2020 11 18 /2021 10 08

Kiaulieną valgome kasdien, bet žinome apie ją ne viską

Išbandę skirtingas mėsos rūšis, egzotiškus patiekalus, vėl grįžtame prie tradicinės, tikros ir sočios lietuviškos kiaulienos. Kai ant stalo gardžiai garuoja patiekalai su kiauliena, diena nepraeina veltui – skaniai sušildytas pilvas praskaidrina mintis ir pakelia nuotaiką – o ko daugiau reikia darganotą ir tamsų rudenį?
Kiaulienos kepsnys
Kiaulienos kepsnys / 123RF.com nuotr.

Ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Vakarų Europos valstybėse kiauliena yra populiariausia mėsa. „Norfos“ parduotuvėse kiaulienos parduodama apie 1200 tonų per mėnesį, kelis kartus daugiau nei vištienos ir nepalyginamai daugiau nei jautienos ir kitų mėsų rūšių.

Kiaulienoje gausu naudingų medžiagų

Sukirtę sultingą kiaulienos kepsnį jaučiamės sotūs ir patenkinti, tačiau ši mėsa turi daug daugiau privalumų nei gerą skonį. Pasak „Norfos“ vyriausiojo mėsininko Dainiaus Bartošiaus, kiaulienos mėsa yra viena iš lengviausiai pasisavinamų produktų, palyginus su kitomis mėsos rūšimis: „Be to, joje yra didžiulis kiekis mūsų nervų sistemai ir bendrai savijautai naudingų B grupės vitaminų, taip pat daug baltymų, geležies, kalcio ir kitų mineralinių medžiagų, vitaminų A, D ir kt. Kiaulienoje ir lašiniuose, pasak mokslininkų, yra tam tikrų rūgščių ir seleno, kurie padeda žmogaus organizmui kovoti su bloga nuotaika, kuri apninka žmones darganotą rudenį.“

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Norfos“ vyr. mėsininkas Dainius Bartošius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Norfos“ vyr. mėsininkas Dainius Bartošius

D.Bartošius pasakoja, kad nors kiauliena gana riebi, bet tai suteikia mėsai geresnio skonio, daugiau švelnumo ir minkštumo, o ir pagaminti lengviau nei liesesnę mėsą. „Ypač vertinama vadinamoji marmurinė mėsa, kurios riebalinis sluoksnis tolygiai ir saikingai pasiskirstęs tarp raumeninio audinio“, – sako mėsininkas.

Lietuviška kiauliena vertingesnė dėl šviežumo ir kokybės

„Norfos“ prekybos tinkle parduodama Lietuvos kiaulių augintojų ūkiuose išauginta kiauliena. D.Bartošiaus manymu, lietuviška kiauliena pirkėjų labiau vertinama, nes šviežesnė ir kokybiškesnė: „Mūsų tinklo parduotuves kiauliena pasiekia po 24 val. po skerdimo.“

Neišpjaustyta kiaulienos skerdiena gali išbūti šaldytuve iki savaitės, išpjaustyta mėsa realizuojama per dvi paras, smulkinta mėsa per 12 val. D.Bartošius tvirtina, kad mėsa užsakoma pagal kiekvienos parduotuvės poreikį, parduotuvės mėsinėje pjaustoma ir malama kelis kartus per dieną pagal prekybos poreikį: „Tai ir užtikrina šviežią mėsą parduotuvių vitrinose.“

123RF.com nuotr./Kiauliena
123RF.com nuotr./Kiauliena

Antro šviežumo nebūna

Rinkdamasis mėsą ir pirkėjas turi būti atidus. Mėsa turi atrodyti šviežiai, nuo šviesiai rausvos spalvos kiaulienos iki tamsiai rausvos jautienos, paviršius drėgnas, bet ne šlapias, mėsos raumenų skaidulos stangrios, elastingos, paspaudus po kurio laiko turi grįžti į pradinę padėtį. Riebalų spalva turi būti balta, nepageltusi. Kuo gelsvesni jautienos riebalai, tuo gyvulys buvo senesnis. Kiaulienos oda turi būti sausa, nelipni. Renkantis mėsą galima pasikliauti ir savo uosle – kvapas turi būti natūralus, būdingas šviežiai mėsai, be jokio pašalinio ar nemalonaus aromato.

D.Bartošius pabrėžia, kad šaldyta ir atšildyta, ar pasenusi mėsa praranda rausvą atspalvį ir elastingumą, paspaustas raumuo negrįžta į pradinę padėtį, paviršiuje gali atsirasti lipnumas, mėsa pradeda skleisti nemalonų kvapą.

123RF.com nuotr./Šviežia kiauliena
123RF.com nuotr./Šviežia kiauliena

Šaldiklyje laikykite kuo trumpiau

Maistingiausia ir vertingiausia yra šviežia atšaldyta iki 0–6 laipsnių temperatūros mėsa, todėl geriausia tokią ir rinktis, o ne užšaldytą. „Jei mėsą tenka užšaldyti, ji negali būti laikoma aukštesnėje kaip –18 laipsnių temperatūroje. Šaldiklyje tinkamoje temperatūroje kiaulieną ir vištieną galima laikyti iki 6 mėn., jautieną iki 4 mėn. Atšildyti iš šaldiklio išimtą mėsą reikėtų iš lėto, vėsioje aplinkoje. „Kuo trumpiau užšaldytą mėsą laikysite šaldiklyje, tuo mažesni bus mėsos pakitimai – daugiau liks drėgmės, nedaug pakis raumenų struktūra“, – pataria mėsininkas.

Taip pat reikia nepamiršti, kad mėsa yra greitai gendantis produktas, todėl kuo trumpiau ją reikia laikyti kambario temperatūroje. „Nusipirkę mėsą kaip galima greičiau padėkite į šaldytuvą arba pradėkite iš jos gaminti patiekalą. Mėsos laikymo temperatūra turi būti 0–7 laipsnių“, – perspėja D.Bartošius.

123RF.com nuotr./Kiaulienos šonkauliukai
123RF.com nuotr./Kiaulienos šonkauliukai

Populiariausia smulkinta mėsa

Pasak D.Bartošiaus, populiariausia yra smulkinta mėsa – ji sudaro 30 proc. visos parduodamos mėsos. Taip pat pirkėjai dažniausiai renkasi šoninę, sprandinę ir nugarinę.

„Kiekviena dalis dėl įvairios mėsos struktūros, riebalų ir skiriamojo audinio pasiskirstymo tarp raumenų pasižymi skirtingomis skoninėmis savybėmis. Dėl to tam tikros dalis naudojamos skirtingiems patiekalams gaminti.
Sprandinėje yra daugiausiai riebalinio ir skiriamojo audinio pasiskirsčiusio tarp raumenų, tai mėsai suteikia sultingumo. Iš šios dalies gaminami kepsniai, šašlikai, kepami didesni jos gabalai“, – komentuoja mėsininkas.

Mentės mėsa taip pat turi daug skiriamojo audinio, bet yra šiek tiek kietesnė nei sprandinė, todėl jos paruošimas reikalauja didesnio kruopštumo, ilgesnio marinavimo. D.Bartošius pataria mentę mėsa naudoti troškinimui, šašlikams, malimui.

123RF.com nuotr./Kiaulienos dešrelės
123RF.com nuotr./Kiaulienos dešrelės


Nuo šaltienos iki vyniotinių

Kitai kategorijai priklauso karkos ir kulninės dalys, turinčios labai daug skiriamojo audinio praturtintu kalogenu, kuris virdamas virsta želatina. „Dažniausiai karkos ir kulninės mėsa naudojamos šaltienos gamybai, bet taip pat gali būti kepamos ar iš jų sukami vyniotiniai“, – teigia D.Bartošius.
Nugarinės mėsa turi mažiausiai riebalų ir skiriamojo audinio, dėl to yra šiek tiek sausesnė lyginant su kitomis dalimis. Mėsininkas pataria iš nugarinės kepti kepsnius, gaminti suktinukus, o didesnius mėsos gabalus paskaninti įvairiais įdarais ar prismaigstyti lašinukų.

Kiaulienos galinės dalies kumpio mėsa turinti palyginti mažai skiriamojo audinio ir riebalų naudojama troškinimui, guliašo gamybai, malimui.

„Tarp kiaulienos mėgėjų populiari šoninė dėl raumens ir lašinukų struktūros. Šoninė naudojama kepimui, virimui, vyniotinių gamybai, iš jos daromi šonkauliukai – nepamainomas grilio patiekalas“, – patarimais dalijasi D.Bartošius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai