Didžiausios Baltijos šalyse grilio bendruomenės „Lithuania grilling & smoking“ įkūrėjas Tomas Petryla tikina, kad tereikia žinoti keletą taisyklių, kuriomis vadovaujantis galima sukurti puikų mėsainį.
„Pagrindinė mėsainių skonių tendencija šiandien yra viena – mėsainis tampa vis „vulgaresnis“: auga jo dydis, šviežias daržoves keičia marinuotos ir jų kiekis mažėja, eksperimentuojama su išraiškingais sūriais, maišant jų rūšis. Kartu mėsainio sudėtinių dalių sąrašą papildo gruzdinti gatvės maisto elementai – bulvių traškučiai, kepti svogūnų žiedai“, – teigia T.Petryla.
Grilio entuziastas priduria, kad dabar sąlygos namuose susikurti puikų mėsainį yra palankesnės negu bet kada anksčiau, nes kokybiški ingredientai ranka pasiekiami. Būtent dėl to gamintojai teigia, kad mėsainiai Lietuvoje populiarėja.
„Daugelyje pasaulio valstybių mėsos gaminiai dažniausiai derinami ir ragaujami su miltiniais patiekalais – bandelėmis, duonelėmis, lavašais. Lietuvoje ši tendencija prigyja pamažu, o labiausiai ją populiarina mėsainių bandelių kategorija, kurių asortimentas kasmet vis didėja. Vartotojai darosi išrankesni: pavyzdžiui, sviestinė „brioche“ bandelė dar neseniai buvo tikra naujovė, asocijuojama su gurmaniškais patiekalais, o dabar ji tapo neatsiejama mėsainio dalimi“, – pastebi pranešime žiniasklaidai cituojamas „Gardėsio“ duonos produktų vystymo vadovas Tadas Aleknavičius.
Tad į kokias taisykles svarbiausia atkreipti dėmesį kuriant tobulą mėsainį namuose?
Mėsos paplotėlis turi būti apie 20 proc. platesnis nei bandelė, nes kepant mėsa susitrauks.
1. Svarbiausia – neišdžiovinti mėsos paplotėlio. Net jei gaminate didelį mėsainį, verčiau gaminkite jį su plonesniais, bet dvigubais ar trigubais mėsos paplotėliais. Taip būsite tikri, kad šie iškeps tolygiau ir, kepant trumpiau, mažiau išdžius. „Labai svarbu suformuoti tinkamo skersmens mėsos paplotėlį. Jis turi būti apie 20 proc. platesnis nei bandelė, nes kepant mėsa susitrauks. O nieko nėra blogiau nei bandelės viduje pasislėpęs mažas mėsos paplotėlis“, – teigia T.Petryla.
2. Tinkama bandelė – labai svarbu. Grilio entuziastai mėsainiams rekomenduoja rinktis kokybiškas „brioche“ bandeles. Jų sudėtyje gausu tokių ingredientų kaip pienas, kiaušiniai, sviestas, todėl jų tekstūra labai švelni, o skonis – lengvai salstelėjęs. Ši bandelė puikiai dera tiek su saldžiais, tiek su sūriais mėsainio ingredientais.
„Prancūzijoje „brioche“ bandelės vadinamos viennoiserie ir priskiriamos tai pačiai kepinių grupei kaip sviestiniai rageliai. Jos labai turtingo skonio ir drėgnos, kitaip nei kitos duonos rūšys. Svarbiausia, kad konstruojant mėsainį „brioche“ išlieka pakankamai tvirta, kad sulaikytų daug ingredientų. Tuo pat metu ji yra pakankamai subtili, minkšta ir lengva. Be to, geras mėsainis išskiria nemažai drėgmės, o „brioche“ bandelė suveikia kaip kempinė, sugeriančia šias sultis“, – teigia duonos ekspertas T.Aleknavičius.
3. Sūris turi būti besilydantis. Pagrindinė taisyklė – sūris turi lengvai lydytis, todėl tokie sūriai kaip mančegas ar parmidžanas – ne pats tinkamiausias pasirinkimas, nes jų lydymosi temperatūra aukšta. Verčiau rinkitės pikantišką griujerą, puikiai derantį su karamelizuotų svogūnų saldumu. Taip pat išbandykite rūkytus gaudos ar čederio sūrius. Skoniui paįvairinti galite pridėti ir šiek tiek pelėsinio sūrio.
4. Padažai – galimybė eksperimentuoti. Gero mėsainio neparuošite be išraiškingų padažų, kurie subalansuoja mėsos, sūrio ir daržovių kombinaciją. T.Petryla kviečia nebijoti naudoti skirtingus padažus.
„Eksperimentuokite su skirtingais padažais, pavyzdžiui, mėsainio bandelės apačią tepkite majonezinio pagrindo padažu, o viršutinę bandelę – barbekiu padažu. Galite išmėginti ir šiuo metu itin populiarėjančius aštrius meksikiečių virtuvės padažų variantus, kuriuose dominuoja chalapos paprikos, aitrieji pipirai. Arba atvirkščiai – rinkitės švelnesnius ir kremiškesnius riešutų sviesto pagrindo padažus“, – priduria grilio entuziastus.
Mini mėsainiai su vištienos kepsneliais
Ingredientai (2 porcijoms):
- 4 mini mėsainių bandelių;
- 4 maži marinuoti vištienos kepsneliai;
- 1 vidutinio dydžio morka;
- 1 vidutinis agurkas;
- 1 sauja šviežių smulkintų kalendrų;
- 2 valg. šaukšt. riešutų sviesto;
- 1 arbat. šaukšt. čili padažo;
- 2 valg. šaukšt. žaliosios citrinos sulčių;
- 1 arbat. šaukšt. sojos padažo;
- 1 valg. šaukšt. klevų sirupo;
- 2 valg. šaukšt. 18 proc. tirštumo kokosų pieno;
- 3 valg. šaukšt. skrudintų žemės riešutų;
- 1 valg. šaukšt. sezamų aliejaus;
- 1 sauja šviežių smulkintų kalendrų;
- žiupsnis druskos.
Gaminimas:
1. Gerai įkaitintoje keptuvėje arba grilyje kepkite vištienos kepsnelius.
2. Paruoškite padažą: nedideliame indelyje sumaišykite 2 šaukštus riešutų sviesto (naudokite skystesnį), 1 šaukštelį čili padažo, 1 šaukštą žaliosios citrinos sulčių, 1 šaukštelį sojos padažo, 1 šaukštą klevų sirupo, 2 šaukštus kokosų pieno. Viską gerai išmaišykite, kad susidarytų vientisa masė.
3. Tarka arba rankomis plonais šiaudeliais supjaustykite morkas ir agurkus. 1 šaukštą sezamų aliejaus sumaišykite su 1 šaukštu žaliosios citrinos sulčių, įdėkite šviežias kalendras ir gautą padažą užpilkite ant morkų bei agurkų, sumaišykite. Pagardinkite druska ir pipirais.
4. Galiausiai grilyje arba keptuvėje paskrudinkite mėsainių bandeles, kol jos lengvai apskrus. Tepkite pagamintą padažą ant bandelių, dėkite vištienos kepsnelius, morkų ir agurkų salotas bei skrudintus žemės riešutus.
Meksikietiškas mėsainis su plėšoma jautiena
Ingredientai (2 porcijoms):
- 2 mėsainių bandelės;
- 400 g lėtai virtos plėšomos jautienos;
- 1 gerai sunokęs avokadas;
- 2 arbat. šaukšt. majonezo;
- 0,5 žaliosios citrinos sulčių;
- 1 skiltelė česnako;
- 0,5 raudonojo svogūno;
- 0,5 saldžiosios paprikos;
- žiupsnelis kumino;
- žiupsnelis kalendros;
- 1 valg. šaukšt. smulkintų marinuotų chalapos paprikos gabalėlių;
- 1 valg. šaukšt. šviežių smulkintų kalendrų;
- 2 šakelės vyšninių pomidoriukų;
- druskos;
- pipirų;
- alyvuogių aliejaus.
Gaminimas:
1. Iki 180°C temperatūros įkaitintoje orkaitėje arba uždaromame grilyje kepkite lėtai virtą plėšomą jautieną.
2. Pagaminkite gvakamolės padažą: sutrynę prinokusį avokadą į masę įmaišykite labai smulkiai pjaustytą raudonąjį svogūną bei sutraiškytą ar smulkiai supjaustytą skiltelę česnako. Taip pat įdėkite 1 šaukštą šviežių smulkintų kalendrų, 1 šaukštą smulkintų marinuotų chalapos paprikos gabalėlių, įspauskite pusės žaliosios citrinos sultis. Gvakamolę pagardinkite druska ir pipirais.
3. Papriką supjaustykite griežinėliais, pagardinkite žiupsniu kumino ir kalendros, druska ir pipirais. Pakepinkite ant griliaus arba keptuvėje su šlakeliu aliejaus.
4. Paskrudinkite mėsainių bandeles, kol jos lengvai paruduos. Užtepkite majonezo ant abiejų bandelių. Dėkite saldžiąsias paprikas, plėšytą jautieną ir gvakamolę. Viską patiekite su šviežiais arba trumpai kepintais vyšniniais pomidorais.