintuvu sutrinti iki vientisos masės.
- Sutrintą arbūzą sudėti į medžiagos koštuvą arba sietelį. Išspausti visas sultis.
- Iš laimo vaisių išspausti sultis į atskirą dubenėlį. Sudėti į jas medų ir gerai išmaišyti, kol medus visiškai ištirps.
- Sumaišyti abejas sultis tarpusavyje ir supilti į paruoštą indą (pvz., ąsotį). Gautą gėrimą galima skiesti šaltu vandeniu, įmesti ledo kubelių. Jei mėgstate burbuliukus – įpilkite šiek gero mineralinio vandens (2 dalys limonado: 1 dalis mineralinio).
Receptas iš tinklaraščio SKANIOS DIENOS
1. Po truputį berdami miltinį cukrų kiaušinių baltymus išplakite iki vientisos blizgios masės. Baigdami plakti įlašinkite citrinų sulčių ir supilkite krakmolą, gerai išmaišykite.
2. Į kepimo popieriumi išklotą skardą šaukštu dėkite baltymus, formuodami pyragėlius – galima daryti apvalius, keturkampius. Juos kepkite 130 laipsnių orkaitėje apie 3 valandas. Atvėsinkite ir tik tada nuimkite nuo popieriaus.
3. Grietinėlę išplakite su paprastu ir vaniliniu cukrumi iki standžių putų. Arbūzą supjaustykite norimo dydžio gabaliukais. Ant baltymų pyragėlių uždėkite plaktos grietinėles ir kelis gabalėlius arbūzo.
4. Pyragėlius iš karto tiekite į stalą.
Vegetariški patiekalai |
Receptas iš knygos „Vegetariški patiekalai“, kulinarė Asta Žvikevičienė