Prekybos tinklo „Iki“ pranešime žiniasklaidai daržovių ir vaisių skyriaus darbuotoja Jolanta Sabaitienė įvardija net kelias priežastis, kodėl moliūgus reikėtų įtraukti į savo mitybą.
„Apie šią daržovę gana dažnai prisimename tik prieš lapkričio pirmąją, o gaila. Apie moliūgą verta prisiminti daug dažniau, nes jis turi daug privalumų. Jame mažai kalorijų, todėl jis puikus pasirinkimas prižiūrintiems savo svorį. Moliūguose yra daug vertingų medžiagų: mikroelementų (pavyzdžiui, magnio, cinko, kalio), vitaminų (A, B2, C) ir skaidulų“, – vardija J.Sabaitienė.
Moliūgai gali padėti tiems, kurie skundžiasi virškinamojo trakto problemomis. Ši daržovė žarnyne veikia kaip šepetėlis.
Naudos yra ir daugiau. Moliūguose yra labai daug karotinoidų – beta karoteno net daugiau nei morkose. O liuteinas ir zeaksantinas veikia tarsi vidiniai saulės akiniai, saugantys tinklainę nuo UV spindulių. Moliūgai taip pat gali padėti tiems, kurie skundžiasi virškinamojo trakto problemomis. Ši daržovė žarnyne veikia kaip šepetėlis.
„Be oranžinio minkštimo, moliūguose taip pat yra labai skanių bei naudingų sėklų. Jos dažnai neįvertinamos ir tiesiog išmetamos į šiukšlių dėžę, tačiau tai klaida. Moliūgų sėklose yra labai daug magnio, reikalingo tinkamam nervų ir kraujotakos sistemų funkcionavimui, fosforo, būtino mūsų kaulams, taip pat cinko, gerinančio odos būklę, ir B grupės vitaminų. Tačiau mineralai – dar ne viskas. Moliūgų sėklose taip pat yra omega-3 ir 6 polinesočiųjų riebalų rūgščių derinio, kuris mažina blogojo cholesterolio kiekį“, – pastebi daržovių žinovė.
Idealiai tinka kepti ant grilio
Ką gaminti iš moliūgo? Ši daržovė ne be reikalo tokia populiari – ji puikiai tinka tiek saldiems, tiek pikantiškiems gaminiams. O svarbiausia – ji nebrangi, tad mėgautis galima neišlaidaujant.
Maisto gamybos ekspertė Vilma Juodkazienė pastebi, kad dažniausiai iš moliūgų gaminami su vėsesniais orais siejami patiekalai: verdamos sriubos, kepami pyragai, ruošiami įvairūs troškiniai.
Bet vasarą verta pasinaudoti tuo, jog grilio sezonas – pačiame įkarštyje. V.Juodkazienė siūlo ant grotelių pakepti tiek moliūgo minkštimą, tiek ir jo sėklas. Taip nešvaistysite pinigų, sunaudosite visą nusipirktą daržovę, o šeimą ar svečius nustebinsite sveikais, mažai kaloringais, skaniais ir nebrangiais užkandžiais.
Salotos su grilintu moliūgu, špinatais ir feta bei apelsinų padažu
Ingredientai:
- 100 g špinatų;
- 200 g moliūgo;
- 150 g vyšninių pomidorų;
- 1 nedidelis raudonasis svogūnas;
- 150 g fetos sūrio;
- 2 šaukštai moliūgų sėklų;
- 0,5 šaukšto aliejaus;
- žiupsnelis aitriosios paprikos dribsnių
padažui:
- 3 šaukštai aliejaus;
- 0,5 šaukšto obuolių sidro acto;
- 2 šaukštai šviežiai spaustų apelsinų sulčių;
- druskos;
- šviežiai maltų juodųjų pipirų.
Gaminimas:
1. Moliūgų sėklas paskrudinkite sausoje keptuvėje.
2. Moliūgą supjaustykite griežinėliais, nulupkite odelę, apšlakstykite aliejumi ir pabarstykite aitriosios paprikos dribsniais. Kepkite ant grotelių iš abiejų pusių, kol suminkštės – prireiks maždaug 5 minučių vienai pusei. Atvėsinkite ir supjaustykite mažesniais gabalėliais.
3. Lėkštėje išdėliokite špinatus, moliūgą, supjaustytus vyšninius pomidorus, griežinėliais pjaustytą svogūną ir fetos kubelius.
4. Sumaišykite padažo ingredientus. Salotas užpilkite padažu ir pabarstykite skrudintomis moliūgų sėklomis. Patiekite iš karto.