Kaip rašoma prekybos tinklo IKI pranešime žiniasklaidai, pirkėjai silkes pradeda intensyviau pirkti jau gruodžio pradžioje, o prieš pat šventes – Kūčias ir Kalėdas jų pardavimai išauga dvigubai. Silkės patiekalai dažnai dedami ir ant Naujųjų metų sutikimo šventės stalo.
Išgyvena aukso amžių
Dar XIV a. silkė buvo laikoma varguolių maistu, todėl anuomet niekas pernelyg nesistengdavo jos išsaugoti, todėl ir ši žuvis krantą pasiekdavo nemalonaus kvapo ir kartaus skonio. Tačiau kiek vėliau įvyko revoliucijos vertas atradimas – vienas olandų žvejys sugalvojo būdą išsaugoti silkės skonį ją specialiai marinuojant. Nenuostabu, kad dėl šios priežasties olandai iki šiol yra laikomi labiausiai dėl silkės pamišusia tauta.
Nors Lietuva tik praeitame amžiuje tapo jūrine valstybe, tačiau žuvų niekada netrūkdavo ant lietuvių stalo.
„Nors mitybos specialistai dažnai kartoja, kad lietuviai vis dar vartoja per mažai žuvies produktų, tačiau tai tikrai negalioja šventiniam laikotarpiui. Pastebime, kad gruodžio mėnesį pirkėjų krepšeliuose silkė ir kiti žuvies produktai atsiduria dvigubai dažniau nei įprastu laikotarpiu. Šventėms lietuviai dažniau renkasi sūdytą, marinuotą, įvairiais prieskoniais pagardintą silkę bei jos filė gabaliukus. Išauga ir tradicinės neišdorotos silkės paklausa“, – sako IKI komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė.
123RF.com nuotr./Silkė
Kaip išsirinkti geriausią?
To paties prekybos tinklo maisto ekspertė Vilma Juodkazienė teigia, jog, nepasant gausios pasiūlos, išsirinkti geriausią silkę nėra lengva užduotis, todėl reikia žinoti keletą esminių dalykų.
Šviežia silkė neturi pašalinio kvapo, akys iškilios, ragena skaidri, žiaunos nuo šviesiai iki tamsiai raudonos spalvos, oda blizganti ir stangri, o žvynai laikosi labai tvirtai
„Jei silkė šviežia ar atšildyta su galva, apie jos šviežumą galima spręsti iš šių pagrindinių kriterijų: ji neturi pašalinio kvapo, akys iškilios, ragena skaidri, žiaunos nuo šviesiai iki tamsiai raudonos spalvos, oda blizganti ir stangri, o žvynai laikosi labai tvirtai“, – sako ekspertė.
Anot jos išsirinkus tinkamą silkę, taip pat labai svarbu namuose ją tinkamai laikyti, kad nesugestų iki pradedant ją ruošti: „Jeigu iš parduotuvės parsinešta silkė yra pakuotėje, ją atidarius rekomenduoju produkciją suvartoti kaip galima greičiau. Jei dalis sūrymo išteka, neapsemtų žuvų riebalai greitai oksiduojasi, gali pakisti spalva – tapti geltona ar rusva, pasikeisti kvapas ir skonis“.
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švediškos pūdytos silkės pristatymo renginys
Maisto ekspertės teigimu, išsirinkus kokybišką silkę ir ją laikant tinkamomis sąlygomis, toliau ruoštis šventėms – vienas malonumas, kadangi silkę galima derinti su daugybę kitų maisto produktų. „Silkė tradiciškai yra gaminama su įvairiomis daržovėmis, ypač – morkomis, tačiau ją galima derinti net ir su vaisiais, pavyzdžiui – mangais. Norėdami paįvairinti šventinį stalą, silkę, mangą ir agurkus supjaustykite kubeliais, įpilkite alyvuogių aliejaus, išmaišykite ir sudėkite į žemas taures. Papuoškite šviežia kapota kalendra ir, jei pageidaujate, kukurūzų traškučiais. Štai ir originalesnis tradicinės silkės pateikimo būdas, nereikalaujantis nei daug laiko nei papildomų išlaidų“,– sako V.Juodkazienė.
Jūsų dėmesiui – dar keli originalūs silkės receptai:
Ingredientai
Pipirai:
8.00 vnt. (8 - 10 žirneliais)
Kaip gaminti
- Silkę nuplaukite, nuvalykite, išdarinėkite ir supjaustykite maždaug 2 cm gabaliukais.
- Pipirus sutrinkite, morką ir svogūną supjaustykite žiedeliais.
- Paimkite 1 l talpos indą ir sudėkite ten sluoksniais svogūną, morką, citriną, pjaustytą griežinėliais, cukrų, pipirus, žuvį. Taip susluoksniuokite visus ingredientus ir 2-3 dienas laikykite šaltai.
Suskleisti
Kaip gaminti
- Silkių filė gabalėlius susukite palikdami viduryje skylutę.
- Svogūnus ir grybus smulkiai supjaustykite, morkas sutarkuokite plonais šiaudeliais ir pakepkite aliejuje. Sudėkite pomidorų padažą, įberkite druskos, pipirų, gvazdikėlių ir atvėsinkite.
- Dalį šio įdaro pridėkite į suktinukų vidų. Suktinukus sudėkite ant agurkų griežinėlių ir užpilkite likusiu įdaru.
- Viršų apibarstykite sezamų sėklomis ir papuoškite žalumynais.
Suskleisti
Kaip gaminti
- Virtus burokėlius ir agurkus supjaustykite kubeliais, silkę – gabaliukais, svogūnus – žiedeliais.
- Viską sumaišykite ir paskaninkite aliejumi bei mėgstamais prieskoniais.
Suskleisti
Ingredientai
Actas:
50.00 ml (obuolių)
Kaip gaminti
- Silkę nuplaukite, išvalykite ir supjaustykite nedideliais gabalėliais.
- Svogūną ir morkas supjaustykite žiedeliais, sutrinkite kalendros sėklas.
- Į indą sudėkite garstyčias, druską, cukrų ir viską gerai išmaišykite. Tada supilkite aliejų, ir, gerai išmaišę, actą. Kai padažas taps vientisos masės, supilkite ir sutrintas kalendros sėklas. Padažo paragaukite, ar užtenka prieskonių, ar priimtinas jo skonis.
- Dabar sluoksniuokite silkę su morkomis ir svogūnais ir apliekite gautu padažu. Marinuokite 1-2 dienas.
Suskleisti
Ingredientai
Druska:
1.00 žiupsnelis (arba pagal skonį)
Kaip gaminti
1. Svogūnus supjaustykite plonais žiedais. Keptuvėje ant vidutinės ugnies įkaitinkite aliejų ir sudėkite svogūnų žiedus. Kepkite juos tol, kol suminkštės, o tuomet paskaninkite druska, suberkite cukrų ir viską gerai išmaišykite. Kepkite tol, kol svogūnai paruduos.
2. Nuplaukite ir nusausinkite džiovintas spanguoles bei sumaišykite jas su keptais svogūnais.
3. Silkę supjaustykite maždaug 1 cm storio griežinėliais. Į lėkštę dėkite silkės sluoksnį, o tada visiškai jį uždenkite paruoštais karamelizuotais svogūnais su spanguolėmis.
Suskleisti
Ingredientai
Actas:
100.00 ml (marinatui)
Porai:
0.50 vnt. (marinatui)
Kaip gaminti
1. Į puodą supilkite actą, cukrų ir vandenį.
2. Kvapiuosius ir baltuosius pipirus, cinamono lazdelę, 5 gvazdikėlius ir kardamonų sėklytes sudėkite į grūstuvę ir lengvai pagrūskite. Sudėkite į marinatą. Sudėkite ir likusius 10 gvazdikėlių.
3. Nutarkuokite pusės apelsino žievelę ir sudėkite į marinatą.
4. Porą ir morką supjaustykite plonais ritinėliais ir sudėkite į marinatą. Jį užvirkite ir palikite virti kelias minutes ant mažos kaitros. Palikite atvėsti, pvz., balkone. Marinatas turėtų būti gana šaltas.
5. Ančiuvius smukliai sukapokite. Silkės filė supjaustykite 1,5–2 cm pločio juostelėmis.
6. Stiklainyje arba stikliniame ar keraminiame inde sluoksniais dėkite daržoves iš marinato, ančiuvius ir silkes. Užpilkite šaltu marinatu ir laikykite šaldytuve 2–3 paras. Tiekite su karštomis virtomis bulvėmis arba rugine duona.
Suskleisti
Ingredientai
Garstyčios:
200.00 ml (saldžiai aštrių (arba patys pagardinkite garstyčias ruduoju cukrumi ar medumi), galite pusę kiekio imti grūdėtųjų; padažui)
Krapai:
1.00 sauja (padažui ir dar pora šakelių silkės patiekimui)
Silkė:
400.00 g (filė; silkei)
Kaip gaminti
1. Silkės filė supjaustykite 1,5–2 cm pločio juostelėmis.
2. Sumaišykite garstyčias, majonezą, sukapotus krapus. Nuolatos sukdami garstyčias, plona srovele pilkite aliejų ir gerai išmaišykite. Sudėkite silkės gabaliukus ir išmaišykite.
3. Sukapokite likusius krapus ir laiškinius česnakus. Jais apibarstykite silkę garstyčių padaže ir palikite bent 4 valandoms įsiskonėti šaldytuve.
4. Tiekite su rugine duona arba virtomis bulvėmis.
5. Man skaniausia valgyti taip: traškią ruginę duoną aptepkite sviestu, uždėkite plonai pjaustytų virtų bulvių ritinėlių ir ant viršaus uždėkite silkės garstyčių padaže.
Suskleisti
Ingredientai
Silkė:
400.00 g (filė; gali būti dūmo skonio)
Bulvės:
1.00 kg (verdant nesubyrančių)
Druska:
0.25 arbat. š. (arba pagal skonį)
Kaip gaminti
1. Išvirkite bulves su lupenomis. Ataušinkite, nulupkite ir supjaustykite kubeliais.
2. Nedideliais gabaliukais supjaustykite silkę ir agurkus.
3. Susmulkinkite svogūną.
4. Viską sumaišykite, užberkite prieskonių, uždėkite majonezo ir palikite bent kelioms valandoms šaldytuve, kad „susidraugautų“ visi skoniai.
Suskleisti