Kulinarijos studijos „Čiop Čiop“ vadovė Eglė Vaicekauskaitė pataria, ką šiuolaikiško, gardaus, įdomaus, bet nesudėtingo galima pasigaminti ant grilio.
Visas pasaulis – lėkštėje
„Aplink pasaulį keliauti fiziškai kol kas negalime, todėl net švęsdami lietuviškas gegužines, patirti pasaulį galime lėkštėje. Pastaruoju metu daugiau laiko leidžiame namuose, su artimaisiais, kartu gaminame, šylant orams – kieme ar gamtoje. Tam idealiai tinka patiekalai, ruošti ant ugnies – taip keliaujame aplink pasaulį, prisimindami gražiausias ir skaniausias pasaulio virtuves“, – pranešime žiniasklaidai cituojama pašnekovė.
Kulinarijos studijos nuotr. /Eglė Vaicekauskaitė
Ji sako, jog tiesiai nuo grilio ant mūsų stalo gali persikraustyti bene visi pasaulio kraštai: graikiški ėrienos šonkauliukai su dzadzikio padažu, Kaukazo šašlykai, ispaniška paelija, amerikietiški burgeriai, japoniškas yakitori, šviežios lietuviškos grilyje rūkytos žuvys ar ant ugnies virtos sriubos, originaliai paruošti grilio desertai.
Ingredientai
Vištiena:
6.00 vnt. (šlaunelių be kaulo)
Kaip gaminti
Yra kelios „jakitori“ padažo rūšys, šiandien jums siūlau išbandyti be druskos, bet su cukrumi. Ypatingo skonio suteiks sakė ir mirino padažas.
1. Pirmiausiai bambukinius iešmelius bent pusvalandžiui pamerkite į vandenį.
2. Mažame prikaistuvyje sumaišykite visus padažo ingredientus, išskyrus krakmolą.
3. Užvirinkite padažą ir ant mažos ugnies pavirkite apie 10 minučių. Supilkite išmaišytą vandenyje krakmolą ir dar pakaitinkite padažą, kol sutirštės (jei padažas per tirštas – įpilkite vandens).
4. Supjaustykite vištieną ir svogūnus „kąsneliais“.
5. Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių (grilio režimas). Arba pasiruoškite žarijas kepsninėje.
6. Suverkite vištienos gabalėlius paeiliui su svogūno gabalėliais ant iešmelio.
7. Kepkite orkaitėje ant grotelių arba kepsninėje, kelis kartus aptepdami vištieną padažu. Kepkite, kol kepsneliai bus iškepę, bet minkšti.
8. Patiekite vienus arba su ryžiais ir valgydami būtinai kepsnelius pavilgykite likusiame „jakitori“ padaže.
Suskleisti
Grilis nėra tik grotelės ir iešmai – jį galima puikiai išnaudoti kaip orkaitę, prisiminti kepimą ant akmens, špižinius puodus, trikojus, didelius puodus sriubai, plovui ar tiesiog arbatai.
Lietuviški akcentai
Nesvarbu, kur keliautumėte gamindami grilio patiekalus, E.Vaicekauskaitė siūlo nepamiršti valgomų vietinių lietuviškų augalų, kurių galima rasti čia pat, savo kieme ar sode.
Gegužę žaliuoja dilgėlės, garšvos, laukiniai česnakai, rūgštynės, krienų lapai, kiaulpienės ir visos skaniausios prieskoninės žolelės, vaismedžių ir uogų pumpurai. Iš visų šių žalumynų galima ruošti salotas, naminius pesto padažus, aliejus, arbatas ar net gaiviuosius gėrimus.
Ingredientai
Medus:
0.50 arbat. š. (arba agavų sirupo)
Kaip gaminti
Nuplautus ir labai gerai nusausintus meškinius česnakus ir petražoles (gali būti kartu su stiebeliais) sudėkite į elektrinio smulkintuvo indą kartu su džiūvėsiais ir riešutais. Kelis kartus pulsuojančiu režimu pasukite, tada supilkite aliejų ir plakite, kol gausite norimą konsistenciją (man patinka, kai lieka smulkių grūdelių). Pabaigoje pagardinkite druska, pipirais ir trupučiu medaus arba agavų sirupo.
Suskleisti
Ingredientai
Sūris:
30.00 g (tarkuoto sendinto)
Kaip gaminti
1. Moliūgų sėklas pakepinkite sausoje keptuvėje, kol šios ims spragsėti. Leiskite atvėsti.
2. Į virtuvinio kombaino smulkintuvo indą suberkite kepintas moliūgų sėklas ir ridikų lapus. Smulkinkite apie 30 sekundžių, suberkite tarkuotą sendintą sūrį, supilkite alyvuogių aliejų, suberkite pertrintą česnaką, pagardinkite viską citrinos sultimis, druska ir pipirais. Smulkinkite, kol viskas susimaišys į vientisą pesto padažą.
Suskleisti
Tradicinės lietuviškos virtuvės mėgėjai tikrai nepamirš ir daržovių pažibos – bulvės. Ant grilio puikiai galima paruošti bulvinius blynus, bulvių plokštainį, kepti bulves lauže.
Vegetarų hitas – daržovių kepsniai
E.Vaicekauskaitė sako, kad atsisakantieji mėsos taip pat turi nemenką pasirinkimą gamindami ant grilio. Šių metų madingiausias pasirinkimas – žiedinio kopūsto kepsnys, prie kurio derinami įvairūs garnyrai, nuo tiesiog šviežių žalumynų iki fermentuotų daržovių.
Kaip gaminti
1. Įkaitinkite kepsninę.
2. Bulves nulupkite ir supjaustykite plonomis skiltelėmis.
3. Sviestą, medų ir kario prieskonius išmaišykite atskirame inde.
4. Vieną bulvių pusę ištepkite medaus, sviesto ir kario mišiniu.
5. Bulves dėkite ant grotelių taip, kad ištepta pusė būtų apačioje, bei kitą bulvių pusę pagardinkite norimais prieskoniais. Uždenkite kepsninę ir palikite kepti, retkarčiais apversdami, kad bulvės nesudegtų.
6. Kepkite apie 20 minučių, bet nepamirškite paragauti – tai geriausias būdas patikrinti, ar bulvės iškepusios.
Suskleisti
Ingredientai
Česnakai:
3.00 skiltelės (supjaustytos plonomis riekelėmis)
Kaip gaminti
1. Imame puodą tokį, kad jame laisvai tilptų žiedinis kopūstas. Ant mažos ugnies ištirpiname sviestą, sudedame česnako skilteles ir čiobrelius.
2. Ant viršaus „sodiname“ žiedinį kopūstą, uždengiame dangčiu, troškiname 20-30 minučių – įkišus peilį jis turi lengvai slysti.
3. Patiekiame kartu su karamelizuotais česnakais ir užpilame sviestu, kuriame troškinosi.
Suskleisti
Pasak kulinarijos studijos vadovės, veganiško grilio stalo skonių įvairovė prilygsta visavalgių patiekalams. Čia taip pat galima atrasti skirtingų šalių skonių paletę: japoniškas miso baklažanas, kimčiai ir kiti fermentuoti ar rauginti produktai, visavalgių naudojami kaip garnyras, tofu burgeriai, jūržolės, ispaniškos paelijos variacijos, veganiški takai, indiškas tikka masala troškinys ir pan.
Kulinarijos studijos nuotr. /Gegužinių stalas
Finišui – desertai ant grilio
Pašnekovė ragina įkūrus grilį nepamiršti ir desertų, taip paruošti jie tikrai skanūs, o dažnai ir kur kas sveikesni. Grilyje skanu paruošti visus vaisius nuo lietuviškų obuolių, slyvų iki egzotiškesnių variantų, pvz., ananasų.
„Tai gali būti grilyje keptas ananasas su bazilikų maskarpone, karamelizuotas obuolys su cinamonu, šokoladinis bananas ar pats skaniausias keptas varškės sūris su medum ir čiobreliu“, – saldžius pasirinkimus vardija kulinarijos studijos vadovė.
Ingredientai
Romas:
1.00 valg. š. (jei neturite, nenaudokite, tačiau su romu desertas skanesnis)
Kaip gaminti
1. Vidutinio dydžio dubenėlyje sumaišykite cukraus pudrą, cinamoną ir romą, sudėkite ir maskarponės sūrį, labai gerai viską išmaišykite ir dėkite į šaldytuvą, kol bus paruošti bananai.
2. Nenuluptus bananus dėkite ant grilio ir kepkite ant intensyvios ugnies 8–12 min. Geriau, jei kepant neatsitrauktumėte nuo ugnies ir bananus nuolat vartytumėte. Jie bus iškepę, kai visa žievė pajuos ir jausite, jog bananas viduje suminkštėjo.
3. Patiekite bananus lėkštėje nenuluptus, tik gerokai įpjovę odą (kad matytųsi iškepęs vaisius) ir uždėję po didelį šaukštą kremo.
Pasiūlymas Nr. 1: Jei norite daugiau skonio, vos tik bananams iškepus, kol dar karšti, prapjaukite žievę ir ant minkštimo uždėkite smulkinto juodojo šokolado – tegul jis išsilydo. O tada patiekite, kaip aprašyta anksčiau.
Pasiūlymas Nr. 2: Jei neturite maskarponės sūrio, galite patiekti bananus su ledais, nebus taip subtilu ir netikėta, tačiau derinys taip pat išeis puikus.
Suskleisti
Ingredientai
Ananasai:
1.00 vnt. (nedidelio gerai prinokusio)
Citrinos:
1.00 vnt. (1 valg. š. - nutarkuotų žievelių ir pusės citrinos sulčių)
Kaip gaminti
- Ananasą nuplaukite, galus nupjaukite, supjaustykite vidutinio dydžio gabalėliais ir išskobkite kietą šerdį.
- Nedideliame indelyje medų sumaišykite su citrinų sultimis ir romu.
- Pagal skonį įberkite gvazdikėlių, cinamono, supilkite kokosų pieną ir gerai išmaišykite.
- Supilkite į plokščią dubenį, sudėkite ananasų griežinėlius ir vis pavartydama marinuokite apie valandą.
- Gerai nuvarvintus ananasų griežinėlius kepkite ant grotelių apie 6 min. Kol kepa, ananasų riekeles vis pašlakstykite likusiu marinatu.
- Iškepusias sudėkite į lėkštę ir supjaustykite ketvirčiais. Tiekite su mėtos lapeliu, jei norite, galite užbarstyti miltelinio cukraus.
Suskleisti
Iniciatyva „Naujoji gegužinė 515“ šiemet kviečia linksmai švęsti gegužės 15-ąją bei atgaivinus gegužines sukurti naują šiuolaikiškos nacionalinės šventės tradiciją.
E.Vaicekauskaitė dalijasi grilio receptu, kuris puikiai tiks gegužinių stalui:
Ėrienos nugarinė su kaulu (chops) su petražolių salotomis
Ingredientai (4 porcijoms):
- 12 vnt. ėrienos nugarinė su kaulu (chops) gabaliukų (neapipjaustytų, nusausintų);
- druskos.
marinatui:
- 240 ml nugriebto pieno jogurto (ne graikiško);
- 1 arbat. šaukšt. šviežiai maltų juodųjų pipirų;
- 1 arbat. šaukšt. maltos kalendros;
- 1 arbat. šaukšt. malto kumino;
- 1 arbat. šaukšt. maltos paprikos;
- 0,5 arbat. šaukšt. malto kardamono;
- 0,5 arbat. šaukšt. malto cinamono;
- 0,5 arbat. šaukšt. malto muskato.
salotoms:
- 1 raudonasis svogūnas;
- 220 g petražolių;
- 1 valg. šaukšt. šviežios citrinos sulčių;
- 2 arbat. šaukšt. žagrenio;
- žiupsnis druskos.
Gaminimas:
1. Ėrieną gerai įtrinti druska. Sumaišyti marinatą, sudėti mėsą ir laikyti šaldytuve 3–12 val.
2. Ant įkaitinto grilio kepkite ėrieną iki norimo iškepimo lygio (medium-rare reiktų kepti apie 3 min. kiekvieną pusę). Iškepus leiskite mėsai „pailsėti“ 5–8min.
3. Paruoškite salotas. Raudonąjį svogūną supjaustykite plonais pusžiedžiais. Petražoles stambiai supjaustykite (galite naudoti ir kitas prieskonines žoleles ar salotas, kurios auga jūsų kieme). Viską sumaišykite, pagardinkite druska, žagreniu ir įspauskite šiek tiek šviežių citrinos sulčių.
4. Sudėkite ėrieną ant medinės lentos, o ant viršaus – petražolių salotas.
Vida Press nuotr./Kepta ėriena