Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvoje gyvenantis prancūzas: sūrį mes valgome prieš desertą

Sūrių lėkštė prie Eifelio bokšto, crème brûlée ir puodelis kavos Monmartre, įdarytos sraigės po dienos Burgundijos vynuogynuose – kelionė po Prancūziją neįsivaizduojama be tradicinių šalies skonių. Tačiau pasaulio gurmanų ir UNESCO (2010 m. Prancūzijos virtuvė įtrauka į Nematerialaus paveldo sąrašą) įvertintus skonius atrasti galite ir neturėdami bilieto į Paryžių ar Nicą – šiandien prekybos tinklo „Lidl“ parduotuvėse prasideda Prancūzijos savaitė.
Pelėsinis sūris
Pelėsinis sūris / LIDL nuotr.

Šios šalies Elzaso regione užaugęs Thomas Teiten apie savo gimtinės virtuvę kalbėti galėtų valandų valandas. Į Lietuvą prieš 25-erius metus atvykęs prancūzas čia įkūrė verslą, kurį vėliau pardavė tam, kad įgyvendintų vaikystės svajonę – turėti nuosavą prancūziškų patiekalų restoraną. Ši svajonė išsipildė su kaupu – šiandien Prancūzijos maisto kultūrą jis puoselėja net trijuose restoranuose Vilniaus senamiestyje.

Asmeninio archyvo nuotr./Thomas Teiten
Asmeninio archyvo nuotr./Thomas Teiten

Skirtingos regionų tradicijos

„Elzaso virtuvė artima lietuviškai – čia karaliauja mėsa ir bulvės, o patiekalus gardiname grietine bei svogūnais. Nors cepelinų, bulvinių blynų ir šaltibarščių, kuriuos taip mėgstu, pirmąkart paragavau Lietuvoje, man šios virtuvės panašios. Tradicinis Elzaso patiekalas – Cordon Bleu (veršienos suktinukai su kumpiu ir sūriu) – ir lietuviui skamba visai patraukliai, tiesa?“, – šypsosi T. Teiten.

Pirmasis jam į galvą šaunantis žodis, kuriuo galėtų apibūdinti Prancūzijos virtuvę – įvairovė: „Prancūzijoje yra 22 regionai. Ir kiekvienas iš jų turi atskirą virtuvę, tradicijas ir skonius, būdingus tik tai vietovei – dėl dėkingos geografinės padėties prancūzai šviežiais vaisiais, daržovėmis, jūros gėrybėmis ir žuvimi mėgautis gali apskritus metus.“

Pavyzdžiui, įdarytos sraigės – Burgundijos regiono pasididžiavimas. Čia jos ir valgomos kur kas dažniau – likusioje Prancūzijos dalyje sraigėmis gardžiuojamasi tik ypatingų progų ar švenčių metu. „O svogūnų pyragą Elzase valgome kone kasdien – tai nebrangus ir lengvai pagaminamas užkandis. Tuo tarpu kituose šalies regionuose tikrai atrastumėte žmonių, kurie tokio pyrago yra ragavę tik kartą ar du“, – sako prancūzas.

Prancūziškas sūris – be pagardų

Nors tradicijos ir patiekalai skirtinguose regionuose skiriasi, sūrio atrastumėte kiekvieno prancūzo virtuvėje – jų šioje šalyje gaminama per 450 rūšių! Visoms paragauti prireiks laiko, tad pradėti galite nuo minkštųjų Brie ar Coulommiers. Na, o jei prancūzišką sūrį ragauti norite prancūziškai, darykite tai… prieš desertą!

„Prancūzai sūrio nevalgo nei ryte, nei kaip užkandžio prieš pietus ir vakarienę – įsivaizduokite, kaip nustebau atvykęs į Lietuvą ir išvydęs sumuštinį su sūriu pusryčiams”, – juokiasi Thomas. „Prancūzijoje sūrį patiekiame prieš pat desertą. Jis toks puikus, kad nereikia padažų ar kitų pagardų – užteks prancūziško batono ir šiek tiek sviesto.“

Varlių šlauneles išrado vienuoliai

Prancūzijos savaitės metu „Lidl“ parduotuvių pirkėjai galės paragauti ne tik jau paminėtų prancūziškų delikatesų – įdarytų sraigių (2,99 Eur), svogūnų pyrago (2,59 Eur), įvairių sūrių rūšių (nuo 1,99 Eur) – bet ir tokio, išskirtinai su Prancūzija siejamo, delikateso kaip varlių šlaunelės (2,59 Eur). Jos šalyje išpopuliarėjo dar XII a. Legenda pasakoja, kad Bažnyčiai vienuoliams paskyrus ilgus pasninkus, šie įsigudrino alkį malšinti maistingomis varlių šlaunelėmis (varlių mėsoje gausu baltymų, omega-3 riebalų rūgščių, vitamino A ir kalio), kurios tuomet priskirtos žuvies patiekalams – tokie pasninko metu leidžiami. Varlių šlaunelės netruko išpopuliarėti.

Nors šiandien prancūzai varlių šlauneles valgo ne taip ir dažnai, T. Teiten jų paragauti rekomenduoja kiekvienam šalį lankančiam turistui ar Prancūzijos kultūrą pažinti norinčiam žmogui.

LIDL nuotr./Sraigės
LIDL nuotr./Sraigės

Kas desertui?

Kalbant apie prancūziškus desertus, negalima pamiršti ir žymiojo crème brûlée bei prancūzų taip mėgstamų šokoladinių desertų. „Šokoladiniai putėsiai, šokolado fondiu, prancūziški lietiniai su šokoladu, eklerai su šokolado įdaru – mes išties mėgstame šokoladą!”, – juokiasi Prancūzijos virtuvės puoselėtojas.

Pasak jo, prancūzams maistas yra daugiau nei maistas: „Tai ir pokalbių tema, ir laisvalaikio praleidimo būdas – mums patinka ilgai sukiotis virtuvėje gaminant, o susėdus prie stalo ne tik valgyti, bet ir dalintis istorijomis – turbūt todėl prancūziškos vakarienės užsitęsia iki vėlumos“, – šypsosi T. Teiten ir priduria, kad šią ilgų vakarienių ir pokalbių tradiciją vis dažniau pastebi ir Lietuvoje.

Surenkite tokią ir savo namuose! Šokoladiniai putėsiai (0,88 Eur), sviestiniai blyneliai (1,79 Eur), desertas „Crème brûlée“ (1,49 Eur), prancūziškų sūrių asortimentas ir kiti Prancūzijos skoniai jau nuo šiandien „Lidl“ parduotuvėse visoje Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų