„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kepsninių verslo „Kamado Bono“ įkūrėjas atskleidė, kokias klaidas dažniausiai darome prie grilio

„Per paskutinius metus lietuviai atrado daugiau kepimo būdų, įsisavino jų skirtumus, o su jais praplėtė ir grilio meniu“, – sako kepsninių verslo „Kamado Bono‘‘ įkūrėjas ir vadovas Tomas Petryla. Jo visai nestebina, kad lietuviai seka pasaulines grilio tendencijas, domisi jomis ir vis dažniau ryžtasi išmėginti savo jėgas prie kamado tipo kepsninių – „lietuviai yra kūrybinga tauta, imli naujovėms ir žinioms“.
Kepsninių verslo „Kamado Bono‘‘ įkūrėjas ir vadovas Tomas Petryla
Kepsninių verslo „Kamado Bono‘‘ įkūrėjas ir vadovas Tomas Petryla / Asmeninio arch.nuotr.

Šiandien daugelis sėkmingai jau rūko šonkauliukus, kepa burgerius, jaučio krūtininę plėšytą kiaulieną ir pan.

Taip pat dalis jau įsikėlė į kepsnines ketaus kazanus ir gamina skanų plovą, kepa lietuvių itin mėgstamus bulvinius blynus, apkepus, pyragus, picas, rūko žuvį ar sūrį.

Džiugu, kad tautiečiai nebeapsiriboja tik šašlyko, dešrelių ar vištienos sparnelių kepimu. Jiems reikia jau daugiau.

Kaip manote, kodėl keitėsi lietuvių įpročiai ir kas tam turėjo didžiausios įtakos? Ar galima teigti, kad kamado tipo kepsninių atsiradimas rinkoje buvo proveržis?

Lietuvos rinkoje prieš 8-10 metus kamado tipo kepsnių jau buvo galima rasti, tačiau lietuvių įpročiai masiškai nekito. Kodėl?

Atsakymas paprastas. Trūko žinių apie grilinimą, apie kepimo techniką, receptus, grilinimo metodus, kokybiškus produktus, patogius grilinimo įrankius, trūko žinių ir tų, kurie tas žinias suteiktų, kurie mokytų, edukuotų ir palaikytų, padrąsintų.

Ne paslaptis, kad atstovauju „Kamado Bono‘‘ prekės ženklą, kuris ir gimė su tikslu įvykdyti mano minėtą edukacijos misiją. Esame nuoseklūs – tai, ką pradėjome 2016 metais, tęsiame iki šiandien.

Kur lietuviai gali mokytis grilinti? Papasakokite plačiau.

– Mokytis grilinti galima įvairiais būdais: yra ir nemokamų, ir mokamų galimybių. Prie nemokamų priskirčiau dalyvavimą facebook grupės „Lithuania grilling & smoking“ veikloje.

Minėta grupė vienija 127 tūkst. grilio mėgėjų ir profesionalų ir yra viena didžiausių informacinių platformų Europoje, orientuotų išskirtinai į grilinimo, BBQ temą.

Grupės nariai kasdien dalijasi savo receptais, patarimais ir klaidomis. Joje aktyviai dalyvauja ir „Kamado Bono‘‘ grilistai profesionalai, kurie dalinasi savo patirtimi.

Kelis kartus per metus „Kamado Bono‘‘ organizuoja ir gyvus nemokamus mokymus su puikia degustacija Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Šiauliuose, Panevėžyje drauge su partneriais.

Į grilio mokymus būtina registracija ir ją gali atlikti tik minėtos grupės nariai. Turime ir mokamų grilio mokymų, kurie organizuojami Vilniuje „Kamado Bono‘‘ salone įkurtoje gastro studijoje du kartus per mėnesį.

Mokymuose semtis žinių gali visi norintys – ir grilio naujokai ir pažengę grilistai.

Renginius veda ilgametę patirtį sukaupę meistrai, tarptautinių BBQ čempionatų dalyviai ir prizininkai. Taigi žinias daliname tiesiai iš profesionalų lūpų.

Semtis įkvėpimo galima ir kitokio pobūdžio renginiuose – grilio festivalis, kurį organizuojame kasmet gegužės mėnesį netoli Vilniaus, kiekvienas norintis jėgas gali išmėginti ir tarptautiniame čempionate pagal KCBS taisykles, pavadinimu – „Twinsmoke‘‘, kuris vyksta drauge su minėtu festivaliu.

– Ar sekasi lietuviams grilinti?

Pastebime tendenciją, kad prie grilio dažniau stoja vyrai. Mūsų klientų tarpe susiformavo nuomonė, kad namų virtuvėje šeimininkauja moterys/merginos, o lauko erdvė, grilio reikalai – jau vyrų valdos.

Grilinimas keičia žmonių gyvenimus.

Per savo darbo istoriją esame sukaupę sunkiai suskaičiuojamą kiekį pavyzdžių, kaip, žmonės, neturėję jokių įgūdžių, pradėjo ypatingai gerai grilinti ir ilgainiui net įkūrė maitinimo verslus, mėsos produktų parduotuves, pradėjo dalyvauti tarptautiniuose čempionatuose ir varžytis su savo srities kiečiausiais. Grilinimas keičia žmonių gyvenimus.

Smagu ir tai, kad laikas prie grilio suteikia gerų emocijų, skatina leisti laiką lauke, padeda pailsėti, surasti naują pomėgį, moko grilinti ir tobulėti. Geriausia kombinacija, tiesa?

– Kokias dažniausiai klaidas daro žmonės grilindami?

Klaida numeris vienas. Įsitikinimai ir žinių vengimas. Dažnai girdime tokias frazes kaip „taip kepė mano senelis, jis žino geriausiai“, „matau jau višta iškepusi, tačiau pakepsiu dar 10 minučių‘‘, „matau, kad mėsa dar galėtų pakepti, bet, ai, gal bus gerai, valgome‘‘.

Žmonės pasiduoda spėlionėms, nuojautai ir stebisi, kodėl nepavyko. Mano patarimas būtų surizikuoti, dažniau įsileisti naujoves į savo gyvenimą, kurios palengvins grilinimo procesą ir leis pasiekti tą rezultatą, kokio ir tikitės.

Kiekvienas patiekalas/produktas turi savo vidinę temperatūrą, kodėl gi jos neišmatavus kepant? Išspręsite problemą – žinosite tiksliai, ar patiekalas jau iškepęs ar ne, išsaugosite sultingumą ir išvengsite sausos mėsos. Aš asmeniškai tikiu, kad nėra tokio dalyko kaip sausa vištos krūtinėlė. Yra tiesiog perkepta krūtinėlė.

Klaida numeris du. Pasirinktas netinkamas kepimo temperatūros rėžimas. Tai itin dažnai akcentuoja ir mūsų mokymų meistrai grilio renginių metu. Dažnu atveju, kai įvyksta nesėkmė, kepama per didelėje temperatūroje ir tokiu būdu maistas yra tiesiog sudeginamas arba vidus lieka neiškepęs, o išorė sudegusi. Pažįstama situacija? Šios klaidos išvengti padės bent minimalios grilinimo žinios, kurias gauti galima mano anksčiau minėtais būdais – FB grupė, mokymai ir pan.

Klaida numeris trys. Netinkamo kuro pasirinkimas. Degių skysčių grilinant rekomenduoju visiškai atsisakyti – tausokite savo ir artimųjų sveikatą ir maistą, kurį valgote.

Atidžiai rinkitės anglis. Ką verta žinoti – maišytos medienos anglys (spygliuotis+lapuotis) turės daugiau momentinės kaitros, tačiau degs trumpiau. Su tokiomis anglimis galite kepti kažką nesudėtingo, kas iškepa per 15-20 min., pvz. šašlykas, tačiau turėkite omenyje, kad tokios anglys netiks ilguose kepimuose.

Tuo tarpu kietmedžio mediena, kurią visada renkamės ir mes, kaip profesionalūs grilistai, degs stabiliai ilgą laiką, todėl ji puikiai tarnaus tiek kepant trumpai, tiek ilgą laiką.

Tai universalus variantas. Kietmedžio kokybiškų anglių, tokių kaip, „Texas Club‘‘ galima rasti praktiškai kiekvienoje didesnėje tinklo parduotuvėje. Jos pasiekiamos lengvai visoje Lietuvoje.

Kokie mėnesiai oficialiai galėtų būti vadinami grilio mėnesiais, na, ir ar egzistuoja Lietuvoje grilio sezonas?

Kamado tipo kepsninių turėtojai sezono neturi, nes gali grilinti visus metus bet kokiu oru, nes kepsninės yra keraminės, atsparios vėjui, lietui, sniegui ir dideliems šalčiams ir, svarbiausia, šaltuoju periodu prie jų nėra būtinybės stovėti.

Temperatūrą jos laikys stabilią nepriklausomai nuo oro sąlygų lauke. Tai labai didelis jų pranašumas prieš kito tipo kepsnines.

Tradicinių atvirų šašlykinių sezonas yra visa vasara, jei ji sausa. Kitais mėnesiais kepti taip pat įmanoma, jei tik kyla noras, tačiau gali tekti įdėti daugiau pastangų. Būkime atviri, jei prie kepsninės reikia dirbti, vargti, noras ją kurti vargu, ar kils. Būtent todėl mes vienijame itin didelę grilistų bendruomenę, kuri renkasi kamado tipo kepsnines. Tuos, kurie nori ir gerai grilinti, ir ilsėtis.

Ką pasakytų kepimo ekspertas apie šviežias žoleles: rozmarinus, bazilikus? Ar verta jomis gardinti, ar verčiau džiovintas rinktis? Kokius marinatus naudojate Jūs asmeniškai?

– Šviežias žoleles marinavimui naudoju itin retai, nes kepdamos ant grilio jos dega ir duoda nemalonų, kartų skonį.

Todėl, jei marinuodami naudosite šviežią baziliką, čiobrelį, rozmariną, svarbu mėsą nuvalyti prieš dedant ant grotelių.

Džiovinti prieskoniai yra intensyvesnio skonio ir jų reikia mažiau. Šviežias žoleles kur kas dažniau naudoju gardindamas padažus, pagardus.

O kalbant apie marinatą, jį darniausiai naudoju sausą – tai yra prieskonių mišinius, o jų pasirinkimas šiai dienai yra itin platus, įtiks įvairiems skoniams.

Mano mėgstamiausi, kurių visada turiu po ranka: jautienai skirtas Poppamies SPG Rub, žuviai –Poppamies Garlic, kiaulienai – Porkmafia Memphis Mud, vištienai – Poppamies Louisiana Cajun. Daržoves dažniausiai gardinu tiesiog svanų druska, nes man taip skanu.

Ar tiesa, kad lietuviai vis dar labiau koncentruojasi į mėsos grilinimą? O gal palengva išmėgina ir kitus patiekalus ant grilio?

– Lietuvių supratimas, kas yra grilinimas, per pastaruosius metus keitėsi. Jei prieš 7–8 metus daugelis tik grilindavo ir šį procesą siejo išskirtinai su šašlyko, dešrelių, vištienos sparnelio kepimu, tai šiandien dažno lietuvio grilio žinių bagaže atsirado tokie terminai kaip „barbekiu/ilgieji kepimai“, „karštas rūkymas‘‘.

Lietuviai sėkmingai rūko šonkaulius, kepa visą viščiuką ant išmanių besisukančių iešmų, jautienos krūtininės didelius gabalus, gamina plėšytos kiaulienos burgerius.

Taigi, atsakydamas į Jūsų klausimą, galiu teigti, kad mėsą tikrai mėgsta, tačiau ją pradėjo gaminti įvairesniais būdais, įsisavindami ir naujoves, tokias kaip išmanūs termometrai vidinei maisto temperatūrai matuoti, besisukantys „Rotisserie“ iešmai ir pan.

Džiaugiuosi, kad lietuviai seka pasaulines grilio tendencijas, jomis domisi ir vis dažniau ryžtasi išmėginti savo jėgas prie kamado tipo kepsninių, kurios yra plačiai naudojamos visame pasaulyje – nuo nuosavo namo terasos iki Michelin žvaigžde įvertinto restorano.

Tai puikus šių dienų grilintojo įrankis, kuris grilinimo procesą padaro itin paprastu ir leidžia daugiau laiko skirti bendravimui prie grilio su šeima ar bičiuliais. To ir palinkėsiu įsibėgėjusios vasaros proga – sėkmingų kepimų ir gero, prasmingo laiko!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau