Jei atvirai, tai man dar neteko sutikti žmonių, kurie liktų abejingi Pekino anties aromatui arba kurie praeitų be jokių emocijų pro paskrudintos mėsos gabalėlius, padengtus storu saldžios lipnios glazūros sluoksniu. Tai tikrai neįmanoma, nes iki svaigulio subalansuotas salstelėjęs skonis, persipynęs su žvaigždinių anyžių, cinamonų ir gvazdikėlių kvapais, suvilioja visus nė neatsiklausęs.
Jei man reiktų išsirinkti vieną vienintelį šonkaulių receptą, tikrai rinkčiausi būtent šį. Ir jau tikrai gaminčiau šiuo būdu, jei norėčiau padaryti įspūdį svečiams ar giminaičiams. Todėl nė nedvejokite, pasirūpinkite kalnu popierinių servietėlių rankoms ir barzdoms valytis ir kurkite ugnį.
Patiekite šiuos lipnius šonkauliukus su virtais ryžiais ir azijietiškomis agurkų ir morkų salotomis. Jos tiks ir prie kitų grilio patiekalų, bet su Kinijos virtuvės valgiais šios salotos dera labiausiai.
Grilyje kepti glazūruoti kiniški kiaulienos šonkauliai
Ingredientai (4–6 asm.):
- 2,5 kg kiaulienos šonkaulių;
- 3 valg. šaukšt. rudojo cukraus;
- 1 valg. šaukšt. rupios druskos;
- 1 valg. šaukšt. 5 skonių kiniškų prieskonių mišinio (Five Spice mix).
glazūrai:
- ½ stiklinės Hoisin padažo (nesunkiai rasite didesniuose prekybos centruose ar rytietiškų ingredientų parduotuvėse);
- ½ stiklinės sojų padažo;
- 3 valg. šaukšt. medaus;
- 1 arbat. šaukšt. 5 skonių kiniškų prieskonių mišinio (Five Spice mix);
- 10 cm ilgio imbiero šaknies gabaliukas, sutarkuotas;
- 6–8 skiltelės česnako, sutrintos.
Gaminimas:
1. Įkaitinkite orkaitę iki 165°C, arba įkaitinkite kamado tipo grilį iki 160°C (su konvektoriumi). Kepimo skardą, kurioje sutilptų visi šonkauliukai, išklokite aliuminio folija.
2. Sumaišykite cukrų, druską ir Penkių Skonių prieskonius. Šiuo mišiniu gerai ištrinkite visus šonkauliukus ir juos sudėkite į paruoštą kepimo skardą. Į skardą įpilkite ½ stiklinės šalto vandens. Skardą labai sandariai uždenkite dvigubo sluoksnio aliiuminio folijos lakštu, apkamšykite kraštus. Pašaukite kepti ir kepkite apie 2 valandas. Po tokio laiko šonkauliukai turėtų kristi nuo kaulų, bet jei jie dar kietoki, kepkite ilgiau, dar pusvalandį arba valandą (laikas priklausys ir nuo mėsos kokybės).
3. Įkaitinkite grilį iki 200°C. Mažame puode sumaišykite hoisin padažą, sojų padažą, medų ir Penkių skonių prieskonius. Užkaiskite puodą ir pavirinite glazūrą kelias minutes, kol ji ims tirštėti. Sudėkite imbierus ir česnakus, ir dar pakaitinkite apie pusę minutės.
4. Šonkauliukų mėsingą pusę gausiai patepkite glazūra ir dėkite ant ketaus grotelių (konvektorių išimkite, o groteles prieš tai verta patepti aliejumi, kad mėsa kepant neliptų), kaulėta puse žemyn. Kepinkite iš viso apie 3–5 minutes, vis patepdami šonkauliukus glazūra, kol jie apskrus, karamelizuosis. Nuimkite nuo grotelių ir patepkite likusia glazūra kuo gausiau, o jei jos liks – dar ir patiekite ant stalo.
5. Jei kepsite šonkauliukus ne ant grilio, bet orkaitėje, nupilkite skystį nuo apkepintų šonkauliukų ir juos ištepkite glazūra (mėsingąją pusę). Įjunkite orkaitės grilio funkciją (viršutinį kaitinimo elementą) ir įkiškite (neuždengtą) skardą su glazūruotais šonkauliais kuo arčiau kaitinimo elemento, kepti apie 3–4 minutes, kol karamelizuosis. Išimkite iš orkaitės ir dar kartą labai gausiai ištepkite likusia glazūra.
6. Patiekite su virtais ryžiais ir kiniškomis agurkų ir morkų salotomis su sezamais (receptas žemiau).
Pastaba: šonkauliukų kepimui jums labai pasitarnaus specialios V formos grotelės. Jos užtikrins, kad glazūruota mėsa mažiau liptų prie grotelių ir nesubyrėtų apverčiant.
Azijietiškos agurkų ir morkų salotos su sezamais
Ingredientai (4-5 porc.):
salotoms:
- 2 agurkai, dideli arba 5–6 maži;
- 3 morkos, didelės;
- pundelis kalendrų, sukapotų;
- 1-2 arbat. šaukšt. sezamo sėklų.
padažui:
- 2 valg. šaukšt. ryžių acto;
- 2 valg. šaukšt. žaliosios citrinos (laimo) sulčių;
- 2 valg. šaukšt. medaus;
- 1 valg. šaukšt. druskos;
- 2 arbat. šaukšt. sezamų aliejaus;
- čili dribsnių.
Gaminimas:
1. Agurkus ir morkas supjaustykite spiralėmis, pagaliukais arba plonomis riekelėmis.
2. Sumaišykite visus padažui skirtus ingredientus. Užpilkite ant salotų ir, jei turite galimybę, palikite šaldytuve apie 20 min., kad skoniai susijungtų.
3. Prieš patiekiant gerai išmaišykite, pabarstykite kalendromis ir sezamais.
Su 15min skaitytojais savo receptais besidalijanti Nida Degutienė puikiai pažįstama daugybei lietuvių, besidominčių kūrybišku maisto gaminimu namie. Nida rašo populiarų maisto tinklaraštį Nidos receptai, yra išleidusi dvi kulinarines knygas „Izraelio virtuvė“ ir „Žuvis pasaulio virtuvėse“. Kiekvieną savaitę 15min ieškokite naujų Nidos receptų ir įdomių skaitinių apie maistą.