Vienais metais Izraelyje aš užsisakiau „didelį kalakutą“ vietinėje mėsos parduotuvėje, tačiau kai atvykau jo pasiimti, tikrai nesitikėjau, kad jis bus tokio dydžio, kad niekaip netilps į mano buitinę orkaitę!
Yra daug patarimų, kaip kepti kalakutą, kad jis išliktų sultingas ir minkštas, apie juos esu rašiusi savo tinklaraštyje. Pagal kalakuto svorį apskaičiuojamas ir preliminarus paukščio kepimo laikas. Tačiau užvis patikimiausia matuoti temperatūrą storiausioje kalakuto vietoje, kad įsitikintumėme, ar paukštis tikrai iškepė. Geriausi kalakutų kepimo specialistai, be jokios konkurencijos, yra amerikiečiai. Tačiau nepamirškite, kad Amerikoje užaugintų kalakutų mėsa dėl tenykščių pašarų būna minkštesnė nei ta, kurią nusipirksite iš Lietuvos ūkininkų.
Aš šiemet mečiau sau iššūkį ir kalakutą kepiau... grilyje „Big Green Egg“.„Grilyje?“ – su siaubu akyse paklausė mano bičiulė, kai jai pasigyriau apie savo kulinarinį eksperimentą. Žmonėms dažnai atrodo, kad grilis tinkamas tik šašlykams ar kepsniams vasarą kepti, o įkišę į jį kalakutą, iškart pasmerkiame jį sudegti.
Taip, jei tą mėginsite daryti kokiame nors metaliniame standartiniame grilyje, ir ne, jei kalakutą imsite kepti Didžiajame Žaliajame Kiaušinyje. Užbėgdama įvykiams už akių pasayksiu, kad jokio kitokio geresnio būdo tokiam ilgam kepimui jau ir nesugalvočiau, juolab kad mano dvi namų orkaitės lieka laisvutėlės įvairiausiems stalo priedams ruošti, namuose jokio kvapo, o „Big Green Egg“ sugeba išlaikyti tokią stabilią temperatūrą, kad, pašovusi kalakutą, jam bekepant, visai valandai buvau išlėkusi į miestą, palikusi paukštį ramiai kepti, ir nė kiek nesinervinau, kad grįžusi rasiu arba užgesusią ugnį, arba susvilusį paukštį!
Tačiau nenorėčiau nuvilti ir tų, kurių svajonių grilis dar tik užrašytas Kalėdų Seneliui skirtame norų ir pageidavimų laiške. Kalakutą tikrai iškepsite ir orkaitėje! Taip, jis neturės dūmo kvapo, bet užtikrinu, kad skoniu ir sultingumu nenusivilsite.
Gaminant kalakutą šiuo būdu, jums reikės 6 valandas jį mirkyti specialiai paruoštame sūryme. Todėl pasirūpinkite indu, į kurį tilps ir paukštis milžinas, ir dar 8 litrai skysčio!
Kalėdinis kalakutas, brandintas peletrūnų sūryme
- Kalakutas (apie 5,5 kg);
- 150 g sviesto, kambario temperatūros;
- 1 arbat. šaukšt. nutarkuotos citrinos žievelės;
- 2 skiltelės česnako, sutrintos;
- 2 valg. šaukšt. alyvuogių aliejaus;
- 1 citrina, perpjauta pusiau.
sūrymui:
- 2 stiklinės (500 g) rupios druskos;
- 1 stiklinė (175 g) rudojo cukraus;
- 2 česnako galvutės, perpjautos pusiau;
- 2 valg. šaukšt. pankolio (fenel) sėklų (nesunkiai rasite didesniuose prekybos centruose, prieskonių lentynose);
- 1 valg. šaukšt. juodųjų pipirų, švelniai patraiškytų;
- 1 citrina, supjaustyta stambiais gabalėliais;
- pundelis peletrūnų (jei neturite šviežių, keiskite džiovintais arba šaldytais, arba kitomis prieskoninėmis žolėmis: šalavijais, rozmarinais)
- 8 lauro lapai;
- 8 litrai vandens.
Gaminimas:
1. Pradėkite nuo sūrymo: sudėkite visus ingredientus (išskyrus vandenį) į puodą ir užpilkite 1 litru vandens. Užkaiskite ir maišydami kaitinkite, o užvirus virinkite kartkartėmis pamaišant apie 10 minučių, kol ištirps druska ir cukrus. Supilkite šį skystį kartu su prieskoniais į didelį indą ir įpilkite likusius 7 litrus vandens. Išmaišykite.
2. Rankomis švelniai atlaisvinkite kalakuto odą, dengiančią krūtinėlę. Paukščio kojas suriškite virtuvine virvele, pačias ploniausias sparnelių dalis galite nupjauti, nes jie gali sudegti ilgai kepant. Įdėkite kalakutą krūtinėle žemyn į indą su sūrymu ir laikykite šaltai, bet ne ilgiau nei 6 valandas.
3. Išimkite kalakutą iš sūrymo ir uždėkite ant aliejumi pateptų grotelių, uždėtų ant gilios kepimo skardos, krūtinėle į viršų. Nedideliame dubenėlyje sumaišykite sviestą, citrinos žieveles ir česnakus. Labai atsargiai šį sviesto mišinį pakiškite po krūtinėlės odele, paskirstydami sviestą po visą krūtinėlės plotą. Citriną įdėkite į kalakuto ertmę, dar galite į vidų įdėti peletrūno arba kitų mėgstamų prieskoninių žolių.
4. Įkaitinkite grilį arba orkaitę iki 180 °C. Popieriniu rankšluosčiu labai gerai nusausinkite visą kalakuto paviršių ir patepkite aliejumi. Į kepimo skardą po kalakutu supilkite 2,5 stiklinės vandens. Kalakutą tampriai uždenkite šiek tiek aliejumi ištepta aliuminio folija (vidinė pusė) ir pašaukite kepti 1,5 valandos. Tada foliją nuimkite ir toliau kepkite kalakutą mažiausiai dar 1,5 valandos, tikrindami, ar jis iškepęs, įbedant storiausioje vietoje peilį (jei sultys bėga skaidrios, vadinasi, paukštis paruoštas valgyti). Taip pat kartkartėmis patikrinkite, ar neišgaravo visas vanduo skardoje, jei reikia, įpilkite papildomai.
5. Iškepusį kalakutą uždenkite aliuminio folija ir palikite pastovėti 20 minučių, prieš pjaustydami ir patiekdami.
Su 15min skaitytojais savo receptais besidalijanti Nida Degutienė puikiai pažįstama daugybei lietuvių, besidominčių kūrybišku maisto gaminimu namie. Nida rašo populiarų maisto tinklaraštį Nidos receptai, yra išleidusi dvi kulinarines knygas „Izraelio virtuvė“ ir „Žuvis pasaulio virtuvėse“. Kiekvieną savaitę 15min ieškokite naujų Nidos receptų ir įdomių skaitinių apie maistą.