Tikslių duomenų, kiek moterų dirba kavos auginimo industrijoje visame pasaulyje, nėra iki šiol. Manoma, kad moterys kavos ūkiuose renkant ir rūšiuojant derlių sudaro beveik pusę darbuotojų. Didžioji dalis jų dirba ūkio darbus lauke, kur kas mažiau jų užsiima verslo, ūkio vystymu, kavos vaisių kokybės gerinimu. Dar mažiau jų gali pasigirti esančios ūkio žemės savininkėmis.
Apie moterų darbinę ir socialinę padėtį kavos auginimo versle imta kalbėti visai neseniai. Pagarbą, tvarumą ir moterų integraciją šioje industrijoje skatinantis „Tarptautinis moterų kavos aljansas“ („International Women‘s Coffee Alliance“) įsikūrė vos prieš penkerius metus. Tai paskatino ir įvairias privačias moterų iniciatyvas, kurių viena – Amazonės regione kavą auginančias moteris vienijantis kavos gamintojų kooperatyvas „JUMARP-Mujeres“.
Vienintelės moterys kavos versle Lietuvoje
Pranešime žiniasklaidai cituojamos kavos namų „Italala Caffè“ įkūrėjos Julija Pangonienė ir Ramunė Vaitekonytė sako šįmet sulaukusios pirmosios rūšinių kavos pupelių siuntos iš „JUMARP-Mujeres“ iniciatyvai priklausančių moterų prižiūrimų Peru ūkių.
Geriau išmanydami kavos kelią iki mūsų stalo, suvokiame, kaip galime prisidėti prie milžiniškoms bendruomenėms svarbių procesų.
„Mums rūpi apie tai kalbėti dėl kelių priežasčių. Viena vertus, Lietuvoje esame vienintelės moterys, įkūrusios kavos namus, todėl domimės ir kitoje pusėje esančiomis moterimis – kavos augintojomis, ūkių savininkėmis. Antra vertus, dauguma mūsų kaip kasdieniai kavos vartotojai esame įpratę rūpintis tik šviesiąja kavos puse – jos skonio niuansais. Norime kavos gerbėjus supažindinti su kuo platesne perspektyva, juk puodelyje garuojanti kava yra paskutinis kavos etapas. Geriau išmanydami kavos kelią iki mūsų stalo, suvokiame, kaip galime prisidėti prie milžiniškoms bendruomenėms svarbių procesų“, – pasakoja viena iš „Italala Caffè“ įkūrėjų J.Pangonienė.
Jungtinių Tautų Organizacijos vertinimu, moterų įtraukimas į žemės ūkio išteklių valdymą besivystančiose šalyse gali padidinti pagaminamą produkciją iki 4 procentų. Šie skaičiai atrodo menki tik iš pirmo žvilgsnio. Dėl tiek ūgtelėjusios pagaminamos produkcijos besivystančios šalys galėtų pamaitinti nuo 100 iki 150 milijonų badaujančių žmonių.
Sąmoningas pasirinkimas
R.Vaitekonytė priduria, kad kiekvienas iš mūsų kasdieniu kavos puodeliu galime prisidėti prie ilgalaikių procesų. „Būdami sąmoningesni ir atidžiau rinkdamiesi, ką vartojame, o šiuo atveju – kokią kavą geriame, tampame kavos vienijamos didžiulės bendruomenės dalimi. Rūšinės kavos sektoriuje priežastis ir pasekmė akivaizdžiai matoma – jei kavos gerbėjai pamėgsta konkretaus kavos ūkininko ar ūkininkės pupeles, kasdien gerdami iš jų gaminamą kavą, padeda tiems kavos ūkininkams bristi iš nepritekliaus“, – sako R.Vaitekonytė.
Kavos gamintojas Amazonės regione vienijanti „JUMARP-Mujeres“ iniciatyva siekia įtraukti moteris į ekonominę ir komercinę kavos auginimo veiklą, padeda joms įgyti lyderystės, sprendimų priėmimo, įmonės ir komandos valdymo žinių. Programai priklausančios moterys taip pat mokomos skrudinti kavą, kad galėtų vietinei rinkai pasiūlyti galutinį produktą.
„Italala Caffè“ kavos namuose pristatoma organiška „JUMARP-Mujeres“ kava, kuri yra skrudinta Florencijos „Ditta Artiginiale“ skrudykloje, išsiskiria kreminiu, prieskoniniu, lengvai karstelėjusiu kakavos poskoniu.