Iš ko jie gaminami?
Soba makaronai yra japoniškų makaronų rūšis, kurių sudėtyje dominuoja grikių miltai, be jų, dažnai dar beriamas ir tam tikras kiekis kvietinių miltų (įprastai 20–25 proc.). Nuo to, kokia yra grikių miltų priklauso makaronų atspalvis, taip pat skonio intensyvumas – kuo jų daugiau, tuo šios savybės ryškesnės.
Soba makaronų skonis įvardijamas kaip švelniai riešutiškas, sodrus, turintis truputį saldumo. Tačiau jis tikrai nėra tiek ekstravagantiškas, jog reikėtų kaip nors pratintis. Tiesiog šie makaronai vieniems patiks labiau, kitiems mažiau – kaip ir visi kiti produktai.
Kaip jie gaminami?
Kaip jau minėta, soba makaronai gaminami iš grikių ir kvietinių miltų, taip pat vandens. Iš visų šių ingredientų suminkoma gana kieta tešla, tuomet ji iškočiojama į ploną lakštą, šis lankstomas ir peiliu pjaustomi plonyčiai makaronai, primenantys mums įprastesnius itališkus spagečius.
Soba makaronai gali būti verdami švieži, o gali būti išdžiovinami. Lietuvoje, be abejonės, galima nusipirkti tik džiovintų soba makaronų.
Beje, dalis kvietinių miltų gaminant soba makaronus reikalingi ne (tik) tam, kad sušvelnintų skonį, bet kad suteiktų gliuteno, kuris suriša visus ingredientus. Soba makaronai, gaminami tik iš gliuteno neturinčių grikių miltų, yra žymiai trapesni – jie gali plyšti dar gaminant arba vėliau, verdant.
Kaip juos ruošti?
Soba makaronai gali būti naudojami ir šaltiems, ir karštiems patiekalams ruošti. Vasarą ypač populiaru juos išvirti, perpilti šaltu vandeniu, o tada naudoti kaip salotų ingredientą, suteikiantį daržovių, žalumynų mišiniui skonio ir sotumo. Šaltuoju metų laiku soba makaronai Japonijoje dažniausiai tampa įvairių karštų sriubų ingredientu.
Vasara – pats geriausias laikas išbandyti soba makaronus šaltose salotose.
Jei soba makaronai bus patiekti šalti (Japonijoje jie dažnai būna garnyras ar atskiras užkandis su priedais), tarkime, salotose, pirmiausiai jie išverdami švelniai virsnojančiame vandenyje (ant pakuotės visada nurodoma, kiek laiko virti), o tada nusunkiami ir perpilami šaltu vandeniu.
Jei soba makaronai naudojami karštiesiems patiekalams, jie taip pat verdami atskirai, o tada dedami į sriubą, sultinį ar kitą patiekalą.
Kur jų nusipirkti?
Soba makaronai yra gana populiarūs, tad pamėgusieji įsigyja jų nesunkiai. Ieškokite didesnių prekybos centrų parduotuvių egzotiškų prekių lentynose, taip pat azijietiškų produktų gyvose ir elektroninėse parduotuvėse.
Vasara – pats geriausias laikas išbandyti soba makaronus šaltose salotose. Jie itin dera su kai kuriomis daržovėmis, sojos pagrindo padažu, o rezultatas – gaivios, neapsunkinančios, tačiau sotumo suteikiančios salotos. Štai ir vienų iš jų receptas!
Soba makaronų ir traškių daržovių salotos
Ingredientai (4 asm.):
- 250 g džiovintų soba makaronų;
- 2 valg. šaukšt. švelnaus skonio aliejaus;
- 1 žaliosios citrinos (laimo) sultys;
- 1 valg. šaukšt. tarkuoto šviežio imbiero;
- 1 valg. šaukšt. ryžių acto;
- 1 arbat. šaukšt. kepintų sezamų aliejaus;
- 1 arbat. šaukšt. skysto medaus;
- 1 arbat. šaukšt. aitriųjų paprikų padažo, pvz., Sriracha;
- 1 žiupsnis druskos;
- 1 žiupsnis šviežiai maltų juodųjų pipirų;
- 4 trumpavaisiai agurkai, supjaustyti šiaudeliais;
- 2 morkos, supjaustytos plonais šiaudeliais ar stambiai sutarkuotos;
- 1 maža raudona ar geltona saldžio paprika, supjaustyta šiaudeliais;
- 6 maži ridikėliai, supjaustyti plonais griežinėliais ar šiaudeliais;
- keli svogūnų laiškai, susmulkinti;
- ryšelis kalendrų, sukapotų;
- 1 valg. šaukšt. pakepintų sezamo sėklų.
Gaminimas:
1. Išvirkite makaronus pagal nurodymus ant pakuotės, nusunkite, perliekite šaltu vandeniu, vėl nusunkite, kad liktų kuo mažiau drėgmės ir atidėkite, kol prireiks.
2. Paruoškite padažą. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite ir gerai suplakite citrinos sultis, imbierą, actą, abiejų rūšių aliejų, medų, druską, pipirus ir aitriųjų paprikų padažą.
3. Dideliame dubenyje sumaišykite makaronus, agurkus, morkas, papriką, ridikėlius, svogūnų laiškus ir kalendrą. Supilkite padažą ir darsyk išmaišykite.
4. Patiekite pabarstę kepintomis sezamų sėklomis. Likučius laikykite šaldytuve iki 12 val., nes vėliau žalumynai ims glebti ir minkštėti.